Útočník Sparty se v pátek zařadil do přípravy národního týmu, ale o své roli se bude s koučem Vladimírem Růžičkou bavit až v dalším průběhu přípravy. Chuť reprezentovat měl čtyřiatřicetiletý Rolinek podle svých slov ještě předtím, než pozvánka přišla.

ČTĚTE TAKÉ: Růžička před MS vyřadil z týmu čtyři hráče, nepojede ani zraněný Roman

"Řekl jsem, že okamžitě pojedu. To bylo jasné. Měl jsem v hlavě jasno, kdyby pozvánka přišla. I když konec (v play off extraligy se Spartou) byl pro nás hořký, věděl jsem, že pojedu," řekl novinářům Rolinek, který byl na velké mezinárodní akci naposledy právě v roce 2011. "Chuť je pořád. Když zdraví bude sloužit, tak jsem se netajil tím, že když je šance, tak vždycky na nároďák pojedu. A teď je tady zase."

Startoval během této i minulých sezon na turnajích Euro Hockey Tour, ale na posledních dvou světových šampionátech i na olympijských hrách v Soči chyběl. Staronový kouč Vladimír Růžička, nástupce Aloise Hadamczika, chce na vyhlášeného bojovníka sázet, ve hře je i opětovná role kapitána. Rolinek ale teď nebere působení v národním týmu jako nový začátek. "Je to jiné jen v tom, že je tu nový trenér. V národním týmu jsem půl roku nebyl, poslední dvě mistrovství světa taky ne, ale pořád vím, o co jde. Jaký hokej se na mezinárodní úrovní hraje. Nic nového," řekl Rolinek.

O roli v týmu či dokonce kapitánském 'céčku' se s koučem Růžičkou zatím nebavili. "Jsem tady dvě hodiny a taková debata vůbec nebyla. My vůbec neměli čas, příští týden je zase sraz v pondělí večer a asi si spolu promluvíme," uvedl Rolinek. "Vždycky se snažím dát do hry bojovnost, aby ostatní kluci viděli, že i když to kolikrát nejde, tak aby zavřeli oči, bojovali a šli do toho po hlavě," popsal svou neměnnou herní náturu.

Z vyřazení Spaty je stále zklamaný

V roce 2010, kdy podceňovaný tým pouze s čtyřmi hráči z NHL vybojoval v Kolíně nad Rýnem zlato, byl velkým lídrem v kabině i na ledě. Letošní šampionát může být podobný v tom, že posil ze zámoří opět moc nebude. "Nevím, jestli je zájem hráčů. Jsou unavení a dobití po sezoně, ne všichni můžou přijet. Ani jsem nesledoval, kdo je adept z NHL, ale asi to tak bude," podotkl Rolinek.

Příslib startu dal zatím jen útočník Jiří Hudler z Calgary, o dalších se jedná. "Po každé olympijské sezoně to tak bude. Já pamatuju rok 2006, kdy jsem jel na první mistrovství světa. Dostal jsem se tam z pozice, kdy jsem vůbec neměl jet, protože přišla spousta omluvenek. Ale tehdy tam i spousta hráčů z NHL byla. A rok 2010 máme všichni v živé paměti, tam bylo hodně omluvenek," doplnil Rolinek.

Dnes mohl přijít na jiné myšlenky při první přípravě s národním týmem v Edenu, ale stále cítí zklamání z pondělního semifinálového vyřazení Sparty s Kometou Brno. "Čtyři dny uplynuly od našeho vyřazení a v hlavách to bude pořád. Je to hodně čerstvý a nejen já, ale všichni kluci, kteří za Spartu hráli, to v hlavách mají," uvedl Rolinek. Příčinami se nechtěl zabývat. "Já na to svůj názor mám, ale nemůžu se teď ke Spartě ani nějak moc vyjadřovat."

Kádr české reprezentace je zatím v přípravě plný hráčů s minimálními zkušenostmi na mezinárodní scéně. "Jsou tu nováčci nebo hráči, kteří mají málo startů. Na dnešním tréninku to bylo vidět, měl veliký drajv, všechno je v nasazení. Kluci odehráli teď dva zápasy, únavu mají v nohách. Ale na dnešním tréninku, který měl být jen vybruslení, tak to stejně bylo všechno ve sprintu," uvedl Rolinek.

Má za úkol změnit v kabině repertoár

Sám prý únavu necítí. "Když přijdete tady mezi ty kluky a získáte od nich mladý elán a nadšení, kdy se každý bije o pozici, aby byl v týmu co nejdéle, tak ani únavu nemůžete cítit. Ta by mě jen svazovala a nohy mi nejezdily. Potřebuju s těmi mladšími držet krok," podotkl Rolinek.

Proměna je znát i v kabině, kde ale prý bude muset trošku zasáhnout, aby se změnil hudební repertoár. "Nehrajou se české písničky, ale takové to duc duc a techno. Je to jiné. Budu se snažit, abych nějaké hráče nakopl k sobě a tahle muzika se vypnula, protože mně osobně se nelíbí," usmíval se Rolinek.

Bude tak apelovat na diskžokeje kabiny Jakuba Petružálka, aby došlo ke změně. "Mám rád starší český písničky, které vždycky v národním týmu byly. Půjdu za ním, aby se hrálo na přání, abych byla všehochuť a dočkal jsem se i já," zvažoval Rolinek kompromis.