Národní tým čeká až do neděle závěrečný podnik Euro Hockey Tour v Brně. V domovském stánku Komety vyzvou domácí ve čtvrtek od půl šesté večer Finsko, v sobotu se střetnou se Švédskem a v neděli s Ruskem. „Chci požádat fanoušky o trpělivost. Nejdeme turnaj za každou cenu vyhrát. Jde o přípravu, nastoupí v ní noví hráči,“ žádal o shovívavost tradičně bouřlivého publika kouč reprezentace Miloš Říha starší.

Vrchol sezony se kvapem blíží, ale český stratég má stále k dispozici hutný kádr čítající pětatřicet jmen. Mezi nimi nechybí ani jedno jméno z brněnské Komety, o nominaci stále bojuje i útočník Martin Zaťovič.

A navíc se v něm objevují hvězdy ze zámoří. Proti Finsku si poprvé zahrají Michael Frolík, Dominik Simon, Filip Hronek, Jan Rutta nebo Dmitrij Jaškin.

O víkendu se s největší pravděpodobností představí také Ondřej Palát a Jakub Vrána. Přidají se tak k Jakubu Voráčkovi nebo Radko Gudasovi, kteří si zahráli už minulý týden proti Slovensku. „Máme široký kádr a chceme rozložit vytížení kluků. Je strašně složité rozhodnout, koho si nechat a koho poslat pryč. Pořád přemýšlíme o sestavě a tento turnaj nám dost napoví,“ zmínil Říha.

Obtížná prověrka

Jeho svěřenci projdou namáhavou prověrkou. Rusové i Švédové počítají pro mistrovství světa s našlapanými sestavami a plejádu hvězd přivezou už do Brna. České hokejové hry ozdobí třeba ruský superkanonýr Alexander Ovečkin, suverénní král produktivity NHL Nikita Kučerov, ukáže se i legendární švédský gólman Král Henrik (Lundqvist).

„Bude to pro nás dobrý test. Je super, že takové hvězdy přijedou do Brna. Hrát proti nim je výzva a těšíme se na ni,“ popisoval forvard Michael Frolík, který si v národním týmu hodlá spravit chuť po brzkém vypadnutí svého Calgary z play-off. Podobnou motivaci má i zadák Tampy Bay Jan Rutta. „Radši bych hrál ještě NHL, ale je fajn být v kabině s tak kvalitními hráči,“ ocenil rodák z Písku.

Hokejový máj startující v Brně má vážně potenciál nadchnout i náročné fandy.

České hokejové hry

Čtvrtek: 17.30 Česko – Finsko

Sobota: 14.00 Rusko – Finsko, 18.30 Česko – Švédsko

Neděle: 14.00 Finsko – Švédsko, 18.00 Česko – Rusko

Odehráno: Švédsko – Rusko 6:4

Všechny zápasy vysílá ČT sport.