Dosavadním českým maximem na MS bylo šesté místo, až do letoška hokejistky nikdy nedokázaly postoupit přes čtvrtfinále. V Dánsku ale v boji o semifinále přehrály v prodloužení Finsko, následně sice utrpěly debakl s vysoce favorizovaným týmem USA, ale závěrečné utkání dokázaly svěřenkyně kanadské trenérky Carly MacLeodové vyhrát a zapsaly se do historie.

"Víme, kdo jsme a jak máme hrát. Jsem na celý tým hrdá, jak celý turnaj zvládl," uvedla MacLeodová pro web Mezinárodní hokejové federace.

"Myslím, že jsme hrály jedna za druhou. Ten týmový duch byl obrovský a jsem ráda, že nám to nakonec cinklo," radovala se Dominika Lásková v rozhovoru pro hokej.cz. "Je to nepopsatelný pocit… Já už nemám ani hlasivky. Ale za tohle za to stojí," radovala se s medailí na krku.

Češky byly lepším týmem od začátku. Do vedení se dostaly v 8. minutě, kdy v přesilovce Kateřina Mrázová nabila Mlýnkové, která tvrdou střelou bez přípravy otevřela skóre. Ve 12. minutě při vyloučení Michaely Pejzové soupeřky vyrovnaly. Kláru Peslarovou z pravého kruhu první střelou Švýcarek na branku v zápase překonala Alina Martiová.

Ještě v první třetině se ale Češky dostaly zpět do vedení. V 16. minutě Dominika Lásková z hloubi obranného pásma vyslala dlouhou přihrávkou, jež prošla mezi dvěma Švýcarkami, do sóla Danielu Pejšovou. Česká obránkyně forhendovou kličkou překonala Andreu Brändliovou a připsala si pátý gól na turnaji.

Další krok k zisku medaile udělaly Češky v úvodu druhé třetiny. Ve 23. minutě se Vendula Přibylová dostala po střele Noemi Neubauerové k puku, přikopla si ho mimo dosah švýcarské brankářky a uklidila k pravé tyči. Ve 30. minutě si Mlýnková najela mezi kruhy a druhým gólem v utkání a šestým na MS zvýšila na 4:1.

Dramatická koncovka 

Jednadvacetiletá útočnice mohla v 52. minutě duel definitivně rozhodnout, v oslabení ale svůj brejk nedokázala dotáhnout do gólové koncovky. I díky tomu se podařilo Švýcarkám zápas zdramatizovat. V pokračující přesilovce snížila na 2:4 Vallariová.

Švýcarky, které získaly na MS bronz jen jednou v historii, se následně tlačily za dalším gólem. Více než dvě minuty před koncem se rozhodly k risku bez brankářky, snížit se jim ale nepodařilo, i když jejich převaha byla ještě umocněna vyloučením české kapitánky Mills.