Vždy bude hokejovými fanoušky z Česka vnímán jako jeden z nejlepších útočníků zlaté hokejové éry na přelomu tisíciletí. Roman Šimíček prožil dlouhou a úspěšnou kariéru. Slavil triumf na mistrovství světa 1999 v Norsku, dva roky předtím ve Finsku se podílel na zisku bronzu.

Zahrál si také slavnou NHL. V Pittsburghu a Minnesotě nastoupil v letech 2000 až 2002 k 63 utkáních, v nichž zaznamenal 7 branek a 10 asistencí. U Tučňáků měl tu čest být na jedné střídačce s legendárním Mariem Lemieux. Za reprezentaci odehrál 53 zápasů. Nastřílel 7 gólů.

V dresu mateřských Vítkovic se rval na ledě dlouhých 14 sezon, v šesti z nich s kapitánským céčkem na hrudi. Po čtyřech letech se vrací Šimíček tam, kde do velkého hokeje poprvé nakoukl. Ve Vítkovicích ho čeká premiéra v roli trenéra. V ostravském klubu bude dělat asistenta slovenskému kouči Peteru Oremusovi.

„Když jsem něco měl jako hráč, tak jsem to řekl. Budu se muset hlídat, abychom nedostávali tresty za hráčskou lavici," říká jednačtyřicetiletý ostravský rodák, který má také dva mistrovské titulu z Finska (1999, 2000), kde hrál za tým HPK Hämeenlinna.

Naposledy jste působil v Polsku, kde jste v uplynulé sezoně ukončil dlouhou a úspěšnou hráčskou kariéru. Nyní jste se vrátil do rodné Ostravy. V mateřských Vítkovicích budete dělat asistenta Peteru Oremusovi. Jak se těšíte?

Jsem hlavně rád, že jsem po dlouhé době zase doma. Je to super pocit nejen pro mě, ale celou rodinu. Měl jsem sice v minulosti plán, že bych se do Vítkovic vrátil ještě jako hráč, což už nevyšlo, ale i takhle je to pěkné. I za to jsem vděčný. V nové pozici budu dělat vše, co budu moct.

Co všechno změna obnáší?

Momentálně je pro mě vůbec nejtěžší zvykat si na to, že už nejsem hráč, ale trenér. I když jsem ve Vítkovicích nějaký ten rok nebyl, pořád tady hodně kluků znám. O to je to složitější. Pořád je ve mně kus hráče. Občas se chci taky bavit jako kluci, dělat srandičky. Jenže ne vždy to jde. Přesto už i jako kouč zábavné historky mám.

Povídejte…

V prvních dnech se mi stalo, že jsem místo k nám, do trenérského kanclu, zabočil do šatny za kluky. V tu chvíli jsem se sám sebe ptal: ty ses zbláznil, Romane? Na novou roli si zvykám postupně, celkově se učím, co by trenér dělat měl a co ne. Hodně sleduju Petera (Oremuse).

Když už o něm mluvíte. Jak máte rozdělenou práci?

Cokoli bych prý měl, mám vstoupit i do cvičení a říct to. Neustále spolu komunikujeme, je to příjemná spolupráce. Peter za mnou přijde a řekne třeba: dneska udělej rozcvičku, nebo: budeš mít na starosti trénink. V letní přípravě to byla převážně moje záležitost. Teď na ledě to řídí Peter. Ale pozorně ho sleduju, protože i já tým sám na trénincích povedu. Dostanu se k tomu během sezony, kdy bude Peter jako asistent u slovenského nároďáku.

Čeká vás první rok v pozici trenéra. Máte už všechny potřebné licence?

Pro asistenta ano. Hned jsem musel dělat béčkovou licenci a teď mě čeká studium áčkové. Bude trvat tři roky, začít bych měl v září. Je tam anatomie, fyziologie, psychologie. Tedy věci, se kterými jsem se předtím nesetkal. Béčko se ještě dalo, občas někdo přimhouřil oko, navíc jsem tam byl s bývalými spoluhráči Martinem Pruskem, Vencou Varaďou, Pavlem Trnkou. Áčko už bude mnohem větší dřina.

Co děláte, abyste byl dobrým koučem? Nečerpáte asi jen z toho, co jste zažil jako hráč…

Hokej se zase posunul dál. Přesto vyloženě nové trendy z internetu a knížek netahám. U mě je to pořád hlavně z praxe. Využívám toho, s čím jsem se setkal během hráčské kariéry. A taky pozorně sleduju Petera. Dívám se, co dělá, jaký má přístup k hráčům.

Každý si to pamatuje ze školy. Učit se, to nikoho nebaví. Je tu ale i další věc. Jak to zvládáte coby bývalá dlouholetá opora Vítkovic? Mnoho kluků znáte, hrál jste s nimi…

Je to těžké. Nejsem totiž ten typ člověka, který přijde, a po bývalých spoluhráčích a kamarádech najednou chce, ať mu vykají, protože je teď trenér. To je blbost. Buď si autoritu jako trenér vybuduju, kluci ke mně budou mít úctu a respekt, nebo nebudou. A týkání nebo vykání na tom nic nezmění. Mám to ve vlastních rukách. Vše záleží na mně, jaké to bude.

Dnes vás čeká první přípravný zápas na ledě prvoligové Olomouce. Jak odhadujete, že se budete na střídačce chovat? Myslím hlavně extraligovou sezonu…

Přesně na to se mě ptá i Peter. Prý, jestli budu hodně řvát. Sám opravdu vůbec nevím. Vždy jsem byl takový, že když jsem něco měl, tak jsem to řekl. A je to znát už teď na trénincích. Mám to tak, že raději vybuchnu, dostanu to ze sebe a zase jsem klidný a v pohodě. Jedno ale vím. Budu se muset chovat tak, abychom nedostávali dvouminutové tresty za hráčskou lavici. Snad to bude v pohodě. Alespoň teda teď v přípravě (smích).

Vy už jste si roli kouče vyzkoušel. A nebyl jste zrovna chladný jako led. O co šlo?

Nedávno jsem si zkusil trénování na Street hokeji, vedl jsem mančaft dětí. A pěkně jsem se u toho zpotil. Sice jsme ten turnaj nakonec vyhráli, ale byly to fakt šílené nervy. Zestárnul jsem o pět let. A to je extraliga chlapů úplně někde jinde. Opravdu si vůbec nedokážu představit, co to se mnou bude dělat. Nechám se překvapit.

ROMAN ŠIMÍČEK
Narozen: 4. listopadu 1971
Místo narození: Ostrava
Věk: 41 let
Klub: HC Vítkovice Steel
Povolání: asistent trenéra
Přezdívka: Šimon

Hráčská kariéra: HC Vítkovice (1989 až 1998), HPK Hämeenlinna (Finsko, 1998 až 2000), Pittsburgh Penguins (NHL, 2000/2001), Minnesota Wild (NHL, 2000 až 2002), Houston Aeros (AHL, 2001/2002), IFK Helsinky (Finsko, 2002/2003), Sparta Praha (2002 až 2004), HC Vítkovice (2004 až 2009), Dukla Trenčín (Slovensko, 2009/2010), GKS Tychy (Polsko, 2010 až 2013).

Reprezentace: 53 zápasů/ 7 gólů

Draft NHL: Pittsburgh Penguins (2000, v 9. kole jako 273. celkově)

NHL: 63 zápasů/ 7 gólů, 10 asistencí

Trenérská kariéra: GKS Tychy (hrající asistent, 2012/2013), HC Vítkovice Steel (asistent, 2013 až ?).

Hráčské úspěchy - reprezentace: zlato z MS v Norsku (1999), bronz z MS ve Finsku (1997) - česká extraliga: 3krát bronz (1998 s Vítkovicemi, 2003 a 2004 se Spartou Praha), stříbro (1997 s Vítkovicemi) - finská liga: 2krát zlato (1999 a 2000 s HPK Hämeenlinna) - polská liga: bronz (2013 s GKS Tychy), nejlepší nahrávač české extraligy (1991/1992).

Trenérské úspěchy polská liga: bronz (2013 s GKS Tychy).

Zajímavosti z působení v NHL:
- první zápas odehrál v dresu Pittsburghu 6. října 2000 proti Nashvillu
- první gól vstřelil v dresu Pittsburghu 14. října v domácím duelu s New York Rangers. Tehdy překonal uznávaného gólmana Kirka McLeana. Paradoxně to byl jeho první a zároveň poslední vítězný gól při divoké výhře 8:6. Jágr se trefil čtyřikrát
- nejvydařenější zápas odehrál 24. ledna 2001 v barvách Minnesoty na ledě Anaheimu, kde se dvěma góly podílel na výhře 5:0. Byly to jeho poslední trefy v soutěži
- v Pittsburghu i reprezentaci ho trénoval Ivan Hlinka
- během působení v Pittsburghu byl členem „české mafie". V týmu s ním hráli Jágr, Straka, Lang, Beránek, Hrdina, Šlégr, Kraft, Rozsíval nebo Kučera.