Což o to, zatopené prostory se za dva týdny stihnou dát do pucu. Otazníků nad opožděným startem bojů o Stanley Cup ale zůstává celá řada. Hlavní otázka zní: Opravdu stojí za to riskovat zdraví kvůli hokeji? Nebylo by lepší koronavirovou sezonu prostě odpískat a na podzim začít s čistým stolem?

„Bylo to hodně emocionální, ale nejsem nejmladší a už mám jiné priority než jen hokej,“ řekl zkušený obránce Roman Polák, který se za velkou louži nevrátí.

Jeho Dallas je sice nasazený do 1. kola play-off Západní konference (hraje se právě v Edmontonu), ale urostlý vousáč se nenechal omámit vábivou září Stanley Cupu. „Mám děti, které vyrůstají, slaví narozeniny a podobně, což jsou chvíle, které jsem už nechtěl zmeškat,“ vysvětlil.

Stejně jako mnoha dalším ostřílenějším borcům se Polákovi navíc nezdálo, že by se po tak dlouhé pauze měl během několika málo týdnů dostat do vrcholné formy. I proto vedení NHL po dohodě s hráčskou asociací nakonec odsouhlasilo, že každý hokejista má právo svou účast ve zbytku sezony odmítnout bez hrozby sankcí.

Polák byl jen jeden z prvních, kdo vyjádřil odhodlání nenastoupit, ale rozhodně ne jediný. „Omluvenkáři“ většinou argumentují zdravím. „Moje žena i syn mají vrozenou srdeční vadu, která jim ve spojení s covidem-19 může způsobit vážné potíže. Rodina má přednost,“ vyjádřil se třeba bostonský zadák Steven Kampfer.

Převážná většina hráčů, jejichž týmy se účastní rozšířeného play-off v Edmontonu a Torontu, ale dává přednost hokeji i za cenu jistého rizika. A jsou i lidé, podle kterých by si měla NHL udělat z letních bojů o pohár každoroční zvyk: netradiční termín prý slibuje výbornou sledovanost.