Ukázalo se tedy, že období, v němž Kessel překonával bolest, bylo mnohem delší, než uváděla zahraniční média přibližně před týdnem. Se zraněnou rukou Kessel odehrál všech 82 zápasů v základní části, dalších 24 přidal v play off, ale bolest se alespoň na chvíli odmlčela, když podceňovaný útočník nakonec zvedl nad hlavu Stanley Cup.

Ovšem představa, že hrál 106 zápasů s poraněnou rukou, je skoro až k nepochopení. Kessel navíc uplynulou sezónu jen tak „neodklouzal" a už v žádném případě nebyl tím, kdo se na Stanley Cupu Pittsburghu přiživil, jak tvrdí někteří jeho odpůrci. V základní části nastřílel 26 branek a zaznamenal 33 asistencí, v play off se poté stal s deseti trefami nejlepším střelcem týmu.

Celou situaci objasnil generální manažer Jim Rutherford v neděli, krátce poté, co Kessel prodělal operaci. „Byl to schopen snášet celou sezónu. Bolelo ho to. Hodně o ruku pečoval. Jenže on nechce nikde chybět," uvedl pro Pittsburgh Post-Gazette.

Kesselův přiběh budiž příkladem, že i v dnešní době ví média jen malou část toho, co se v zákulisí NHL vlastně děje. A co se týče samotného Kessela, zbývá jen říct: Klobouk dolů.

ROBERT NOVOTNÝ