Po dvou posledních místech na turnajích ve Finsku a Rusku se trenér Miloš Říha před švédskou částí tradiční evropské série chtěl zaměřit kromě pokroku ve hře také na výsledky. Hokejisté jeho pokyn splnili na jedničku. I když přece jen s minusem.

Už před závěrečnou bitvou bylo o českém prvenství na turnaji rozhodnuto. Výkon proti Rusům možná i proto nevypadal ideálně. Po výhrách 5:2 nad Švédy a 3:1 nad Finy Říhovi svěřenci poprvé padli (1:3).

Výborní gólmani

Střetnutí proti severským protivníkům rozhodně snesla přísnější měřítko. Velkou měrou k oběma výhrám přispěli brankáři. Šimon Hrubec i Roman Will předvedli spolehlivé výkony. Druhý jmenovaný při své premiéře v národním týmu ihned slavil vítězství.

„Kluci přede mnou odvedli výbornou práci. Usnadnili mi zápas, jak nejlépe mohli. Makali, dřeli, blokovali střely. Hráli opravdu zodpovědně,“ pravil skromně poté, co dovolil reprezentantům Suomi jediný gól.

Národní tým v této sezoně nemůže využít služeb tradičního tahouna posledních let Pavla Francouze. Jakub Kovář sice v KHL září, ale český dres mu kvůli zraněním víceméně uniká. Je tedy potěšující, že se kouč Říha může spolehnout i na extraligové zástupce Hrubce, Bartošáka či nově právě Willa.

„Jsem tady od toho, abych chytal, jak nejlépe dovedu, a pomohl klukům vyhrát. To je jediné, co se po mně žádá. Nechtěl jsem být přemotivovaný, ale klidný, aby i kluci viděli, že nejsem rozklepaný,“ dodal brankář působící v Liberci.

Úspěšné návraty

Reprezentační trenér se mohl spolehnout také na zkušené borce, kteří si navlékli národní dres po větší či menší odmlce. Proti Švédsku se výborně předvedl Jan Kovář, který zaznamenal hattrick. Souhra s Milanem Gulašem a Jiřím Sekáčem fungovala náramně.

Forvard Kazaně se v nově vytvořené formaci mohl radovat ze vstřelené branky do sítě Švédska. V reprezentaci se trefil poprvé od roku 2016. A na gól navázal i v zápase s Finy. „Trochu to ze mě spadlo. S klukama se mi hrálo super. Oba jsou neskuteční a pořád to dokazují,“ chválil parťáky Sekáč.

Formu z extraligy si přenesl také Marek Kvapil, solidně si vedlo bratrské trio Zohornů. Nejmladšího Radima nahradil proti Suomi debutant Radek Koblížek. I on se osvědčil. „Je vidět, že prožívá úspěšnou sezonu. Byl to takový falešný brácha. Teď už je v rodině, jako čtvrtý,“ smál se Hynek Zohorna.

Bídná tečka

Malou kaňkou českého vystoupení na turnaji byl výkon proti Rusům. Sborná byla ve všem lepší. Už jen statistika střel je dostatečně výmluvná. Se třinácti pokusy se těžko vyhrává. „Problém byl v hlavách. Byli jsme v nich připravení o dvacet procent méně než na předchozí zápasy. Vůbec jsme si nepomohli. Neviděl jsem týmový duch, jaký si představuji,“ prohlásil Říha.

Český trenér se nechtěl vymlouvat ani na absenci kompletního elitního útoku. „Čekal jsem, že hráči, co zůstali, se budou chtít více ukázat. To mě trošku zklamalo,“ podotkl. Jinak mohl být spokojený. První úspěch s národním týmem se počítá.