„Věřím, že první vítězství na turnaji dodá hráčům klid do další fáze. Potřebovali jsme to urvat,“ zhodnotil Varaďa úvodní mač. Velebil hlavně výkon brankáře Lukáše Dostála, který se proti kousavým Švýcarům měl co ohánět.

ZÁMOŘSKÝ TVRĎÁK. Obránce Jeremie Blain je jeden ze tří Kanaďanů, kteří dorazili do hokejové Sparty během léta. Poslední sezonu odehrál v dresu Innsbrucku.
Autem po Praze? První dny byly šílené, říkají Kanaďani z hokejové Sparty

„Skvěle nás držel, ve třetí třetině jeho výkon gradoval,“ chválil kouč. Podobně mluvili i hráči, kteří svého gólmana až příliš často nechávali na holičkách.

„Moc jsem se těšil, že klukům pomůžu, a dopadlo to docela dobře,“ těšilo Dostála, nejmladšího z trojice českých gólmanů. Přednost dostal tak trochu nečekaně a svou šanci využil na jedničku.

Chabá disciplína

Zatímco na loňském šampio- nátu mladí Češi své švýcarské soupeře jasně přestříleli, tentokrát to byla mnohem vyrovnanější podívaná. Varaďovi svěřenci tomu bohužel dost napomohli často se nechali zbytečně vylučovat a z toho pramenily švýcarské šance. Osm dvouminutových trestů? To je na téhle úrovni zkrátka a dobře příliš.

„Zkomplikovali jsme si to sami. Byli jsme moc často vylučovaní. Ve hře pět na pět jsme přitom byli lepší, dostávali jsme je do hry jen po našich chybách. Toho se musíme vyvarovat,“ řekl útočník Martin Kaut.

Jan Eberle.
Mělo to drajv, řekl po výhře nad Spartou bojovník Eberle. Rány a nadávky neřešil

Právě tahle naděje zámořského Colorada má na šampionátu patřit k ofenzivním esům českého týmu. Kaut to potvrdil hned v prvním vystoupení v polovině zápasu vyrovnával na 1:1 a v prodloužení pak přihrál obránci Davidu Kvasničkovi na vítěznou trefu.

„V téhle sezoně jsem hrál prodloužení poprvé a hned bylo vítězné,“ usmíval se Kaut, který si v první útočné formaci náramně rozumí s kapitánem Martinem Nečasem. Další ofenzivní klenot Filip Zadina se proti Švýcarsku tolik neprosazoval.

Proti Rusku a Kanadě

V dalších utkáních budou muset čeští mladíci předvést disciplinovanější výkony. V noci z dneška na sobotu totiž změří síly s ruskou sbornou a den nato pak na ně čeká domácí Kanada, nejžhavější favorit na zlato.

„Hráči teď mají den volna a určitě budeme rádi, když si odpočinou. První zápas je stál hodně sil. Věřím, že nám volno pomůže a s Ruskem odehrajeme kvalitní utkání,“ řekl trenér Varaďa,

Vydřená výhra nad Švýcarskem by mohla jeho hochům zvednout sebevědomí a klid. „Chtěli jsme tři body, máme dva. Ale je to výhra a to je pro naše sebevědomí strašně důležité,“ dodal hrdina prodloužení Kvasnička.

Po zmíněném víkendovém dvojzápase s velmocemi už na českou dvacítku ve skupině čekají jen slabší Dánové (ti včera inkasovali čtrnáct branek od Kanady). Výhra nad Švýcary tak Čechy přiblížila k postupu do čtvrtfinále, ale až náročné duely s Rusy a Kanaďany ukáží, jak na tom Varaďův tým do- opravdy je.

Brankář David Rittich podal při svém debutu na MS spolehlivý výkon.
Z dvojky hvězdou? Vtipálek Rittich září v brance Calgary