Roman Čechmánek byl draftován Philadelphií Flyers v roce 2000. Bylo mu 29 let a za sebou už měl triumf na olympiádě v Naganu i na mistrovství světa. Zámoří ohromil okamžitě. Hned po příchodu k Letcům se téměř dvoumetrový chasník z Valašska zapsal do historie. Jeho vstup do brankoviště byl přímo impozantní.

Čechmánek se stal prvním gólmanem od roku 1938, který své dvě úvodní výhry v soutěži vyšperkoval shutoutem. 4. listopadu 2000 proti Buffalu mu na čisté konto stačilo 18 zásahů, o pět dní později proti Edmontonu zlikvidoval všech 28 střel.

Během čtyř sezon v NHL - tří ve Philadelphii, jedné v Los Angeles – vychytal 25 nul. Mimochodem, dvojnásobný vítěz Stanley Cupu Andrej Vasilevskij, který kroutí v lize už devátou sezonu, jich má 32.

Roman Čechmánek byl velmi úspěšný a okamžitě ovlivnil náš klub na ledě i v šatně,“ pronesl prezident Flyers Keith Jones. „Kromě jeho čísel, která byla vynikající, si ho fanoušci i spoluhráči oblíbili pro jeho osobnost, osobitý styl a hrdost při zastavování puků. Jeho odchod v příliš mladém věku nám všem láme srdce.“

Podívejte se na kuriózní gól, který Čechmánek dostal od Reichela:

| Video: Youtube

V nováčkovské sezoně byl Čechmánek jmenován do Utkání hvězd. Byl v nominaci na Hart Trophy i na Vezina Trophy. Titul nejlepšího brankáře mu nevyfoukl nikdo jiný než Dominik Hašek. Legendární gólman vychytal 11 shutoutů, o jeden víc než Čechmánek.

„Popravdě, od chvíle, kdy sem přišel, jsem nepochyboval o tom, že je na NHL připravený. A ukázalo se, že víc než to, protože tu sezonu končil jako jednička a vlastně mi vzal práci,“ zavzpomínal na Čechmánka tehdejší brankář Philly Brian Boucher, nynější analytik v klubové televizi. „Je mi trochu záhadou, proč mu trvalo tak dlouho, než se dostal do NHL.“

Neortodoxní styl

Českého brankáře si pamatují jako usměvavého a dobře naladěného parťáka. Svůj otisk zanechal i díky neortodoxnímu stylu, podobně jako Hašek. „Jeho styl nebyl typický pro Severní Ameriku. Dalo by se říct, že ta šílenost v podstatě měla svou metodu. Roman našel způsob, jak blokovat puky. Jinak se to říct nedá,“ žasnul Boucher.

Nejlépe Čechmánka vystihl Ken Hitchcock, jeho trenér v sezoně 2002/03. „Roman byl brankářský akrobat. Použil jakoukoli část těla, aby zastavil puk. To pro něj byla charakteristické,“ řekl deníku The Philadelphia Inquirer.

Čechmánek zemřel v noci na neděli ve věku 52 let. Okolnosti nejsou známy. Po sobě zanechal tři děti. Pohřeb proběhne v úzkém rodinném kruhu. Vsetínský klub připravuje na středeční prvoligové utkání se Sokolovem pietní akci Na Lapači, aby se fanoušci mohli s jednou z výrazných postav českého hokeje naposledy rozloučit.

„Naše myšlenky a modlitby jsou v této těžké době s jeho rodinou,“ vzkázal do Česka prezident Flyers Jones.