Vedle ostříleného gólmana Petra Mrázka se letos do prvního týmu probojoval také Martin Nečas. Ten sice v NHL debutoval už v říjnu 2017, celkem ale ve slavné lize odehrál jen jedenáct duelů. Zatím. Je totiž jasné, že počet jeho zámořských startů bude v nejbližší budoucnosti prudce růst. Přišel Nečasův čas?

„Cítím, že jsem připravený,“ hlásil dvacetiletý útočník na prahu nového ročníku NHL. Carolina si ho zamluvila v předloňském draftu na 12. místě a na sezonu 2017/2018 ho po prvním duelu poslala zpátky přes velkou louži, aby dál sbíral zkušenosti v Kometě Brno.

Silnější než dřív

Nečas tehdy získal svůj druhý extraligový titul v řadě a zahrál si i na seniorském mistrovství světa v Dánsku. Loni už si ho nechali v zámoří, kde v dresu farmářského týmu z Charlotte výrazně přispěl k zisku Calder Cupu. A v letošním přípravném kempu prošel všemi postupnými škrty. A hlásí, že je připraven na víc než jen na vedlejší roli.

„Myslím, že jsem o něco silnější než loni. Jsem odhodlaný to ukázat na ledě,“ řekl Nečas. Hned v prvním zápase sezony proti Montrealu to dokázal: vstřelil gól, mezi mantinely vysloveně létal a byl zvolen první hvězdou utkání.

Trenér Rod Brind‘Amour (sám bývalý skvělý hokejista) dobře ví, jaký poklad v Nečasovi má. Jenže nepotřebuje jen ofenzivní klenot, střílející krásné góly a šikovně dirigující své spoluhráče. Náročný kouč chce zároveň pracovité borce, ochotné obětovat se pro tým. „Vypadá teď dospěleji,“ řekl Brind‘Amour o Nečasovi a jeho výkonech v přípravném kempu.

„Je vidět, že zesílil fyzicky. Ale teprve ostrá sezona ukáže, jak na tom opravdu je,“ dodal slavný Kanaďan, který ještě jako hráč (a kapitán) dovedl Carolinu v roce 2006 k prvnímu a zatím jedinému Stanley Cupu.

Zkušenosti z farmy

Nečas má za sebou dlouhé čekání na pořádnou šanci v NHL. Loni v áčku odehrál jen sedm duelů a pak na farmě marně čekal na povolávací rozkaz. „Bylo to náročné. Viděl jsem, že Hurricanes mají několik zraněných hráčů, a tak jsem doufal, že mi zavolají, protože já se cítil skvěle. Ale nezavolali. To je prostě hokej,“ vzpomínal.

Sezona v Charlotte v nesmlouvavé konkurenci AHL však byla pro blyštivý talent českého hokeje hodně důležitá. Přivykl užším zámořským kluzištím, naučil se hrát víc fyzicky. Ač centr, většinu roku strávil na pravém křídle.

„Umím už hrát víc defenzivně. Hokej na farmě je hodně o soubojích kolem branky a v rozích hřiště. Prvních pár měsíců to pro mě bylo dost těžké, ale pak jsem si na to docela zvykl,“ popsal Nečas. Dřina v týmu Checkers byla odměněna: získal Calder Cup, a navíc šéfům Caroliny ukázal, že má povahu šampiona.

„Bylo to skvělé, užíval jsem si každý zápas. Měli jsme vážně výborné mužstvo i partu, a to nejen na ledě, ale i mimo něj, což je obzvlášť v play-off hodně důležité,“ řekl mladý útočník. Teď má Nečas nakročeno k tomu stát se pevnou součástí sestavy Hurricanes. Silnější, připravenější a hladovější než kdy dřív.