Překvapení v sestavách? Jedno ano. Rus Max Žukov chyběl ve vsetínské bráně (drobný zdravotní problém, ale podle kouč Wintritta prý je už připraven) a nahradil ho Slovák Patrik Romančík. Proti němu se postavil uzdravený Adam Brízgala a vlastně po celý zápas měl víc práce, i když do větších šancí Kladno Valachy pouštělo méně.

V polovině zápasu ale šláplo na plyn a třemi góly v rozmezí 29. a 38. minuty odpor hostů hodně nahlodalo. „Dvacet osm minut jsme hráli hokej, který jsme chtěli. Měli jsme slušný pohyb, dobré střelecké příležitosti, ale bylo nutné z nich dát gól a to se nám bohužel nepodařilo,“ litoval trenér Vsetína Jiří Weintritt.

Hromadná potyčka mezi střídačkami ve čtvrtfinále mezi Spartou a Libercem
Disciplinárka jako utržená ze řetězu? Totální chaos, tvrdí o suspendacích Koreis

Vše odstartoval dobrým zákrokem Tralmaks, odvezl puk až před branku, poslal Jarůškovi a ten našel dokonale Matyáše Filipa. Mladík, který celou sezonu stál kvůli zranění, se trefil poprvé od 20. dubna 2023, tedy skoro přesně po roce.

Za chvíli navíc Frolík našel zpoza klece Jarůška, který zblízka propálil Romančíka. A povedlo se mu to ještě jednou ze sólového úniku, přestože ho dva hráči faulovali.

„První gól beru, byla to šudla, ale ty dva další mne mrzí, byly po chybách,“ zlobil se kouč Vsetína.

Gól až v závěru

Jeho svěřenci ještě zkusili se zápasem něco udělat, jenže hlavně Matějček, který velkou část sezony odehrál v krajské lize v Novém Městě nad Metují, ve třetí části narážel na neprůstřelného Brízgalu, a překonal ho až v úplném závěru. To už ale za stavu 4:0, protože Rytíři už předtím zásluhou nahrávajícího Smoleňáka a nekompromisně zakončujícího Tralmakse jistili svůj náskok.

„Přesto jsme rádi, že jsme velmi dobře chytajícího Brízgalu překonali, pro odvetu to může být důležité,“ mínil Jiří Weintritt.

Oficiální představení medailí mistrovství světa v hokeji 2024
Sázka na křišťálové sklo. Pořadatelé představili medaile pro šampionát v Česku

Domácí Otakar Vejvoda řekl, že rozhodly tři faktory: „Výborný Brízgala v bráně, dobře ubráněná oslabení, jichž bylo až moc a je to dlouholetý kladenský problém, a dobrá pasáž druhé třetiny, kdy jsme zlepšili pohyb a dali tři góly," zkrátil hodnocení Vejvoda a na dotaz, proč uzdravený klíčový bek Dotchin hrál jen chvíli v první třetině, se jen usmál. „Hned jak přijdu do kabiny, zeptám se trenéra, který nasazuje obránce.“

Kromě Brízgaly pochválil Vejvoda také Matyáše Filipa, jenž po zranění dal důležitý gól. „Žádnej hokej na podívanou to nebyl, ale říkali jsme si, že to nebude žádná sranda, protože ta pauza byla fakt dlouhá a soupeř byl opravdu rozehranější. Zvládli jsme však první třetinu jak jsme chtěli a ve druhé jsme odskočili,“ těšilo Matyáše Filipa, podle něhož byl jeho úvodní gól dobrý pro něj osobně, a hlavně pro celý tým.

Rytíři Kladno - VHK ROBE Vsetín 4:1 (0:0, 3:0, 1:1).

Branky a nahrávky: 29. Filip (Jarůšek, Tralmaks), 31. Jarůšek (Melka, Frolík), 38. Jarůšek,  51. Tralmaks (Smoleňák) – 58. Matějček (Rob). Rozhodčí: Kika, Pilný – Lhotský, Thuma. Vyloučení: 6:2, bez využití: Diváků: 5200 (vyprodáno). Stav série: 1:0.

Kladno: Brízgala – Hejda, Ticháček, Slováček, Babka, Veber, Martenet, Dotchin – Jarůšek, Filip, M. Procházka – Smoleňák, Klepiš, Tralmaks – Sideroff, Pytlík, Kusý – Strnad, Melka, Frolík.

Vsetín: Romančík - Smetana, Jenáček, Staněk, Teper, Ondračka, Larsen, Kojo – Jonák, Klhůfek, Rob – Hořanský, Kratochvil, Hrňa – Holec, Matějček, Š. Bláha – Machala, Bērziņš, Zabusovs.