Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Potajčuk zvedá Pardubice: Česko je moje třetí vlast. Chtěla ho i Sparta?

Pardubice /ROZHOVOR/ - Včera šel s Pardubicemi poprvé na led. Německo-rusko-český trenérský triumvirát je kompletní. Andrej Potajčuk (45), někdejší útočník s raketovou rychlostí a hvězda Sparty, je naplno k ruce šéfovi Peteru Draisaitlovi.

3.2.2016
SDÍLEJ:

Andrej PotajčukFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

V roli asistenta doplnil realizační tým už v neděli, když zápas s Chomutovem pozoroval z tribuny. „Nevím, co se tady stalo, že tým je najednou takhle dole," divil se, proč je Dynamo tak daleko za desítkou. Mimochodem, pořád mluví báječně česky.

Rozpovídal se i o KHL, kde s Milošem Říhou trénoval Spartak Moskva i Petrohrad. Sám pak působil v Chanti-Mansijsku, kde plnil i roli generálního manažera.

Tuto sezonu sledoval nejlepší evropskou ligu jako televizní expert, hodně se mu líbí výkony Lukáše Radila a Petra Koukala: „Petr je velký hráč, roste vedle něho mladý talent Golišev, v minulé sezoně udělal střelce z Mosese."

Češtinu pořád někde přiživujete, že se neztratila?
Byl jsem ještě šest let ve Finsku a v mančaftu vždycky byli Češi. Vrátil jsem se do Ruska a tam najednou Salfický, Píša, Hejda… Hodně dlouho jsem pracoval s Milošem Říhou, takže prostoru mluvit česky bylo dost. Navíc každé léto jezdím do Prahy, mám tady kamarády.

Pořád vás fanoušci Sparty poznávají? Přijde mi, že vaše rychlé nohy mají v hlavě pořád…
(usměje se) Ale už to není takové. Ta generace, co chodí na hokej, omládla, spíš jen občas se někdo přihlásí.

Víte, že v Pardubicích Miloš Říha mladší sezonu rozjížděl jako hlavní trenér?
Vím, vím. Sledoval jsem, co je v létě nového. Koukal jsem se i na internetové stránky Pardubic, kde bylo video s Milošem. Pracoval jsem sice s tátou, s Milošem starším, ale on nám taky dřív pomáhal.

Pasivní hra

Spekulovalo se, že byste měl mít blíž spíš do Sparty než do Pardubic. Je to pravda?
Ne, tam žádný kontakt neproběhl.

Jak se vlastně přihodilo, že jste kývl na české dobrodružství Pardubicím?
V Rusku jsem teď nikoho netrénoval a dělal jsem jen experta na KHL Tv. Jako první mi zavolal Jirka Hamal (agent), že do Pardubic nastoupil Peter Draisaitl a mě by tam chtěl jako pomocníka. Říkal jsem mu, ať mi dá pár dní, že o tom popřemýšlím. Potom mi zavolal Dušan Salfický, se kterým jsem dřív hrál, mluvil jsem i s Peterem a bylo to. Jsem tady (usměje se).

Role televizního experta vám seděla?
Na začátku to nebylo vůbec jednoduché. Ale jde jenom o zkušenosti, třetí zápas byl lepší než první, desátý než třetí… Nakonec to bylo v klidu. Tahle práce mě chytla. Bavíte se o hokeji, což je super, jen je to v televizi.

S elektronickou tužkou jste taky pracoval?
Ne, tu jsme tam neměli (usměje se). Měl jsem večerní zápas a pak jsem zůstal ve studiu a rozebírali celé kolo. Byla to hodně zajímavá práce.

A od neděle už pracujete v Pardubicích. Co říkáte na aktuální situaci Dynama?
Pardubice byly vždycky nahoře, měly fantastické fanoušky, hrály dobře. Nevím, co se tady stalo, že najednou je tým takhle dole. Viděl jsem zatím jenom zápas s Chomutovem a třeba v první třetině tam od nás bylo hrozně moc ztracených puků v našem pásmu. Rozjíždíte útok a přijde špatná nahrávka… Navíc jsme hráli pasivně, chyběl nám hráč před brankou. Pak ale bylo vidět, jak kluci přidali na agresivitě a začalo se dařit.

Svůj první zápas s Chomutovem jste pozoroval z tribuny. Na střídačku jste nechtěl?
Peter (Draisaitl) rozhodl, že se podívám na zápas z výšky. Postupně uvidíme, jaká bude při utkáních moje role, před zápasem ještě ani nebyl čas si o tom popovídat. Hlavně bych chtěl co nejvíc pomoci Peterovi, aby se tým zvedl.

A co bude dál po nějakých dvou měsících, až vaše mise skončí?
Jasně, že bych se rád vrátil do Ruska, do KHL. Ale uvidíme, co přijde dál.

Zůstat v Česku vás neláká?
Česko je pro mě třetí vlast - Rusko, Kazachstán a vaše země. Určitě, taky by to šlo, mám to tady rád.

Jednu chvíli byli v Rusku v módě čeští trenéři, pak Fini. Teď situace na trhu práce vypadá jak?
Hodně se mluví o tom, že by měli dostávat šanci naši mladí trenéři. Hlavní ale pak je, aby jim vedení věřilo. Letos KHL udělala snad rekord, vyhodilo se asi nejvíc trenérů v historii. Nemůžeš ligu ale cizím trenérům zavřít, to je blbost. Vždycky tam někdo bude, což je dobře. Hlavně by se ale mělo sázet na domácí.

V Rusku to trenéři měli divoké vždycky. Stačí si vzpomenout na vaši tři roky starou misi s Milošem Říhou v Petrohradu. Vyhodili vás, když jste byli první. Co si o tom myslíte s odstupem?
Nic (směje se). Víte, my jsme to čekali, bylo nám jasné, že se něco děje. Vedení za námi najednou přestalo chodit a my si říkali, že něco přijde.

A taky přišlo…
Ano, ale všechno tam podle mě bylo v pořádku.

Vždy to chce čas

Výpověď vám šéfové odůvodnili jak?
Že hrajeme špatně do obrany. Ale když si vezmete, jaké jsme měli mužstvo, kolik hráčů do obrany umělo… Tým byl postavený na ofenzivních hráčích, takže Miloš udělal taktiku, že se hrálo do útoku.

Asi fungovala, když jste vládli KHL, mohli jste soutěž klidně vyhrát. Štve zpětně hodně, že vás vyhodili?
Chtěli jsme ještě o dva tři hráče mančaft posílit, pak by všechno šlapalo úplně skvěle. Jestli jsme mohli KHL vyhrát? Asi ano, kdyby nám dali šanci… Neřekl bych, že naše práce v Petrohradu byla špatná.

Myslíte, že se v Rusku pracuje pod větším tlakem než jinde v Evropě?
Určitě, všichni chtějí výsledek hned. To je hlavní potíž. A tohle přeci nejde, vždycky potřebujete čas, aby si mančaft zvykl na trenéra, pochopil nějak jeho filozofii.

Jsou trenéři v Rusku při těch velkých škatulatech spíš rivalové?
Mezi trenéry jsou tam vztahy úplně normální. Jen vždycky, když jdete někam pracovat, musíte počítat, že vás vyrazí.

Po jednom zápase je na nějaké velké hodnocení brzy, ale jakým dojmem na vás zatím zapůsobila extraliga?
Je jasné, že KHL je trochu rychlejší. Ale Češi vždycky uměli hrát hokej a platí to pořád, bylo to vidět. I v KHL je pořád hodně vašich hokejistů.

Když se KHL rozjížděla, tak se mluvilo o smělých plánech, jak bude konkurovat NHL. Tu a tam prosáknou zprávy o finančních problémech některých týmů… Je to těžší, než si v Rusku mysleli?
O porovnání s Amerikou se mluví pořád. Základní je, že NHL má tradici, hraje se sto let. V penězích problém třeba není, těch je v KHL stále dost. Potíže tam samozřejmě taky jsou, ale mají je spíš jen mančafty, co hrají hodně dole. Celkovou kvalitu liga má, cestování je na úrovni, lidi mají navíc hokej rádi, chodí jich dost.

Týmy dole jsou ale rády, že přežijí, ne?
O tom se v novinách hodně píše. Smlouvy máte ale garantované, to je pro hráče velké plus. Někdy se třeba objeví zpoždění, ale do konce sezony vám všechny peníze přijdou.

Mluví se o tom, že by KHL měla dál expandovat. Prý se nabízejí Peking nebo Londýn. Je tohle cesta?
O Londýnu nevím, ale o Číně se mluví hodně. Ale vezměte si, že i tým v Pekingu bude muset mít nějakou úroveň, musí být konkurenceschopný. Teď mě nenapadá, kde tam tolik hráčů vezmou.

S vámi přiletěl z Ruska do Pardubic i útočník Dmitrij Monja. Na jeho příchodu jste se nějak podílel?
Ne, jen mi volal Dušan Salfický, co si o něm myslím, chtěl vědět nějaké moje postřehy. O jeho příchodu rozhodly Pardubice.

Minulou sezonu měl Monja v Novosibirsku skvělou, ale letos hrál méně a jeho čísla docela spadla. Proč?
Měl nějaké zranění, to byla jedna věc. Když jsme letěli do Česka, tak říkal, že problém pak i byl, že když měl klub horší výsledky, trenér všechno otočil na něj. Začal nadávat, ubral mu čas na ledě… Znám ho, že je to takový bojovník, umí s pukem a má hodně dobrou střelu. Má v sobě potenciál dělat hodně bodů, myslím, že je to kvalitní hokejista.

Koukal je velký hráč

Proti Pardubicím nastoupil za Chomutov Roman Červenka, poměrně nedávno ještě hvězda KHL. Pořád by se tam mohl vrátit?
Hlavní je, co chce on sám. Pořád má bruslení, skvělou techniku hole, je to super hráč. Ale jde o to, jestli se mu chce. V Rusku hrál vždycky skvěle, třeba v té poslední sezoně nedal tolik gólů, ale byl výborný do obrany.

Kdo je v KHL teď z Čechů, podle vás, nejlepší?
Hodně se zlepšil Lukáš Radil, líbí se mi i Tomáš Vincour, Alexander Salák chytá taky parádně.

A co často hodně podceňovaný Petr Koukal?
To je velký hráč. U nás se hodně mluví o tom, že Anatolij Golišev je naše nová mladá hvězda, ale to je hlavně práce Petra Koukala. Když byl v Jokeritu, taky udělal střelce z Američana Mosese.

Autor: Pavel Ryšavý

3.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto
6

Látku by žáci neměli dohánět doma

Ozbrojenci v Luhansku
5

Do ulic Luhansku vyrazili ozbrojenci. Spekuluje se o převratu mezi separatisty

Geniální tvůrce Hledá se Nemo čelí obvinění. Rád se objímal s děvčaty

Po více než 20 letech se kolegyním jednoho z nejlepších animátorů od dob Walta Disneyho Johna Lassetera podařilo obvinit ze sexuálního obtěžování. Jeho femistické kolegyně o něm totiž uvedly, že se rád objímal s ženami. Ve firmě Pixar mu prý přezdívali "Objímač“ (Hugger). Geniální animátor a režisér se podílel na filmech jako Hledá se Nemo, Toy Story nebo Příběh brouka.

Předsedkyně České středoškolské unie Lenka Štěpánová: Vyúka se musí změnit

Česká středoškolská unie v posledních letech vedla aktivní dialog s ministerstvem školství. Protestovala proti zavedení státní maturity z matematiky a frontálnímu vedení výuky. Její předsedkyní je Lenka Štěpánová, která příští rok maturuje na Gymnáziu Jana Nerudy v Praze.

Oklamal arbitra, dostal stopku. Anglie poprvé trestá simulanta

/VIDEO/ Štvou vás teatrální pády, jimiž si fotbalisté chtějí vymodlit faul a třeba i penaltu? Nejen v Česku, ale i v Anglii bylo na začátku tohoto ročníku zavedeno nové pravidlo: za oklamání arbitra může přijít stopka. A teď mají na ostrovech (míněno v Premier League) prvního hříšníka. Stal se jím Oumar Niasse.

AKTUALIZOVÁNO

Šéfem Sněmovny byl zvolen Vondráček. V tajné volbě získal 135 hlasů

/PŘÍMÝ PŘENOS/ Předsedou Sněmovny zvolili poslanci jejího bývalého místopředsedu Radka Vondráčka (ANO). V tajné volbě získal 135 hlasů. Hlasovací lístky si vyzvedlo 197 poslanců. Proti Vondráčkovi se sešlo 14 hlasů, další dva byly neplatné. Dalších 46 poslanců svůj hlas neodevzdalo. Sněmovna také rozhodla, že bude mít pět místopředsedů. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT