Překvapení? Zcela jistě ne. V porovnání s dalšími velkými profisoutěžemi vystupuje NHL dlouhodobě o poznání konzervativněji. „Lidé platí spoustu peněz, aby se přišli podívat na hokej. Proto tam demonstrace soukromých politických názorů nemá co dělat,“ vyjádřil se před časem komisionář NHL Gary Bettman. A zdá se, že drtivá většina hokejistů tohle stanovisko přijímá.

Ten rozdíl přitom bije do očí. Zatímco basketbalové superhvězdy jako LeBron James otevřeně kritizují Trumpa, celé týmy amerického fotbalu (včetně majitelů) se připojují ke klečení při hymně a Stephen Curry či Kevin Durant se odmítli zúčastnit tradičního setkání šampionů NBA s prezidentem, v hokeji vládne klid a mír. Na rozdíl od basketbalových kolegů si vítězové Stanley Cupu z Pittsburghu přijdou do Bílého domu na sklenku vína a nějaký ten sendvič.

„Pozvání od prezidenta je pro nás velká čest,“ uvedl Sidney Crosby, kapitán pittsburghských Tučňáků. „Skvělý tým,“ reagoval spokojený Trump. Jistě, Crosbymu jako Kanaďanovi vlastně není nic do vnitřní americké politiky a do rasového pnutí, které nedávno vyvrcholilo pochodem krajní pravice v Charlottesville, při kterém byla zabita mladá žena. Řadu Američanů pak vyděsily kontroverzní Trumpovy komentáře, když mimo jiné řekl, že i mezi neonacisty jsou „velmi dobří lidé“.

BÍLÍ A BOHATÍ

Je jasné, že v prostředí amerického fotbalu a basketbalu podobné výroky nepadly na úrodnou půdu. V NFL je podle loňské studie Institutu pro diverzitu a etiku ve sportu skoro 70 procent hráčů Afroameričanů, v NBA možná ještě víc. Zato NHL hrají i sledují převážně běloši, černošských hokejistů je v ní asi třicet (z celkových více než sedmi set).

To je jeden z hlavních důvodů, proč NHL k rasismu a Trumpovi (zatím) mlčí. Navíc polovina všech hokejistů v lize je z Kanady, i když 24 klubů z 31 sídlí v USA. Někteří zámořští komentátoři také připomínají fakt, že většina hokejistů pochází z dobře situovaných rodin hokej totiž patří k nejdražším sportům. Naopak řada dnešních hvězd NBA či NFL vyrůstala v tísnivých sociálních poměrech.

„To vše podle mě může vést k tomu, že hokejisté jsou o něco konzervativnější než jiní sportovci. Překvapilo by mě, kdyby se u nich objevilo něco podobného jako v americkém fotbale,“ řekl Mike Milbury, analytik stanice NBC.

Jsou i výjimku, pochopitelně hlavně mezi hokejisty tmavé pleti. Třeba útočník San Jose Joel Ward zvažoval, že před prvním zápasem sezony poklekne při hymně, ale rozmyslel si to. A se zajímavým (a smysluplným) názorem přišel kanonýr Philadelphie Wayne Simmonds: „Všichni bychom měli protestovat proti policejní brutalitě a neférovému zacházení s Afroameričany. Na to klečení původně upozorňovalo, ale mám pocit, že vy novináři se dnes mnohem víc soustředíte na to, kdo při hymně klečel a kdo ne, než na samotný problém.“

Konzervativec v masce. Jak Thomas odmítl Obamu
Když dva dělají totéž, není to totéž. Příklad? Jeden z nejlepších basketbalistů planety Stephen Curry (klíčový muž tažení Golden State za titulem v NBA) nedávno vzkázal, že se na protest proti politice Donalda Trumpa nezúčastní tradiční návštěvy vítězného týmu v Bílém domě.

Trumpova reakce? Zrušil pozvání pro celé mužstvo (tentýž Trump, který hráče NBA a NFL, protestující proti přetrvávajícímu rasismu, nazval ve veřejném projevu „zkur…ny“).

Mnoha lidem se vybavila vzpomínka na rok 2012, kdy americký hokejový gólman Tim Thomas (rok předtím nejlepší brankář NHL) odmítl přijít do Bílého domu na setkání vítězů Stanley Cupu s Barackem Obamou.

„Jsem přesvědčen, že se federální vláda vymkla kontrole a ohrožuje naše svobody,“ vysvětlil zarytý republikán Thomas svůj postoj a dodal, že odmítnout návštěvu Bílého domu je právem každého svobodného občana.