Už ve středu s Itálií (2:0) svedli svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky o "povinné" body tuhý boj a čtyřiatřicetiletý útočník Sparty to nepřipisoval jen zdravotnímu stavu, ve kterém se část mužstva nacházela. Rolinek věří, že komplikace týmu na turnaji neuškodí.

Přišly v době, kdy má před sobotním duelem volno. Ale ve víkendových zápasech si Češi se šesti body ze čtyř utkání nemohou dovolit ztráty.

"Pořád jde o hodně, ale je to ta těžká chvíle, kterou si tým musí projít. Má to polovina týmu. Nemyslím si, že by nám to mělo extra pomoct, to ne. Ale… Když si tým prochází těžkými chvílemi, rodí se z toho velká vítězství," uvedl Rolinek s přáním, aby nastalá situace mužstvo zocelila.

Nejdříve se ale musí tým problémů zbavit. "Každý hráč, který to má, je oslabený. Pro organismus to není jednoduché, ale je dobře, že máme ty dva dny volno. Bývá to jednodenní či dvoudenní epidemie. Asi kromě Vládi Sobotky, který je na tom nejhůř," podotkl Rolinek.

Sám se zařadil mezi marody až ve středu večer po zápase s Itálií. "Jsem ten typ, že se z toho dostanu. Teď je to první den, kdy je to nejvíc akutní. Je to o běhání na záchod a o tom, že vás bolí břicho a vře to ve vás. Teď je to asi nejhorší. Ale to odejde. Měl jsem to i v play off, kdy nás to potkalo na Spartě. Vím, co to je," uvedl Rolinek.

Spartu postihly potíže v březnu před vstupem do čtvrtfinále proti Vítkovicím a podle Rolinka se těžko hledá původ problému.

"Nikdy nevíte, z čeho to je. Většinou se říká z jídla či špatné vody. Stejně jako na Spartě, ta pravá příčina se nikdy nenajde," doplnil s tím, že je potřeba se hlavně rychle potíží zbavit a soustředit se na hokej. "My se z toho dostaneme, máme léky od doktora a pak to hodíme za hlavu. A nebudeme to řešit."

Situaci teď zlehčují vtípky. "Má to i náš trenér, takže sranda je. Fórů bylo hodně, to nemá cenu vytahovat, jsou to sprosté vtipy," usmíval se Rolinek. Hráči si prý mohou zavést pořadník na záchod. "Měl by být na pokoji, ale i v lobby, tam jsou čtyři záchody a stejně tam je tlačenka. Člověk se snaží rychle běžet, nestíhá to nahoru," dodal Rolinek.

Z hostů v hotelu Renaissance jsou Češi jediným týmem postiženým střevními potíži.