Fasel získal většinový podíl ve společnosti Alma Holding, jejímž spoluvlastníkem je ruský oligarcha Gennadij Timčenko, který má blízko k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a figuruje na sankčních seznamech západních zemí. Firma vlastní v Krasnodarském kraji na jihu Ruska zhruba 400 hektarů sadů.

Skutečnost, že Fasel získal ruské občanství, podle Interfaxu vyplývá z výpisu v obchodním rejstříku.

Milan Hejduk a jeho synové
Ruských sportovců je mi líto, nechceme ale dávat náboje Kremlu, říká Hejduk

Fasel stál v čele světového hokeje v letech 1994 až 2021, po celou dobu byl také členem Mezinárodního olympijského výboru. Za jeho éry získalo Rusko třikrát právo pořádat mistrovství světa a jednou, poprvé v historii, také zimní olympijské hry. Během působení ve funkci Fasel opakovaně vyslovil uznání Putinovi a vídal se s ním i při neformálních příležitostech, připomněla stanice RFE/RL. V roce 2021 čelil Fasel kritice za to, že se v době protivládních protestů v Bělorusku setkal s tamním vůdcem Alexandrem Lukašenkem.

Bývalý dlouholetý šéf IIHF René Fasel měl s Ruskem vždy velmi dobré vztahy, několikrát se zúčastnil i srazů s ruským prezidentem Putinem (mimo jiné i na hokejové exhibici). „Válka nemůže oslabit mou lásku k Rusku, miluji Rusy,“ vyjádřil jasně svůj názor. 

Někdejší dentista se rozhodl v loňském roce navzdory ruské válečné agresi kývnout na nabídku kontroverzní KHL, pro kterou začal pracovat na pozici experta. I to byl hlavní důvod, proč nebyl Fasel vítaný na loňském hokejovém mistrovství světa ve Finsku.

„On je ostuda globální hokejové rodiny. Pokud skutečně začne pracovat pro KHL, EU by jej měla dát na sankční seznam. A za žádných okolností nebude v květnu na našem domácím MS vítán,“ prozradil Alexander Stubb, bývalý finský premiér.

Porušil kodex federace? 

Vloni v březnu IIHF pověřila svoji etickou komisi, aby prošetřila Faselova vyjádření v souvislosti s válkou na Ukrajině a přezkoumala, zda coby doživotní čestný prezident organizace neporušil kodex federace. Fasel tehdy vyjádřil lítost nad rozhodnutím IIHF o vyloučení Ruska a Běloruska, které invazi na Ukrajinu podporuje, z mistrovství světa. Označil to za jeden z nejsmutnějších okamžiků v její historii.

Dominik Hašek
Kolik musí ještě umřít lidí, abyste přestali? Hašek ostře pálí do televize Nova

„I během studené války hrál Sovětský svaz se Spojenými státy, s Kanadou. I v tak vypjaté situaci, jako je dnes, musí sport nést poselství míru a spojování lidí. Bylo mnoho příležitostí vyloučit někoho z IIHF, protože ve světě bylo mnoho válek, a teď to děláme. Je velmi smutné slyšet, co lidé chtějí dělat,“ řekl vloni Fasel, o němž tehdy ruská média také informovala jako o budoucím poradci Kontinentální hokejové ligy (KHL).

IIHF o závěrech z vyšetřování etické komise dosud neinformovala.