Čeští hokejisté po přesunu do Českých Budějovic sice byli na prvním ostrém tréninku před turnajem Karjala v Budvar aréně poprvé kompletní, ale zranil se kapitán Karel Rachůnek.

Obránce Jaroslavle si vykloubil rameno a na turnaji se nepředstaví, protože vyšetření v nemocnici ukázalo, že musí mít čtyři týdny klidové léčby.

"Vjel do rýhy v ledu a upadl na mantinel," řekl ČTK mluvčí reprezentace Jan Černý. Jednatřicetiletý mistr světa tak přijde o společný start v národním týmu se svým o dva roky mladším bratrem Ivanem, útočníkem Zlína. Navíc bude chybět delší dobu i Jaroslavli.

Kouč Alois Hadamczik tak bude muset zřejmě sáhnout k další změně v původní nominaci. Pro zdravotní potíže už vypadli obránci Michal Barinka z Vítkovic, Vladimír Sičák z Kärpätu Oulu a útočník Zbyněk Irgl z Atlantu Mytišči, následně pak i dodatečně povolaný Petr Kumstát z Karlových Varů.

Nahradili je zadáci Filip Novák z Dynama Moskva, Petr Gřegořek z Karlových Varů a nováček Lukáš Klimek z Vítkovic.

Ve čtvrtek nastoupí sedm beků

Hadamczik má v plánu, že odehraje čtvrteční zápas se Švédskem jen se sedmi beky, které má v současné době k dispozici. Před pátečním odletem do Finska v případě potřeby povolá Martina Lojka z Třince, jenž byl také při nominaci mezi náhradníky. Pro něj by to byla také premiéra v národním týmu.

Reprezentační trenér už měl dnes k dispozici beky Filipa Nováka, Martina Škoulu s útočníky Romanem Červenkou z Omsku, Josefem Vašíčkem z Jaroslavle a Lukášem Klimkem z Vítkovic, kteří chyběli na pondělním srazu v pražské Tesla Aréně a dobrovolném tréninku.

Národní tým se na jih Čech přesunul ráno a dopoledne absolvoval poradu. Dodatečně povolaný nováček Klimek se připojil k mužstvu v pondělí večer a s týmem z Prahy cestovali také Červenka s Vašíčkem. Tým zkompletovali na místě Škoula s Novákem, který v Českých Budějovicích bydlí.

Hadamczik sestavil na první ostrý trénink před vstupem do nové reprezentační sezony formace takto: K. Rachůnek, Škoula, F. Novák, Krajíček, Němec, Čáslava, Gřegořek, Mojžíš - Klepiš, Marek, Červenka - Kašpar, Novotný, Hubáček - Kvapil, Vašíček, M. Růžička - Gulaš, Kreps, I. Rachůnek. V pozici třináctého útočníka byl Klimek.

Štěpánek se Schwarzem se poperou o post jedničky

Brankáře bude Hadamczik se svým asistentem Josefem Palečkem vybírat z dvojice Štěpánek - Schwarz.

Ve středu bude reprezentace v Budvar aréně trénovat na dvě skupiny od 9:30 a 10:45. Odpoledne navštíví vybraní úřadující mistři světa Dětské oddělení nemocnice v Českých Budějovicích.

Do turnaje vstoupí český tým ve čtvrtek od 18:10 v Budvar aréně utkáním proti Švédsku a hned po zápase se přesune do Prahy, odkud v pátek odletí do Helsinek. Tam v sobotu změří síly s Finskem a v neděli nastoupí proti Rusku.