Bývalý vynikající útočník Patera působil v minulých čtyřech sezonách v Mladé Boleslavi, kde na konci ledna nečekaně na vlastní žádost skončil. "Po vynikající hráčské kariéře si prošel trénováním mládeže, u dospělých se učil od skvělých trenérů Radima Rulíka a Miloše Hořavy, který v něm vidí možného kandidáta na trenéra pro národní tým. Sám jsem ho zažil při trénování a věřím, že u nás bude úspěšný," uvedl na webu Sparty její sportovní ředitel Petr Ton.

Sparťané museli překousnout finálovou porážku. Na krku se jim houpají stříbrné medaile.
Třinec byl o malinko lepší, ocenil Jandač. Teď si dá odpočinek od hokeje

Padesátiletý Patera si za svého asistenta vybral stejně starého Martince, jenž má bohatou sparťanskou minulost. Do klubu, v němž hrál a působil jako asistent trenéra a sportovní manažer, se vrací po šesti letech. V uplynulém ročníku byl asistentem v Českých Budějovicích.

Sparta je na klubové úrovni nejvíc

Patera vnímá sparťanské angažmá po působení v Kladně a Mladé Boleslavi jako posun v trenérské kariéře. "Spartu beru jako první zkušenost s velkým klubem. Na klubové úrovni je Sparta nejvíce, co může být. Vnímám to i historicky," řekl bývalý centr, jenž ukončil úspěšnou hráčskou kariéru v roce 2015.

Pavel Patera
Patera do Sparty? Nakročeno tam měl dvakrát i jako hráč

Olympijský vítěz z Nagana a čtyřnásobný mistr světa by rád ve Spartě navázal na své hráčské úspěchy. "Očekávání od nás budou jiná, než jsem byl zvyklý z Mladé Boleslavi. To mě láká nejvíce! Nechci mluvit o sobě, ale když jsme s nároďákem jezdívali na šampionáty, druhé nebo třetí místo nás nezajímalo. Chtěli jsme zlato. Chtěl bych se po posledním zápase radovat, a ne stát na lavičce a koukat se na radujícího se soupeře," uvedl Patera, jenž má ve sbírce mistrovský titul se Vsetínem a ligová prvenství z Ruska a Švédska.