Pětatřicetiletý obránce Filip Kuba, mistr světa z roku 2001, výrazně přispěl svým skvělým výkonem k vítězství Vítkovic 4:1 nad Kometou Brno, které patřilo před duelem druhé místo v tabulce. „Bylo moc příjemné vrátit se po tolika letech domů a zahrát si před ostravským publikem. A když to bylo se třemi body, o to více to těší," usmíval se 193 centimetrů vysoký a 104 kilogramů vážící bek Floridy.

Pod vedením nového trenéra Petera Oremuse jste ve čtyřech zápasech, které jste odehrál, inkasovali pouze třikrát ze hry. To je skvělá vizitka defenzivní práce mužstva…

Bylo hlavně dobře, že se nám podařil hned po repre pauze zápas na Slavii. Tam jsme hráli velmi dobře, především kvalitně zezadu. Vyhráli jsme sice se štěstím jedna nula, ale dokázali na to navázat. Dneska jsme konečně prolomili smůlu v koncovce. Čtyři góly, jediný inkasovaný, to je výborná práce všech.

Minulý týden jste si zahrál na Slavii po šestnácti letech zase extraligu. Včera po stejné době doma v Ostravě ve vítkovickém dresu. Jak jste si to užíval?

Bylo moc příjemné vrátit se po tolika letech domů a zahrát si před ostravským publikem. A když to bylo se třemi body, o to více to těší.

Změnilo se toho moc v hale ve srovnání s tím, co jste si pamatoval ze sezony 1995/1996, kdy jste ve Vítkovicích hrál naposledy?

Ani ne. Vnitřek je předělaný, jsou tady nové sedačky, ale nic zásadního se nezměnilo. Když jsem v létě v Ostravě, tak s týmem trénuju, takže to až taková změna není.

Kluziště je o něco širší než na jiných stadionech…

Je to znát. Člověk to má dále k útočníkům. Dostat se do rohů nebo na mantinely je náročnější než třeba na Slavii nebo ve Varech.

Jaké to je po tolika letech si na to zvyknout?

Hlavní je nepropadávat daleko na mantinelu, nejezdit tam za útočníky soupeře a vracet se zpátky před branku. Je potřeba hrát dobře pozičně a pořád bruslit.

Na konci druhé třetiny vás povalil na led útočník Koreis, na kterého jste si pak počkal a ve středovém kruhu ho sundal zase vy. Moc si dovoloval?

Věděl jsem, že do mě narazil ve středním pásmu, hned jsem se díval, kdo to byl. Jen jsme se trochu srazili (úsměv). Nebylo to nic velkého, jsou horší věci.

Zatrnulo vám po dělovce, kterou schytal kapitán Burger do obličeje? Když odjížděl z ledu, netvářil se zrovna šťastně…

Moc jsem to neviděl, až pak na střídačce. Byl otřesený, ale vypadalo to ale, že by to naštěstí nemělo být nic vážného.

FILIP KUBA V AKCI

22. minuta – Hala bouří! Vítkovice zvyšují po Hruškově ráně na 2:0. Oba góly dělí pouhých 18 vteřin. Kuba u toho na ledě nemůže chybět.

27. minuta – Vítkovice se musejí poprvé bránit. Kuba je všude, jako jediný z bránící čtveřice zůstává na ledě celé dvě minuty. V době, kdy usedá na střídačku, zvyšuje na 3:0 navrátilec z trestné lavice, obránce Barinka. Brněnský gólman Trvaj poprvé v sezoně předčasně opouští svou svatyni.

34. minuta – Kuba vysílá do sóla milimetrovým pasem z vlastní modré čáry Jiřího Burgra. Vítkovický kapitán však místečko mezi betony náhradníka Faltera nenachází.

40. minuta – Urostlý brněnský útočník Koreis se opře do Kuby a ten padá. Za pár vteřin vrací Kuba úder a metrákového forvarda Komety nekompromisně sráží čistě tělem ve středovém kruhu na led.

46. minuta – Kuba nejprve v přesilovce pálí těsně vedle, poté si sjíždí před Faltera, který si musí hlídat i jeho stranu a posunout se k bližší tyči. Toho využívá přesně zakončující Strapáč a zvyšuje na 4:1.

57. minuta – Kuba v početní výhodě střílí na Faltera, ten ale jeho pokus kryje.