„Ten dres jsem si zasloužil, nájezdy byly z mojí strany naprosto katastrofální," smál se třicetiletý Martin Zaťovič. Nyní čeká hráče týmu KHL Lada Togliatti přesun do Velkých Popovic, kde společně s dalšími nominovanými trenérem Vladimírem Růžičkou naskočí ve středu do přípravy před domácím mistrovstvím světa.

Máte za sebou trénink s přerovskými Zubry, tak jaké to bylo, musel jste je šetřit?
Nešetřil jsem je (směje se). Hrají o finále druhé ligy, takže jsou na tom určitě dobře. Já jsem hlavně rád, že jsem se s nimi mohl sklouznout, protože jsem měl dlouhou dovolenou. Byl jsem poslední týden na ledě jen v Rusku. Ve středu mi začíná nároďák, tak jsem potřeboval jít 
s klukama na led. Trenéři mi to umožnili, takže jsem moc rád. Je tady dobrá parta, pro mě super zpestření.

Jak jste se vůbec s přerovským klubem domluvili?
Volal jsem, jestli by nešlo, abych si s klukama zkusil dva, tři tréninky. Vyšlo to tak, že ještě v úterý hrají zápas v Opavě, takže to byly nakonec dva, ale i tak jsem maximálně spokojený.

Sledujete trošku tažení rodného Přerova v letošní sezoně? Poslední zápas prohráli na nájezdy…

Říkal jsem, že jsem se asi při prvním tréninku špatně připravil (směje se). Hlavně asi na gólmany, když jsem ten pan „Dřevěný". Sleduji je a přeji jim, aby postoupili, připravili se na finále a pokusili se uhrát kvalifikaci 
o první ligu. V Přerově jsou výborní fanoušci, kteří na hokej chodí, takže klukům přeji hlavně skvělou atmosféru a tyto zážitky. Myslím si, že případné finále nebo kvalifikace tady bude velký hokejový svátek.

Vás už nyní čekají první tréninky s reprezentací. Jak vidíte šance dostat se do nominace na mistrovství světa?
Dnes odjíždím, mám před sebou hned první trénink. Připravuji se na vrchol sezony a uvidíme, jak to dopadne, jestli dobře, nebo špatně. Těžko říct, jaké jsou šance, já to cítím tak padesát na padesát. Udělám pro to maximum, ale nic jiného než výkony na ledě to neovlivní. Budu se snažit hrát to co vloni a uvidí se, jestli trenér najde pro mě místo v sestavě nebo ne.

KHL? Zcela jiná soutěž než extraliga

Jeden šampionát už máte za sebou. Jak na mistrovství z minulého roku vzpomínáte?
Minulé mistrovství světa bylo pro mě ohromným zážitkem. Sezonu jsem měl docela dobrou, ale nečekal jsem vůbec, že bych se mohl dostat do nároďáku. Dostal jsem se vlastně na přípravný kemp, odehrál jsem nějaké zápasy a trenér mi dal šanci a důvěru.

S kým jste si z dalších hráčů nejvíce rozuměl?
V kabině je to samá sranda. Je to super. Všichni jsou dobří, já jsem na pokoji bydlel s Ondrou Němcem, se kterým se známe z Karlových Varů. Takže to tam pečeme hodně spolu. Ondra to ale ještě bude mít dlouhé, ten půjde do finále KHL (usmívá se). Tak uvidíme, jestli tam na něj počkám nebo ne (Ondřej Němec působí v celku CSKA Moskva, momentálně bojujícím ve čtvrtfinále s Jokeritem Helsinky, pozn. red.).

Jak byste zrekapituloval svou první sezonu v KHL?
Pro klub to byla těžká sezona. Jako nováček potřeboval více času, než si to vše sedlo. To chvilku trvalo, ale na konci už jsme i něco uhráli, měli jsme docela dobré výsledky. Play-off jsme ale neudělali, což bylo určitě špatně pro celý klub. Já osobně jsem se s tím taky chvilku sžíval. Je to úplně jiná soutěž než česká extraliga. Systém, který hrajeme v reprezentaci, je taky o něčem úplně jiném. Hraje se tam spousta zápasů, musíte si zvykat na přelety.

Také jste přišel do Ruska v ne zrovna ideální době…
Ano, i po té životní stránce, než se člověk naučí řeč a podobné věci, tak to chvilku trvá. Ale nakonec to proběhlo 
v pohodě. Mentalita lidí je 
v Rusku podobná jako tady, je to taky slovanský národ. Více je ale vidět absence střední vrstvy ve společnosti. Teď navíc byly uvaleny sankce na potraviny a podobně, takže bylo těžší některé věci sehnat. My jsme s tím problém naštěstí neměli, člověk si ale musel přeci jen připlatit. Ze strany klubu ale žádné problémy vidět nebyly. Samozřejmě, padl rubl, ale 
s tím vůbec nikdo nemohl počítat.

O návratu do Česka jste nepřemýšlel?
Mám smlouvu ještě na rok, počítají se mnou. Bavili jsme se o tom teď na konci sezony, takže bych se určitě měl vrátit do Ruska. No, ale známe Rusko, tam není asi nikdy nic na sto procent. Ale uvidíme, vracet do Česka se zatím nechci, mám v Rusku rozdělanou práci a chci ještě něco ukázat i tam.

Pak se třeba ještě vrátíte a zakončíte kariéru v rodném Přerově?
Uvidíme, vše bude záležet 
i na tom, jak dlouho budu 
v Rusku, a na dalších věcech (usmívá se).

Martin ZaťovičDatum narození: 25. ledna 1985 (30 let)
Místo narození: Přerov
Výška: 180 cm
Váha: 83 kg
Držení hole: nalevo
Pozice: levé křídlo
Současný klub: HC Lada Togliatti (KHL)
Bývalé kluby: HC Energie Karlovy Vary, HC Most, HC Baník Sokolov, SK Kadaň, HC Zubr Přerov.
Největší úspěchy: 2008/2009: mistr české extraligy, 2007/2008: 2. místo v české extralize, 2014: 4. místo na mistrovství světa.