V nejlepší lize řádí české komando v čele s fenomenálním Davidem Pastrňákem. Spolu s parťáky Davidem Krejčím a Pavlem Zachou boří s Bostonem historické rekordy. Tahle úderná lajna by se kouči národního týmu Karimu Jalonenovi rozhodně šikla, vždyť Pastrňák s Krejčím na loňském šampionátu dotáhli reprezentaci k bronzu. Jenže letos budou Češi na 99 procent bez nich. Pokud si Bruins udrží fazonu a v play-off totálně neselžou, půjdou ve vyřazovacích bojích hodně daleko.

Lukáš Rousek
Motej se kolem brány, cepoval Rouska jeho táta. Teď má český rekord NHL

To je pro reprezentaci pochopitelně špatná zpráva. Když se ale Jalonen porozhlédne po týmech, které se s největší pravděpodobností do play-off nedostanou, najde tam taky kvalitní borce.

V trápících se mužstvech vyčnívají elitní forvardi. V San Jose se nabízí Tomáš Hertl, s bilancí 20+38 třetí nejproduktivnější Čech v NHL. V Detroitu pak boduje zkušený Dominik Kubalík (19+23). Do střelecké pohody se dostal po návratu z asistenčního programu a trejdu do St. Louis Jakub Vrána. O tuhle trojku Jalonen stojí.

Posily z NHL pro MSPosily z NHL pro MSZdroj: Deník

„S kluky jsem mluvil a jejich reakce jsou pozitivní. Zatím nikdo vyloženě neřekl, že by z nějakého důvodu nejel,“ prozradil generální manažer reprezentace Martin Havlát, který je na inspekční cestě v zámoří a lanaří případné posily. „Uvidíme, jaká bude situace po základní části. Za dva týdny se může stát spousta věcí.“

Jalonen stojí o Vránu, který vyřešil osobní problémy a už zase válí. Ve 12 zápasech za St. Louis nasbíral 10 bodů (8+2). „Jsem s Karim a se všemi kluky v kontaktu, probíhají konverzace i s jeho jménem. A budou s ním další rozhovory,“ ujistil Havlát.

Nároďák usiluje i o lídra Sharks Hertla. „Máme zájem. Bavil jsem se s ním dvakrát, ještě spolu budeme mluvit před koncem sezony. Mají druhé miminko. Uvidíme.“

Dalšími adepty jsou Kubalík se Zadinou z Detroitu a Hronek z Vancouveru. „Jsme v kontaktu, všechny bychom určitě rádi viděli.“

Do branky připadají v úvahu Karel Vejmelka z Arizony nebo Lukáš Dostál z Anaheimu. Pokud bude zdravý, tak i Petr Mrázek z Chicaga. „Máme spoustu možností. Co jsem se s nimi bavil, tak všichni mi dali pozitivní odpověď,“ řekl Havlát.

Hokejisté Floridy ve speciálních dresech pro kampaň Pride Night
Strach z Putina? Radši žádné duhové dresy. Jak se slovutná NHL podřizuje Rusku

Sleduje i AHL, v kontaktu je se stříbrnými juniory Jiřím Kulichem a Davidem Jiříčkem. Naopak s Matějem Blümel se nepočítá. Posily se mohou odtajnit až po konci základní části 14. dubna. Pootevřená dvířka si Jalonen se svými asistenty nechávají pro hráče, kteří vypadnouv prvním kole play-off NHL.