To, o čem se v hovořilo už nějakou dobu, se po čtvrtečním jednání Výkonného výboru Českého hokeje potvrdilo. Hlavní trenér reprezentace Kari Jalonen byl i se všemi kolegy odvolán od národního týmu, kde ho nahradí Radim Rulík. Spolu s ním se k reprezentačnímu áčku přesune i zbytek realizačního týmu dvacítky.

„Výkon celého mužstva na mistrovství byl nedůstojný. Musíme být zodpovědní, protože jedeme do Prahy,“ vysvětloval prezident Českého hokeje Alois Hadamczik. 

Trenér Kari Jalonen
Hokejoví ilumináti vyštípali Jalonena. Trapná fraška má v Česku tradici

Jalonenovi podle vyjádření výkonného výboru zlomily vaz neuspokojivé výkony národního týmu na posledním mistrovství světa, kde se reprezentace umístila nejhůře v historii, když brala až osmé místo. I proto členové výkonného výboru odhlasovali odvolání realizačního týmu v poměru devět ku dvěma hlasům.

Přestože o Jalonenově odvolání i možném Rulíkově nástupu se už nějakou dobu spekulovalo, rozhodnutí přišlo oficiálně až nyní.

Zpráva nového týmu byla přijata s nadšením

„Výkonný výbor má právo na hodnocení a vyslechnutí všech aktérů, proč mistrovství nebylo tak, jak bychom si představovali. Výkonný výbor dostal písemnou zprávu, jak si realizační tým představuje další práci pro mistrovství světa v Praze. Ta zpráva nikoho neuspokojila. Nový realizační tým se prezentoval také zprávou, jak by si představoval vedení týmu, a tato zpráva byla přijata s nadšením. Tak jsme si všichni představovali zprávu a takové čekáme vedení týmu,“ vysvětlil Hadamczik.

Trenér hokejové reprezentace Radim Rulík.
Kouč Rulík na nové misi. Jalonen? Já ho neodvolal. Když neuspěji, dopadnu stejně

„Výkonný výbor se k tomu chtěl postavit čelem a zodpovědně,“ dodal prezident Českého hokeje a i přes podivný rozchod neopomněl bývalému trenérskému štábu poděkovat. „Celému týmu bych chtěl poděkovat za odvedenou práci. Rozhodli jsme před necelou hodinou, Kariho bude informovat generální sekretář pan Černý,“ uvedl na tiskové konferenci Hadamczik.

Po hlasování výkonného výboru se na lavičku reprezentace postaví jako hlavní lodivod Radim Rulík, který letos dovedl národní tým do dvaceti let k senzačnímu stříbru na mistrovství světa juniorů. Spolu s sebou si vezme k dospělému nároďáku i zbytek svého realizačního týmu. Jeho asistenty tedy budou Jiří Kalous a Marek Židlický, brankáře bude mít na starosti Ondřej Pavelec a staronovým generálním manažerem mužstva bude Petr Nedvěd.

Jediným z bývalého štábu, kdo u reprezentace zůstane, je dosavadní manažer Martin Havlát. Ten bude vypomáhat právě Nedvědovi.

Dominik Kubalík sice válí v hokejových arénách, ale jak ukázal na nedávné exhibici, umí to i s fotbalovým míčem
Kubalík se zastal Jalonena. Neúspěch na MS nejde hodit jen na trenéra, říká

„Martin Havlát byl odvolán společně s předchozím týmem, já jsem si ho vybral na pozici svého asistenta. Budeme spolu v úzkém kontaktu, společně budeme pracovat na úspěchu české reprezentace,“ vysvětlil Nedvěd.

Právě on spolu s Rulíkem bude mít hlavní slovo při stavbě národního týmu pro nadcházející mistrovství světa, které bude hostit Praha a Ostrava.

Zaměřit se na evropské hráče

„Jsme si vědomi vážnosti situace, domluvíme se s manažery na skautingu a sledování hráčů po celou sezonu jak v zámoří, tak v Evropě. Na turnaje Euro Hockey Tour se pokusíme vytvořit kostru týmu, kterou nebudeme chtít moc obměňovat. K určitým změnám dojde, protože budeme chtít poznat další adepty, kteří přichází do úvahy pro finální nominaci. Nechceme s tím ale moc hýbat,“ nastínil nový trenér s tím, že zmiňovanou kostru by mělo tvořit zhruba 35 hráčů.

Kari Jalonen na tréninku české reprezentace.
Jednání s Jalonenem? Ostuda, komedie, šaškárna. Jágr začal Voráčkovi vykat

„Chtěli bychom se prezentovat hokejem, který jsme hráli na mistrovství dvacítek. Hrát celoplošnou aktivní obranu, určovat tempo zápasu, chtěli bychom mít maximálně sebevědomý tým a mít maximální tlak do brány. Abychom reagovali na hru soupeře a udrželi disciplínu. Je úžasné, že je mistrovství doma. Budeme chtít hrát hokej, který zvedne diváky ze sedadel,“ přiblížil Rulík.

Do vybudované kostry mužstva z Evropy chce nový kouč před mistrovstvím zapojit hráče ze zámoří, přičemž počítá i s tím, že bude v kontaktu i s hokejisty z nižší AHL. Pracovat chce i s mladými hráči, jako jsou například Jiří Kulich nebo Matyáš Šapovaliv.

„Je potřeba se ale zaměřit na evropské hráče, protože v NHL jich máme méně a méně. Musíme se prioritně zaměřit na Evropu s tím, že to doplníme hráči z NHL, pokud budou k dispozici,“ dodal Rulík.

Dominik Hašek
Dominik Hašek na návštěvě Ukrajiny. Mrzí mě laxní chování našich politiků, říká

Ten doufá i ve větší propojení áčka s reprezentací do dvaceti let. Tu nově povede Patrik Augusta s asistenty Robertem Reichlem a Pavlem Trnkou a trenérem brankářů Martinem Láskou.