Góly, napětí, tvrdé střety, emoce a navrch 16.348 diváků. Takový byl čtvrteční zápas českých hokejistů se Švédy v rámci druhého klání Euro Hockey Tour v našlapané O2 areně.

Takřka všechno vyšlo podle plánů organizátorů, kteří se chtěli blýsknout zdařilou reklamou na blížící se mistrovství světa v Praze a Ostravě. To se docela povedlo – s jedinou „drobnou" výjimkou. Tou byl výsledek samotného zápasu.

Češi totiž prohráli 4:6, když neudrželi luxusní třígólový náskok. Prvního vítězství v této sezoně se tak národní tým nedočkal, znovu to zkusí o víkendu v Soči v duelech s Finskem a Ruskem. V první polovině utkání se přitom domácím dařilo skoro vše. Pak ale přišel náhlý kolaps, na ledě přibylo nervozity a faulů a konec mače už si hosté pohlídali. Pozitivum? Nebyla to nuda. Ale rozhodně je na čem zapracovat.

„Chtěli jsme doma vyhrát," řekl po zápase nespokojený trenér Vladimír Růžička. „Mrzí nás to a je to pro hráče ponaučení, že se nesmí přestat hrát. Měli jsme hodně přesilovek, což nám paradoxně uškodilo, protože soupeř se při nich dostával víc do šancí než při hře pět na pět. Švédové pak ukázali svou sílu," zhodnotil utkání.

Trvdý faul na Klepiše pomstil Němec

Jeho svěřenci začali dobře a v 24. minutě vedli už 3:0 po gólech Jana Kováře, Michala Birnera a Romana Červenky. Atmosféra v hale nemohla být skvělejší. Vypadalo to, že první výhra české reprezentace v nové sezoně je v kapse. Jenže ta kapsa se ukázala být docela děravá. Hosté po polovině zápasu dokázali v rozmezí pouhých dvou minut vyrovnat. Nevídaný kolaps.

„Hráli jsme třicet minut dobře a pak třicet minut katastrofa. Dali jsme Švédům šance, aby se vrátili do zápasu. Tak dobrý a zkušený tým, jako jsou oni, nás trestali za tu laxnost," řekl obránce Ondřej Němec.

Na ledě přibylo tvrdosti, objevilo se několik hraničních zákroků. Pohár přetekl v 36. minutě, kdy Daniel Rahimi trefil u mantinelu zcela bezohledně Jakuba Klepiše do hlavy. Švédský desperát byl za brutální faul na čerstvého otce vyloučen do konce zápasu a Češi se pak pomstili gólem Němce.

Zmar a trápení ve třetí třetině

Třetí třetina však nabídla už jen totální zmar. Švédové ovládli led a vytěžili z toho tři puky za zády brankáře Pavla Francouze. Velký hokejový večer tak skončil trochu hořce. Do MS ale zbývá ještě dost času odstranit chyby.

„Je to škoda, protože jsme to měli výborně rozehrané, ale pak jsme přestali hrát, začali jsme něco vymýšlet a nehráli to jednoduše," mrzelo kapitána Radka Smoleňáka.

„Pro hodně hráčů to byl před naplněnou arénou životní zápas. Potřebujeme, aby odehráli co nejvíc zápasů, protože jedině to je může posílit. Na šampionátu bude desetkrát větší tlak," upozornil Růžička na chybějící zkušenosti některých hráčů.

ČTĚTE TAKÉ: Sborné se povedla odveta. Na úvod turnaje v Soči nedala šanci Finsku

Hokejový turnaj Channel One Cup v Praze, součást Euro Hockey Tour:

Česká republika - Švédsko 4:6 (2:0, 2:3, 0:3)
Branky a nahrávky:
14. Jan Kovář (Radil, Zaťovič), 14. Birner (Horák), 24. Červenka (Klepiš, Zámorský), 36. Němec (Krajíček, Červenka) - 31. Hersley (Omark, Jimmie Ericsson), 31. Hersley (Petersson), 32. Fransson (Omark, Möller), 44. Fransson (Omark, Jimmie Ericcsson), 55. Janmark-Nylén (Junland), 57. A. Johnson (Sjögren). Rozhodčí: Boman, Levonen (oba Fin.) - Lhotský, Suchánek (oba ČR). Vyloučení: 4:2, navíc Smoleňák 10 min. - Rahimi 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 16.348.

ČR:
Francouz - Němec, Kolář II, Krajíček, Vitásek, Zámorský, Polášek, Pláněk, Kempný - Klepiš, Sobotka, Červenka - Birner, Horák, Smoleňák - Radil, Jan Kovář, Zaťovič - Řepík, Filippi, Valský. Trenéři: Vladimír Růžička, Jaroslav Špaček a Ondřej Weissmann.
Švédsko:
Nilsson - Gustafsson, S. Kronwall, Hersley, Fransson, Junland, Rahimi, Burström - Rödin, Sjögren, Ullström - Janmark-Nylén, J. Lundqvist, Ridderwall - Möller, Jimmie Ericsson, Omark - Petersson, Ryno, Thörnberg - od 41. navíc A. Johnson, Thuresson. Trenéři: Pär Marts a Peter Popovic.

Tabulka Channel One Cupu:
1. Švédsko 1 1 0 0 0 6:4 3
2. Rusko 1 1 0 0 0 2:0 3
3. Česká republika 1 0 0 0 1 4:6 0
4. Finsko 1 0 0 0 1 0:2 0

Tabulka EHT:
1. Švédsko 4 2 2 0 0 18:11 10
2. Rusko 4 2 0 1 1 12:13 7
3. Finsko 4 2 0 0 2 8:8 6
4. Česká republika 4 0 0 1 3 10:16 1