Během víkendového utkání proti Vancouveru se měli hokejisté Chicaga Blackhawks navléct při rozbruslení do speciálních duhových dresů v rámci každoroční kampaně Pride Night. Jenže to neudělají, komunitu LGBT+ tímto způsobem nepodpoří. Klub patřící do takzvané Original Six, tedy šestice zakládajících týmů NHL, od tohoto kroku ustoupil. Proč v Chicagu couvli? Je to jednoduché - kvůli Rusku.

Za Blackhawks totiž nastupuje moskevský rodák Nikita Zajcev. Vazby na Rusko mají také v Kazachstánu narozený brankář Anton Chudobin a útočník Philipp Kurashev, jenž reprezentuje Švýcarsko, ale jeho otcem je bývalý ruský hokejista Konstantin Kurašov. Ale kvůli čemu je takový povyk?

Novela zákona v Rusku

Prezident Vladimir Putin loni v prosinci podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz propagace LGBT+ témat a pedofilie. A za porušení hrozí vysoká pokuta. Vedení organizace se proto kvůli obavám o bezpečnost ruských hráčů, když se vrátí po sezoně domů, rozhodlo, že duhové dresy podporující komunitu LGBT+ neobléknou.

Server The Athletic na základě dvou zdrojů z klubu uvedl, že tak neučinili sami hráči, ale vedení organizace.

„Nemyslím si, že dokážeme kontrolovat světová témata, takže se nám to vymyká z rukou. Prostě se rozhodujeme, jak nejlépe umíme jako organizace,“ komentoval nešťastnou situaci trenér Chicaga Luke Richardson.

Před Chicagem změnili názor a rozhodli se vzdát symbolů s gay tematikou, jako jsou dresy nebo pásky na hokejky i zástupci dalších klubů NHL New York Rangers a Minnesota Wild.

„Určitě jsme zklamaní, že se dresy nenosí, protože to je vizuální reprezentace číslo 1. Od samotných hráčů a vím, že mnoho sportovců toto úsilí podporuje a podporuje komunitu, která se na ně chodí dívat,“ uvedl Kurt Weaver, ředitel projektu You Can Play, který obhajuje účast LGBT+ ve sportu.

Kontroverze kolem Pride Night se objevily i v týmu Floridy. Hvězdný ruský gólman Panthers Sergej Bobrovskij se před zápasem proti Torontu zúčastnil rozbruslení v duhovém dresu, zatímco jeho spoluhráči bratři Eric a Marc Staalovi ne. Jako důvod uvedli náboženství.

„Neposuzujeme, jak se lidé rozhodnou žít svůj život, a věříme, že všichni lidé by měli být vítáni ve všech aspektech hokeje. Cítíme, že když nosíme dres s tematikou Pride, je to v rozporu s naším křesťanským přesvědčením,“ sdělili bratři v prohlášení. Stejně to mimochodem cítí i ruský obránce Philadelphie Ivan Provorov a kanadský brankář San Jose James Reimer.

Liga se prostřednictvím mluvčího odmítla na toto téma vyjádřit.