Že to bude pořádně vyhrocené utkání, bylo zřejmé již od úvodního buly. Mezi dvěma bývalými šampiony Ukrajiny panuje letitá rivalita a každé vzájemné střetnutí je přímo lákadlem pro fanoušky. Z vítězství 3:2 se radoval Kremenčuk, ale tentokrát měla výhra pořádnou pachuť.

Tvrdé střety, šarvátky, emoce. Jinými slovy nedílná součást těchto třaskavých duelů. Ale že vyhrocenost vystupňuje až k rasismu? To zřejmě nečekal nikdo.

Útočník San Jose Evander Kane (druhý zprava).
Sázení na vlastní zápasy či napadení. Kane se nemůže připravovat na sezonu NHL

Běžela 36. minuta utkání a po přerušení hry se před brankou strhla jedna z tradičních strkanic. Tato šarvátka se však po chvíli proměnila v noční můru. Rozhodčím se sice povedlo uklidnit situaci, avšak zastavit rozzuřeného kanonýra Kremenčuku Deniskina už bylo nad jejich síly. Nejproduktivnější hráč uplynulého ročníku UHL nedokázal udržet nervy na uzdě a předvedl dost nepěkný kousek.

Spoluhráči ho drželi

Na obránce tmavé pleti ve službách Doněcku totiž začal předvádět vskutku nevídanou pantomimu. Ukázal, jak si sloupává banán, a následně se do něj i zakousl. Smysl byl bohužel zcela zřejmý.

Zdroj: Youtube

Smereck, jenž mj. v roce 2016 podepsal smlouvu s arizonskými Coyotes, byl natolik rozčílený, že jej museli držet vlastní spoluhráči. Na hereckém castingu by ukrajinský útočník zřejmě zabodoval, ale jako sportovec a profesionál naprosto selhal. Na plné čáře. Od rozhodčích okamžitě vyfasoval trest do konce utkání a nešlo o poslední verdikt.

„S hráčem Andrejem Deniskinem bude v příštích dnech zahájeno disciplinární řízení, neboť jeho chování je v rámci civilizované společnosti naprosto nepřijatelné,“ stálo v prohlášení vedení ukrajinské nejvyšší soutěže.

Hokejista Jalen Smereck.Hokejista Jalen Smereck.Zdroj: Donbass Doněck

Směšný trest?

Po utkání se to ihned začalo hemžit omluvami. S první přispěchal hokejový Kremenčuk, který se od chování svého útočníka rázně distancoval. A po pár minutách přispěchal na Instagramu se svým vyjádřením i sám rebel Deniskin.

„Chtěl bych se Jalenu Smereckovi veřejně omluvit. Respektuji všechny bez ohledu na jejich rasu či národnost. Bohužel, neuhlídal jsem své emoce,“ napsal. 

„Doufám, že sáhnete k minimálně ročnímu zákazu činnosti ve všech soutěžích. Takové chování je naprosto neomluvitelné,“ nechal se slyšet expert ESPN Kevin Weekes.

Jenže ukrajinští funkcionáři to viděli jinak. Jejich verdikt? Deniskin dostal zákaz startu na 13 zápasů, ovšem s tím, že deset z nich mu bude prominuto po zaplacení pokuty ve výši 1870 dolarů (asi 40 tisíc korun). Jinými slovy: nezahraje si pouhé tři duely. 

Je to spravedlnost? Výsměch?