Předchozí
1 z 5
Další

Tomáš Plekanec

Derby Sparta - Kladno, v bílém uniká hostující Tomáš Plekanec Romanu Horákovi.Zdroj: Foto: Roman Mareš

Kapitán, který šel každému příkladem skvělými výkony na ledě. Po bodově ne tolik vydařené sezoně v brněnské Kometě se vrátil domů a pomohl týmu k postupu do extraligy, kde ho jako jasný lídr táhl. V základní části posbíral 53 kanadských bodů (17+36) v 56 zápasech a do posledního kola se pral s Filipem Chlapíkem o pozici nejlepšího extraligového nahrávače. V celkovém srovnání nejproduktivnějších hráčů soutěže skončil pátý.

Skvělou formu z dlouhodobé soutěže mu navíc nesebrala ani čtyřicetidenní pauza před baráží. Plekanec stihl za pět zápasů posbírat deset kanadských bodů a znovu ukázal, jak dělá hráče kolem sebe lepšími. Sedmkrát asistoval, třikrát se trefil a párkrát mu gólovou radost zhatila tyčka.

Plekancova produktivita nabobtnala i díky skvělé přesilovkové souhře se střelcem Kubíkem. Kapitán Kladna v základní části bral hned 22 bodů v početní výhodě, přičemž sám se proti oslabenému soupeři trefil jen šestkrát.

„Jestli není nejlepší hráč v lize, tak je určitě nejužitečnější hráč v lize. Nejen, že dělá body a přihrává na góly, hraje taky oslabení, důležité buly a tráví 25 minut na ledě. Nemyslím si, že je v extralize užitečnější hráč,“ vysekl Plekancovi poklonu Jaromír Jágr.

Bývalý hráč Montrealu totiž skutečně nevyniká jen ofenzivními čísly. V základní části nikdo v extralize neodehrál více minut ani nenastoupil na více vhazování. Plekanec tvořil přesilovku Kladna a platný byl i při neutralizování soupeřových speciálních týmů. Bez něj by Rytíři v současné době řešili úplně jiné starosti.

Přidá majitel tisíce startů v NHL další sezonu? V devětatřiceti letech jasně ukázal, že na to pořád má. „Ještě jsem se o tom s Jardou nebavil. Ale cítím se dobře, baví mě to, jsem zdravý, tak asi ještě hrát budu. Na rozhodnutí je ale ještě čas,“ vyprávěl po pátém zápase baráže.

Adam Kubík

Hokejová extraliga: Kladno (v modrém) poprvé v sezoně porazilo Vítkovice, v prodloužení je udolalo 4:3. Adam Kubík slavíZdroj: Roman Dušek

„Rostl zápas od zápasu. Možná klepe na dveře reprezentace. Měli by ho zkusit,“ prohlásil uznale Jaromír Jágr po posledním utkání sezony. Adam Kubík se totiž skutečně stal střeleckou kometou této sezony. V základní části se trefil dvaadvacetkrát, víc gólů ve své kariéře zaznamenal naposledy ve starším dorostu! Kladno tak může děkovat svému bývalému útočníkovi Rostislavu Maroszovi. Právě ten podle Kubíkových slov vypozoroval střelecký potenciál třiadvacetiletého útočníka a poradil mu, aby se v zápasech i na trénincích víc zaměřil na zakončení.

I díky této radě je Kladno dál extraligové. Kubíkovo stoupající sebevědomí z něj udělalo nejproduktivnějšího hráče baráže. Kladenský odchovanec posbíral v pěti zápasech dvanáct bodů, z nichž hned osm bylo za přesné trefy! Další nejlepší barážoví střelci za ním zaostávali o propastných pět gólů.

Kubík těžil ze skvělé spolupráce s Tomášem Plekancem a Nicolasem Hlavou, se kterými v nejdůležitější části sezony tvořil první formaci. Se stejnými parťáky doplněnými o Miroslava Indráka a Marka Baránka pak nastupoval i na přesilovky, které rozhodovaly řadu zápasů. V baráži dal Kubík hned pět branek při početní výhodě a v základní části dokonce dvanáct! Ze všech hráčů v soutěži byl lepší už jen třinecký Martin Růžička.

Nabízí se tak otázka, o kolik bodů více mohli Rytíři uhrát, kdyby Kubík dostával prostor v první přesilovce hned od začátku. V úvodu sezony na jeho pozici na pravém kruhu totiž nastupoval převážně Danny Kristo, který se jako posila neosvědčil a v průběhu ročníku odešel do druhé nejvyšší švédské soutěže.

Landon Bow

Rytíři porazili Mladou Boleslav 2:0. (4.3.2022). Landon BowZdroj: Deník/Roman Dušek

Pokud chce tým uspět, musí mít kvalitního brankáře. Landon Bow se objevil v české extralize jako gólman, který se neprosadil v Dallasu, a za Kladno podával tak dobré výkony, že nikoho jiného téměř nepustil do branky! Jako jediný brankář v soutěži naskočil do všech zápasů základní části a s velkým přehledem má na svém kontě nejvíce odchytaných minut. Jen dvakrát pustil do klece v průběhu utkání Davida Stahla a dvakrát Jaroslava Januse, který přišel jako posila v průběhu sezony.

Právě díky skvělému Bowovi mohli Rytíři v mnoha zápasech pomýšlet na body. Zlatým hřebem působení kanadského gólmana v kladenském dresu zůstává utkání proti Hradci Králové. Kladno tehdy vyhrálo 4:3, přestože čelilo drtivé převaze soupeře. Šestadvacetiletý Bow ale svoji svatyni uzamkl a zneškodnil hned 65 střel. Zůstal tak těsně za absolutním rekordem soutěže!

Samotná baráž po čtyřicetidenní přestávce pak už Bowovi tolik nesedla. Jihlava byla vysoce efektivní a prosadila se z několika možností, které by kanadský gólman v základní části nejspíše zlikvidoval. I tak si Bow udržel dobrou úspěšnost zákroků 91,57 % a svůj tým držel hlavně v nejdůležitějších okamžicích, kdy se zápasy lámaly.

Našlo tedy Kladno brankářskou jedničku, která odchytá spoustu minut a na kterou bude spoleh? Na serveru eliteprospects.com se už dříve objevila spekulace, podle které měl Bow s Rytíři prodloužit kontrakt o další dvě sezony.

Ladislav Zikmund

Hokejová extraliga: Kladno (v modrém) hostilo v Chomutově Pardubice. Ladislav ZikmundZdroj: Deník/Roman Dušek

Jeden z tahů v průběhu sezony, který se Rytířům náramně povedl! Kladno potřebovalo zlepšit produktivitu, proto sáhlo po osvědčeném jménu do Sparty. Opačným směrem putoval bývalý kladenský kapitán Jakub Strnad, specialista na oslabení. Oba týmy tak dostaly přesně to, co potřebovaly.

A vykoupení to bylo i pro Zikmunda. Osvědčený střelec, který se v kladenském dresu vypracoval až ke třiceti bodům v premiérové extraligové sezoně, se v hlavním městě nemohl výrazně prosadit. Nastupoval až ve čtvrtém útoku a v průměru odehrál za zápas jen necelých třináct minut. V první sezoně tak dosáhl na deset kanadských bodů a letos přidal dalších pět.

Po přestupu do známého prostředí ale rozkvetl. Na povel dostal coby centr druhou formaci, jeho icetime stoupl na 19 minut a ve třiatřiceti zápasech za Rytíře nastřádal 20 bodů za čtrnáct branek a šest asistencí.

V baráži pak Zikmund udržel průměr bodu na zápas, byť střelecky se prosadil jen dvakrát. Jak se po sérii ukázalo, limitoval ho zlomený palec, kvůli kterému nebylo vůbec jasné, jestli do baráže nastoupí. Hrál ale od začátku se speciální dlahou a výztuhou rukavice a týmu byl platný. Vedle gólů a bodů je totiž jeho velkou předností i to, že se umí soupeři dostat po kůži. Potvrdil to i tentokrát proti Jihlavě, právě Zikmundovi nemůžou jihlavští fanoušci často přijít na jméno.

Jaká bude další budoucnost brzy sedmadvacetiletého útočníka? „Sám nevím. Teď se musím dát dohromady sám, protože jsem po téhle sérii rozsekaný. Uvidíme,“ prohlásil Zikmund pro klubový web hned po pátém barážovém zápase.

Jake Dotchin

Jsi dobrej! říká Jake Dotchin Adamu Kubíkovi. Ten je zatím nejlepším střelcem Kladna v extralize.Zdroj: Foto: Roman Mareš

Jaromír Jágr sáhl před sezonou po šesti zámořských posilách a jak se později ukázalo, úspěšný byl z poloviny. Landon Bow ukazoval od začátku, že bude oporou týmu, nad hráči v poli ale visel otazník. Nejinak tomu bylo u řízného obránce Jakea Dotchina, který v minulosti odehrál přes sto zápasů v NHL. Jeho angažmá v Tampě v roce 2018 ale skončilo předčasně kvůli nadváze kanadského beka a v minulém ročníku Dotchin dokonce nehrál vůbec. Těžko se tak dalo očekávat, v jaké kondici do Kladna přijede.

V úvodních duelech mohla navíc fanoušky děsit Dotchinova výbušná povaha. Kanadský zadák totiž sbíral vyšší tresty jako na běžícím páse a musel si zvyknout na jiný přístup českých rozhodčích. Postupně se ale zklidnil a stal se z něj jasný lídr kladenské defenzivy. Tvrdou hru srovnal do rámce pravidel a navíc přispěl důležitými kanadskými body.

V základní části jich posbíral 21 za šest gólů a patnáct asistencí. Mezi beky Rytířů tak zůstal jen o bod za svým krajanem Kylem Woodem. Odehrál přitom o čtyři utkání méně. Zatímco Woodovi pak čtyřicetidenní přestávka sebrala vítr z plachet, co se týče ofenzivy, Dotchin sbíral body dál. V baráži se jednou trefil, přidal čtyři přesné přihrávky a vyšvihl se na průměr bodu na zápas.

U Jakea Dotchina ale nejde primárně jen o čísla produktivity. Kanadský tvrďák utvořil s Martinem Keharem dobře bránící první obranný pár a po Tomáš Plekancovi byl v sezoně nejvytěžovanějším Rytířem. Na oslabení trávil v průměru na zápas přes tři minuty a poctivě sbíral hity i bloky soupeřových střel.

Rytíři v Dotchinovi zkrátka získali bojovníka, který je velmi užitečný, když dokáže ovládnout emoce. I v jeho případě už se navíc objevily spekulace, že by měl v Kladně zůstat. Pokud tomu tak skutečně bude, má kladenská defenziva kvalitní první stavební kámen.