O body získané při startu hráčů s neplatnými registracemi přijdou v hokejové extralize Mladá Boleslav, Plzeň a Kladno. Utkání však nebyla kontumována, a tak si jejich soupeři bodově nepolepší. Mladá Boleslav ztratí 22 bodů, Plzeň 19 bodů a Kladno šest. Rozhodl o tom ve čtvrtek ředitel extraligy Stanislav Šulc, který svůj verdikt dnes zveřejnil na tiskové konferenci v Praze. Kluby se mohou do 15 dnů odvolat k Odvolací komisi Asociace profesionálních klubů ledního hokeje.

"My jsme při našich právnických analýzách, diskuzích a konzultacích došli jednoznačně k závěru, že se o neoprávněný start a závažné porušení základních hokejových řádů jedná. Z toho vycházely následné kroky. V okamžiku, kdy jsem o tom měl jasno, začalo to těžší. To byla snaha vybrat ze tří řešení, které řady znají, to nejméně špatné, které postihuje viníky, ale zároveň co nejméně zasahuje do soutěže," řekl Šulc.

Vedle odebrání bodů a kontumace bylo další možností ponechání výsledku dosaženého na ledě. Pak by případný finanční postih pro proviněné kluby dále řešila disciplinární komise. Šulc v minulosti několikrát zopakoval, že kontumace je jediným možným trestem. "V hokeji vždy, co já pamatuji, pokud šlo o neoprávněný start hráče ze zavinění klubu, tak nikdy nebylo na stole jiné řešení než kontumace. Byla v jeden moment nejreálnější, ale nezvítězila právě proto, aby zásahy do rozehrané soutěže po takovém množství kol byly co nejmenší. Proto jsem rozhodl o ponechání výsledků, odebrání bodů a nepřičtení bodů nikomu," doplnil Šulc.

Šulc: Chyba je jednoznačně na straně klubů

Mladá Boleslav se neoprávněnými starty Jiřího Marušáka a Tomáše Divíška provinila v 18 zápasech a rázem tak spadla z devátého místa na poslední pozici s pouhými devíti body, za dosud čtrnácté Kladno, které má o bod více. Kladno mělo nesrovnalosti u Jindřicha Kotrly v šesti duelech. Plzeň, která se provinila nasazení Petra Přikryla a Tomáše Frola celkem ve 14 duelech, klesla ze sedmého místa na dvanácté se 13 body.

U všech pěti hráčů se jednalo o stejný problém. Nedošlo k potvrzení tzv. Ohlášení přestupu či Prohlášení o podstoupení Hráčské smlouvy ředitelem APK.

"Není to nic, co by zavinil Český svaz ledního hokeje, není to vina Asociace profesionálních klubů, ale jedná se zcela jednoznačně o selhání klubů," doplnil Šulc. "Nebyly schopny splnit dílem to, co jim ukládá jejich členství v Českém svazu ledního hokeje, a dílem to, co jim ukládá jejich působení v rámci APK, respektive nejvyšší domácí soutěži. To, co si sami kluby pro působení v nejvyšší domácí soutěži schválily."

Soupisky nebo registrace smluv je nadstavba

Na chyby se přišlo až 29. října v době, kdy měl Přikryl zamířit z Plzně na hostování prvoligových Litoměřic. Byl však ještě registrován ve Spartě. Stejně tak Frolo s Kotrlou v Českých Budějovicích a Marušák ve Zlíně a Divíšek v Pardubicích. Všem pěti hráčům sice Šulc zaregistroval hráčské smlouvy v nových klubech a potvrdil je podpisem i na extraligové soupisce, to ale nezakládá oprávněnost startu hráče.

"Prvním krokem je, že hráč musí mít vyřízený přestup, musí tam být registrován. To je to, co ukládá přestupní řád ledního hokeje. Co si extraliga přijala v rámci svého herního řádu navíc a týká se soupisky nebo registrace smluv, je nadstavba," vysvětlil Šulc. "Nemám důvod kontrolovat, zda klub podepisuje smlouvu s hráčem, který splňuje ostatní náležitosti. Stejné je to u soupisky, kterou připodepisuji poté, co ji podepíše klub, který garantuje, že jsou tam jsou hráči, kteří tam být uvedeni mohou, jen proto, aby ji mohli předkládat jako doklad rozhodčím o hráčích, kteří nastupují k utkání."

Rozhodnutí prý soutěž neznehodnotí

Chybu systému Šulc odmítá. "Kdyby to tak bylo, nemohlo by určitě docházet k tomu, že třeba ze čtyř namátkou vybraných hráčů, které v létě nebo na jaře na přestup či na hostování dělaly jak Mladá Boleslav, tak Plzeň, bylo u dvou postupováno naprosto přesně v souladu s přestupním řádem a herním řádem Tipsport extraligy, zatímco u dvou nebylo provedeno to nejzákladnější vůbec," doplnil Šulc.

Ten bere rozhodnutí jako závažný zásah do soutěže. "Jsem ale přesvědčen, že z daných možností je nejsprávnější a nejspravedlivější. Nesdílím ale názor, který je někdy vytvářen, že to soutěž naprosto devastuje, znehodnotí a není o co hrát. Je to cílená snaha někoho tento dojem vytvořit," myslí si Šulc. "Asi nebude náhodou, že se ve všech případech jedná o kluby, kde došlo v poslední době poměrně k výrazným personálním změnám."

Šulc neakceptuje argumenty, že odebrání bodů poškozuje celou extraligu. "Pokud někdo má obavy, co tomu řeknou partneři, sponzoři a fanoušci, nezbývá mi než doporučit, aby se s těmito dotazy obrátil na ty kluby, které byly schopny zajistit to, co po nich hokejové řády chtějí," dodal Šulc.

DÁLE ČTĚTE: Boleslav a Plzeň zvažují odvolání, Kladno trest přijalo

Kauza neplatných registrací:

29. října - Plzeň chtěla zrealizovat hostování Petra Přikryla v prvoligových Litoměřicích. Bylo zjištěno, že Přikryl není registrován jako hráč Plzně, ale jako hráč Sparty. Plzeň požádala o kontrolu dalších svých hráčů a bylo zjištěno, že Tomáš Frolo je stále registrován v Českých Budějovicích. Následná kontrola ukázala, že Jiří Marušák a Tomáš Divíšek nejsou registrováni v Mladé Boleslavi, ale ve Zlíně, respektive v Pardubicích, a Jindřich Kotrla místo v Kladně stále ještě v Českých Budějovicích.

2. listopadu -
Ředitel extraligy Stanislav Šulc oficiálně oznámil, že příslušné oddělení ČSLH zjistilo nesrovnalosti v registraci Marušáka a Divíška, Přikryla, Frola a Kotrly. U zmíněných hráčů chyběla zaregistrovaná takzvaná Smlouva o podstoupení Hráčské smlouvy.

3. listopadu -
Šulc uvedl, že trojici klubů čeká kontumace všech zápasů, do kterých chybně zaregistrovaní hráči zasáhli. "Hokejové řády v tomto případě jinou možnost neznají," řekl šéf nejvyšší soutěže. Mladé Boleslavi hrozil odečet 22, Plzni 19 a Kladnu šesti bodů. Zatímco Boleslav a Plzeň byly zásadně proti, Kladna uvedlo, že s kontumací počítá.

4. listopadu -
Zástupci Plzně a Mladé Boleslavi požádali Asociaci profesionálních klubů ledního hokeje (APK LH) o desetidenní lhůtu pro vyjádření k údajným neoprávněným startům; vedení soutěže jim vyhovělo.

8. listopadu -
Svolané představenstvo APK LH si nechalo vypracovat posudek od tří na sobě nezávislých právníků; zároveň rozhodlo o svolání mimořádné valné hromady.

12. listopadu -
Zástupci Plzně a Mladé Boleslavi předali Šulcovi písemné podklady svých právníků s argumentací, proč by jejich kluby neměly být potrestány za neoprávněný start neregistrovaných hráčů.

19. listopadu -
Ředitel extraligy Šulc rozhodl, že o body získané při startu hráčů s neplatnými registracemi přijdou v extralize Mladá Boleslav, Plzeň a Kladno. Utkání však nebyla kontumována, a tak si jejich soupeři bodově nepolepší. Mladá Boleslav ztratí 22 bodů, Plzeň 19 bodů a Kladno šest.
Tabulka hokejové extraligy po rozhodnutí v kauze neplatných hráčských registrací:

1. HC Oceláři Třinec 21 12 3 2 4 75:52 44
2. HC Vítkovice Steel 21 11 2 1 7 62:48 38
3. HC Eaton Pardubice 20 10 1 4 5 54:42 36
4. Bílí Tygři Liberec 22 10 1 4 7 60:59 36
5. HC Kometa Brno 21 11 1 1 8 49:49 36
6. HC Mountfield Č. Budějovice 21 9 3 1 8 60:52 34
7. PSG Zlín 21 7 3 4 7 67:58 31
8. HC Energie Karlovy Vary 20 7 3 3 7 62:59 30
9. HC Benzina Litvínov 21 8 1 2 10 49:73 28
10. HC Slavia Praha 21 7 3 0 11 50:51 27
11. HC Sparta Praha 22 5 4 2 11 48:59 25
12. HC Plzeň 1929 21 9 2 1 9 62:70 13
13. HC Vagnerplast Kladno 21 5 0 1 15 39:69 10
14. BK Mladá Boleslav 23 8 2 3 10 59:55 9

Poznámka: Za neoprávněný start hráčů bylo odečteno Mladé Boleslavi 22 bodů, Plzni 19 bodů a Kladnu 6 bodů.