Předchozí
1 z 6
Další

1) Nagano 1998: Krona nepotřebujeme, Hejdukův osudový turnaj

Robert Kron v dresu Caroliny Hurricanes.Robert Kron v dresu Caroliny Hurricanes.Zdroj: ČTK

Nominace, která bude navždy zvěčněna jako Šifra mistra Ivana. Na samém prvopočátku sice sklidila řadu negativních reakcí, avšak na úplném konci nezbývalo nic jiného než se uklonit a říct: „Klobouk dolů!“ Zahoďme nyní na chvíli průběh tohoto legendárního turnaje se zlatou hvězdou na čele a nahlédněme pod pokličku tehdejší kontroverzní Hlinkovy nominace do Nagana. 

A že bylo nad čím diskutovat. Snad největším překvapením, které obletělo celý hokejový svět, bylo vynechání tehdy rozjetého kanonýra Caroliny Roberta Krona. Navzdory tomu, že se za jeho služby přimlouvali manažeři slavné NHL i Jaromír Jágr, se Hlinka rozhodl jeho jméno škrtnout. Ani na to škrtání nakonec nedošlo. Kron totiž nebyl ani mezi náhradníky. Přitom v devadesátých letech patřilo jeho jméno mezi největší klenoty české hokejové základny. 

Podobně jako on tehdy dopadly jednadvacetileté objevy zámořské NHL Petr Sýkora s Patrikem Eliášem. Dnes byste si řekli, že tohle musel být z repertoáru Hlinky jeden velký omyl, ale slavný kouč moc dobře věděl, co dělá. Ve své nominaci se totiž rozhodl vsadit na obdobné hokejové povahy, jenže s mnohem většími zkušenostmi. O kvalitách mladých kanonýrů nebylo pochyb, ale sázka na litvínovskou školu se tehdy náramně vyplatila. 

Těžkou nepřízeň osudu musel skousnout i jihlavský rodák Viktor Ujčík, jenž tehdy platil za jednoho z nejlepších střelců hokejové extraligy. Hlavní problém? Nebylo místo. Elitní pravá křídla měl Hlinka v Jágrovi s Ručinským a do třetí či čtvrté pětky se zkrátka nehodil. Pozici třináctého útočníka tehdy získal talent Milan Hejduk, být tam však místo něj Ujčík, třeba by si zlatý prsten z vítězství Stanley Cupu potěžkával právě on.

2) Salt Lake City 2002: Složitý Bonk, absence nejproduktivnějšího obránce

Radek BonkRadek BonkZdroj: DENÍK/Lubomír Stehlík

Na olympiádu ve Spojených státech se nominace Josefu Augustovi skládala poměrně příjemně. Český hokej zažíval svou nejpovedenější éru v historii, navíc po zlatém Naganu se to vítěznými mentalitami jenom hemžilo. Trenérský sbor se rozhodl vzít na turnaj kromě tří výjimek kompletně celý tým složený z hráčů zámořské NHL, přesto ale absence některých jmen překvapila. 

Tak třeba obranné řady postrádaly ve své nominaci Jaroslava Modrého, jenž v týmu Los Angeles zažíval velice povedenou sezonu a tu nakonec také vyšperkoval jako nejproduktivnější český zadák. Místo něj tehdy do zámoří překvapivě odcestoval pardubický bek Marek Sýkora. Počítalo se i se službami Václava Prospala, ale toho z nominace pro změnu vyřadilo zranění. 

Zlaté Nagano
Sedmkrát pozlacení hokejisté. Připomeňte si okamžiky, které spojily národ

Téměř jisté místo v kádru měl údajně přislíbené útočník Radek Bonk, ale navzdory tomu, že v dresu kanadské Ottawy patřil mezi nejproduktivnější české hokejisty v NHL, pozvánku nakonec neobdržel. Nebylo totiž žádným tajemstvím, že rodák z Krnova do kabiny národního týmu příliš nezapadl. Jedna věc byla jeho um na ledě, ta druhá však chování uvnitř kádru. 

Místo nezbylo ani na šikovného útočníka a pamětníka z Nagana Martina Procházku, jenž jednoznačně patřil mezi nejlepší borce zlaté éry českého hokeje. Hodně hlasitě se pak mluvilo i o příjezdu urostlého Bobbyho Holíka, ale kvůli tahanicím týkajících se vyřizování občanství z toho nakonec rychle sešlo. Stejně jako o čtyři roky zpátky v japonském Naganu.

3) Turín 2006: Spousta zraněných a rozzuřený střelec Kotalík

Aleš Kotalík v dresu Calgary.Aleš Kotalík v dresu Calgary.Zdroj: ČTK

Od olympiády v Salt Lake City se toho v českém hokejovém prostředí moc nezměnilo. Vládla dobrá atmosféra, v zádech měl národní tým mimo jiné rok staré zlaté tažení z Vídně i pořádnou porci borců v zámořské NHL. Tehdejšího kouče Aloise Hadamczika však trápil jiný problém: marodka. A tak musel z nominace postupně vyškrtat Martina Havláta, Jiřího Fischera, Romana Hamrlíka a v průběhu her i hvězdu New Jersey Patrika Eliáše. 

Do nominace se záhadně neprocpal zkušený snajpr Petr Sýkora, a tak se ofenzíva českého výběru měla jednoznačně opírat o kanonýra Aleše Kotalíka, jenž v tu dobu prožíval možná životní sezonu v dresu Buffala, se kterým se dlouho nacházel na špičce celé soutěže. Jenže poté přišel šok. Kotalík v nominaci chyběl, což okamžitě vyvolalo obrovský poprask.  

Trenér hokejové reprezentace Filip Pešán.
Na koho Pešán zapomněl? Pět hokejistů, kteří by si zasloužili start na olympiádě

Jak je možné, že Hadamczik mohl přehlédnout takového hráče? Nikdo to nechápal, ani samotný Kotalík, který měl mimo jiné na reprezentování věčnou smůlu. Na trenérský sbor se valila vlna kritiky, avšak lodivod národního týmu i přesto viděl lepší hráče například v Martinu Eratovi nebo Janu Bulisovi. Už tehdy to začalo uvnitř reprezentační kabiny nepříjemně vřít. 

A to si ještě nikdo nedokázal vůbec představit, co se odehraje v příštích týdnech. Slova týmových lékařů se potvrdila, Eliáš musel ze hry ven. Kdo za něj zaskočí? Telefon zazvonil překvapivě právě Kotalíkovi. Rodák z Jindřichova Hradce nakonec na zbytek turnaje dorazil, ale ve čtyřech kláních byl takřka neviditelný. A navzdory získanému bronzu panovaly o celém turnaji podivné zvěsti.

4) Vancouver 2010: Nedoléčený Hejduk a šach mat pro Prospala

Václav Prospal ještě v dresu Tampy.Václav Prospal ještě v dresu Tampy.Zdroj: REUTERS/Tami Chappell

Měl to být právě tento turnaj, jenž českému hokeji navrátí medailové radosti a úspěchy z předešlých let. Poslední cenný kov získal národní tým na olympiádě v Turíně, od té doby to zkrátka nebylo ono. Do role (staro)nového spasitele byl jmenován Vladimír Růžička, který do Kanady nominoval jak jádro týmu ze zámoří, tak i kanonýry z KHL či mladého slávistu Romana Červenku. 

Ale na pár známých jmen přeci jen zapomněl. Otazníky visely nad vyškrtnutím Milana Hejduka, jenž i přes vleklá zranění podával v dresu Colorada nadstandardní výkony. Připustil, že koleno není v úplném pořádku a Růžičkův sbor jej tak nakonec ponechal doma. Do obrany se zase počítalo se zkušeným Jaroslavem Špačkem, i toho však olympijská nominace minula obloukem. 

Největším překvapením se ale stal případ kanonýra New Yorku Rangers Václava Prospala, na jehož výkony se těšil celý hokejový národ. V NHL totiž pravidelně bodoval, navíc po vytrejdování z Tampy ožil nevídaným způsobem. V plánech nominace prý dokonce figuroval celou dobu, ale na závěr jej trenéři přeci jen vyškrtli. Namísto třinácti útočníků do Vancouveru poslali hned osm obránců. 

Hokejisté Českých Budějovic vyhráli v 40. kole extraligy 5:1 na ledě pražské Sparty.
Covid komplikuje program extraligy. Mimo hru jsou i Sparta, Litvínov a Pardubice

5) Soči 2014: Hadamczik vs. hvězdy, díl druhý

Jiří Hudler.Jiří Hudler.Zdroj: Archiv Resortu Valachy

Takové malé turínské déjà vu. V roli hlavního kata opět trenér Alois Hadamczik, obětního beránka si pro tentokrát nezahrál nikoliv Aleš Kotalík, ale jeho mladší kolega ze zámoří Jiří Hudler. Rodák z Olomouce zažíval v kanadském Calgary možná nejlepší období své dosavadní kariéry, z českých hokejistů byl v olympijské sezoně bezkonkurenčně největším přínosem. Tyto pocity však s ostatními Hadamczik zřejmě nesdílel. 

Jiří Hudler v dresu Calgary Flames.
Hudler byl po životní sezoně v NHL hrdý. Zároveň si na sebe ušil bič

Šikovného útočníka odstranil, na jeho místo raději povolal do kádru dvaačtyřicetiletého veterána z Liberce Petra Nedvěda. To ale ještě nebylo vše. Do zadních řad totiž nechal nominovat svého zetě a obránce Vítkovic Michala Barinku. A byl to právě tento tah, který mu byl po nepovedeném představení v Soči nejvíce vyčítán. Nutno říct, že celkem pochopitelně. 

Na jeho pozici totiž mohl bez problému nastoupit zkušený obránce Colorada Jan Hejda, detroitský bek Jakub Kindl či ranař Roman Polák. Na všechny zmiňované se ale při výběru tak trochu zapomnělo. Kromě Hudlera se v ofenzívě velmi hlasitě zmiňovalo rovněž jméno Radima Vrbaty, ten pro změnu válel v barvách Phoenixu. Ani on však Hadamczikovi příliš nezavoněl. 

Trenér Calgary Flames Bob Hartley.
Češi jsou asi favorité na zlato, když odmítají Hudlera, diví se kouč Calgary

6) Pchjongčchang 2018: Bez borců z NHL, ale přesto s přešlapy

Semifinále play off hokejové Tipsport extraligy - 7. zápas: HC Oceláři Třinec - BK Mladá Boleslav, 15. dubna 2021 v Třinci. Martin Růžička z Třince oslavuje gól.Semifinále play off hokejové Tipsport extraligy - 7. zápas: HC Oceláři Třinec - BK Mladá Boleslav, 15. dubna 2021 v Třinci. Martin Růžička z Třince oslavuje gól.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Dnes můžeme tuto nominaci z repertoáru Josefa Jandače označit jako takovou malou předzvěst té nedávné, kterou odtajnil trenér národního týmu Filip Pešán. V čem přesně? Olympijská výprava se v obou případech rozhodla vsadit na zkušenost. Do Koreji odcestovala jména jako Erat, Červenka, tehdy i Gulaš či Vondrka, ale mezi těmito všemi snajpry přeci jenom jedno jméno scházelo. 

Martin Růžička. Ano, třinecký válec, v té době druhý nejlepší střelec ligy a třetí nejproduktivnější hráč celé soutěže. V dresu národního týmu podával stabilní výkony, v poslední generálce před odtajněním nominace se navíc blýskl hattrickem. Ani to mu však ze záhadných důvodů nepomohlo. Drobná paralela s letošním škrtem kolem Milana Gulaše by tu asi byla.

Milan Gulaš na tréninku české hokejové reprezentace.
Gulaš ztratil motivaci, v reprezentaci končí. Vzali mi vítr z plachet, přiznal

Jelikož na tuto olympiádu poprvé od roku 1994 neodcestovali hráči z NHL, dostali šanci i hokejisté z české extraligy. Kvůli tomu se také vracel domů zkušený obránce z Arizony Zbyněk Michálek. Podepsal v pražské Spartě, aby se trenérům ukázal před blížícími se hrami v Koreji. A poté se dozvěděl poměrně dost nečekaný verdikt: omlouváme se, ale už tady není místo. 

Ještě před samotnou nominací se mezi hokejovými nadšenci mluvilo o povolání mladého objevu brněnské Komety Martina Nečase, který později dotáhl klub ke dvěma mistrovským titulům v řadě. Jandač o jeho umu věděl, ale raději upřednostnil ony zmiňované zkušenosti. Nečas se poté probojoval do NHL, Jandačovi zbyly po olympijském turnaji jen oči pro pláč.