„Cítil jsem potřebu najít něco, co by mě znovu nakoplo,“ vyprávěl Kovář po podpisu ročního kontraktu s Islanders. V osmadvaceti letech měl na splnění snu o slavné lize za velkou louží nejvyšší čas.

V dresu Magnitogorsku vyhrál, co se dalo. Za pět sezon si Kovář udržel úctyhodný průměr bod na zápas, po boku Sergeje Mozjakina a Danise Zaripova na ledě často kouzlil. Mohl v Rusku pokračovat, místo toho se rozhodl pro New York.

„Není to sice bůhvíjaký bruslař, ale je to bojovník s velkou hokejovou inteligencí,“ charakterizoval zkušeného českého reprezentanta kanadský kouč Mike Pelino, který v Magnitogorsku dělal asistenta.

Piráti Chomutov - Berani Zlín 3:1
Chytal NHL za Boston i St. Louis. Teď zkušený Fin zakotvil v Chomutově

Trápící se Islanders přišli o hvězdného centra Johna Tavarese a čekalo se, zda Kovář zaujme pozici lídra ofenzivy.

Nezaujal. Popravdě řečeno ani nedostal pořádnou šanci, jakou by si pětinásobný účastník mistrovství světa zasloužil. Už během přípravy zaznělo, že si nejprve musí zvyknout na zaoceánský hokej. Přidat prý musí hlavně při bránění. A nakonec ho Islanders poslali na farmu, kam Kovář ani neodjel.

„Situaci intenzivně řešíme,“ vzkázal jeho agent Michal Sivek, když klub Kováře zapsal na tzv. bezpodmínečný seznam nechráněných hráčů. Jenže žádný z klubů po útočníkovi nesáhl…

Tomáš Plekanec
Plekanec vstoupil mezi legendy. Zápas číslo 1000 vyšperkoval gólem

V minulosti v NHL pohořela řada hokejistů, kteří zářili na širokých ruských kluzištích. Stačí si vzpomenout na Romana Červenku. Loni zase skončilo obřím zklamáním angažmá Vadima Šipačeva v Las Vegas.

Jak skončí Kovářův příběh?

Plekanec sklidil ovace vestoje
Montrealští fanoušci stáli na zaplněných tribunách a dojatě tleskali. Dole na ledě jim mával Tomáš Plekanec. „Chtěl jsem, aby to co nejrychleji přestalo a mohli jsme zase hrát,“ řekl pak muž, který málokdy dává najevo emoce. V tu chvíli byl ale naměkko i on vždyť právě hrál svůj 1000. zápas v základní části NHL. Navíc vstřelil gól a přispěl k vítězství Montrealu nad Detroitem 7:3.

„Když jsem tady začínal, o ničem takovém jsem ani nesnil. Byla to skvělá jízda,“ svěřil se jubilant Plekanec, který v Montrealu strávil celou zámořskou kariérou (kromě krátké epizodky v Torontu). „Dnes vypadal, jako by se napil z pramene mládí,“ chválil pětatřicetiletého útočníka trenér Claude Julien.