Hokejový obránce Roman Hamrlík je od soboty českým rekordmanem v počtu odehraných zápasů v NHL. Díky 1315. startu předstihl v čele statistik svého předchůdce Roberta Holíka, jenž v roce 2009 ukončil hráčskou kariéru. Jak ale sedmatřicetiletý Hamrlík řekl v rozhovoru pro deník Montreal Gazette, starty v zámořské soutěži už ani nepočítá.

"Nikdy by mě nenapadlo, že bych na taková čísla mohl dosáhnout. Když se mi podařilo překonat tisícizápasovou hranici, byl jsem na sebe opravdu hrdý. Od té doby to však utíká rychleji a rychleji a já už přestal ty zápasy počítat. Jsem hlavně šťastný, že stále mohu hrát v nejlepší hokejové soutěži na světě a být platný pro mužstvo. Ta čísla jsou hezká, ale já se hlavně soustředím na svůj výkon na ledě," řekl český obránce, který momentálně hraje za Washington a za sebou má angažmá v Tampě Bay, Edmontonu, New Yorku Islanders, Calgary a Montrealu.

Zlínský rodák byl v roce 1992 jako první Čech v historii NHL vybrán organizací z Tampy Bay za jedničku draftu. Stal se tehdy teprve druhým Evropanem po Matsu Sundinovi, kterému se to podařilo. I přes vysoké postavení na draftu ale neměl Hamrlík začátky v soutěži lehké.

"Odešel jsem za moře v pouhých osmnácti letech, neuměl jsem anglicky, navíc jsem byl kluk vyrůstající v komunistickém Československu. Zkrátka v prvních měsících tady jsem si připadal jako v jiném světě. Navíc mě trenéři během sezony poslali na farmu. To byly nejtěžší momenty mé kariéry," vzpomínal Hamrlík.

Velký přínos při přesilovkách a oslabeních

Vše se změnilo, když se o mladého obránce začal starat tehdejší generální manažer Tampy Bay a jedna z hráčských legend NHL Phil Esposito. "Od začátku jsem věděl, jaký je Roman kvalitní obránce. Nemohli jsme od něj očekávat, že bude jako legendární Bobby Orr, ale věděli jsme, jaký bude mít přínos při přesilovkách a oslabeních. Jestli nějakého kroku ve své manažerské práci dodnes lituji, tak je to Romanova výměna do Edmontonu," uvedl bývalý hráč New Yorku Rangers, Bostonu a Chicaga.

Po třech letech v Edmontonu se Hamrlík stěhoval do Islanders, kde se stal obráncem číslo jedna a vysloužil si angažmá v Calgary. Tam dostal za úkol hokejově vychovat talentovaného kanadského obránce Diona Phaneufa. "On mi opravdu hodně pomohl při vstupu do NHL. Dodnes jsem mu vděčný, jak se o mě staral od prvního dne tréninkového kempu. Měl na moji dnešní hru opravdu velký vliv," řekl o bývalém spoluhráči nynější kapitán Toronta.

Hamrlík chce hrát v NHL ještě minimálně dva roky

Poslední čtyři sezony pak strávil bratr zlínského Martina Hamrlíka v nejslavnějším klubu NHL Montrealu Canadiens, s kterým byl v roce 2010 doposud nejblíže vysněnému Stanley Cupu. Ve finále Východní konference však jeho tým nestačil na tvrdě hrající hokejisty Philadelphie.

"Na angažmá v Montrealu vzpomínám jen v nejlepším. Byl jsme tam nejblíže svému cíli, který mě žene stále dopředu. Bohužel nám tehdy chyběly síly. Chtěl jsem v klubu zůstat, ale nabídli mi (po minulé sezoně) jen jednoletou smlouvu a já stále cítil, že mám na to hrát v NHL minimálně dva roky. Proto jsem nakonec kývl na nabídku z hlavního města USA. Zde cítím, že mám největší šanci na výhru ve Stanley Cupu, což by byl krásný závěr mé bohaté kariéry," zdůvodnil svůj odchod z frankofonní metropole olympijský vítěz z Nagana.