OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU

"Tým ukázal charakter," řekl po zápase kouč Alois Hadamczik. Příliš optimistické tvrzení? Ano. Jenže na druhou stranu je i pravdivé.

Zhruba polovinu zápasu se o českém národním týmu dala říct jedna jediná pozitivní věc: měl krásné bílé dresy. Herně to byla velká bída.

ONLINE ze zápasu čtěte ZDE

Hadamczikův výběr na Švédy neměl. Ztrácel v rychlosti, markantní byl rozdíl ve hře beků i v gólmanech. Tah s nasazením Jakuba Kováře do branky nevyšel.
Na hřišti nevydržel ani 21 minut a střídal. Radši odešel poté, co inkasoval potřetí. Při všech gólech ale obrana spala.

Neprohráli jsme kvůli brankářům, řekl kouč

První a třetí švédský zásah? Hráč cloní před brankou, kam si v klidu mohl vzít třeba večeři. Takový tam měl klid! Druhý gól Patrika Berglunda? Tam zase chyboval Lukáš Krajíček a vysoký centr českého gólmana propálil na přední tyč.

V tu chvíli zpytoval svědomí i Kovář… A v bráně jej nahradil Salák.

Čisté konto neudržel ani on. Čtvrtý puk do české sítě pak přidal Erik Karlsson, jehož ofenzivní choutky Hadamczikovu družinu trápily od prvních střídání.

"Neprohráli jsme kvůli brankářům. Ale kvůli tomu, že jsme dali do hry víc agresivity až za stavu 0:4. Od té chvíle jsme začali hrát velmi dobře," říkal po utkání Hadamczik.

Zlom nastal až těsně před polovinou zápasu. Český kouč přeházel řady, ze sestavy zmizel Jiří Novotný, do čtvrtého útoku se sesunul Petr Nedvěd, jehož místo ve třetí formaci zaujal Jakub Voráček. Volnou pozici na křídle u Davida Krejčího pak zabral Aleš Hemský, jenž začínal jako třináctý útočník.

Ve 29. minutě zaúřadovala dělovka Marka Židlického, Henrik Lundqvist byl odčarován a Češi se konečně probrali. Za chvíli to bylo už jen „o dva".

Tomáš Plekanec ukázal, proč je v NHL tak ceněný. Těsně před střelou Jaromíra Jágra se zasekl do Niklase Kronwalla, dovezl ho do branky, Lundqvist nemohl kloudně zasáhnout a bylo to 4:2. "Začali jsme hrát víc do těla, dokázali jsme si, že můžeme hrát s kýmkoliv. Jenže už bylo pozdě," podotkl Patrik Eliáš.

Turnaj teprve začíná, vzkázal Hadamczik

Mimochodem, hlavně Jágr je kapitola sama pro sebe. Na puku byl neuvěřitelný, vymýšlel, rozdával jeden přesný pas za druhým.. Jemu, že má být za pár dní dvaačtyřicet?

Na konci druhé třetiny vytáhl pár skvělých zákroků Alexander Salák. Vykopnutý levý beton proti Zetterbergovi? Výborná práce…

Kontaktní gól se Česku už dát nepodařilo. I když šance byly. Jenže teč Patrika Eliáše vytáhl Lundqvist a přihrávka Hemského do prázdné pro Krejčího o centimetry nevyšla. Škoda.

Další zápas čeká Hadamczikovu družinu v pátek od 9 hodin s Lotyšskem. Zahraje lépe? "Nebojím se, že by nás měla ta první půlka nějak poznamenat. Máme velmi zkušené mužstvo, jsou to hráči, kteří něco zažili. Prohrávali jsme, ale tým se dal znovu dohromady. Spíš bych kvitoval, že jsme nepropadli panice, navíc turnaj teprve začíná a dáváme se postupně dohromady. Je potřeba vidět i pozitivní věci," dodal Hadamczik.

XXII. zimní olympijské hry v Soči:

Hokej - muži:
Skupina C:
ČR - Švédsko 2:4 (0:2, 2:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 29. Židlický (Eliáš), 31. Jágr (Plekanec, T. Kaberle) - 11. E. Karlsson (Ekman-Larsson, Steen), 14. Berglund (Ekman-Larsson, Lundqvist), 21. Zetterberg (Landeskog, N. Kronwall), 25. E. Karlsson (D. Sedin, Bäckström). Rozhodčí: Olenin (Rus.), Southerland - Devorski (oba Kan.), Dědulja (Běl.). Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 11.419.
ČR: Jakub Kovář (21. Salák) - Židlický, Z. Michálek, Rozsíval, T. Kaberle, Krajíček, Barinka - Jágr, Plekanec, Červenka - Voráček, Krejčí, Palát - Nedvěd, Eliáš, Erat - Frolík, Novotný (31. Hemský), M. Michálek. Trenér: Alois Hadamczik.
Švédsko: Lundqvist - Jonathan Ericsson, N. Kronwall, Hjalmarsson, Oduya, E. Karlsson, Ekman-Larsson, Tallinder - Steen, Zetterberg, Landeskog - Bäckström, L. Eriksson, D. Sedin - Berglund, Nyquist, Alfredsson - Hagelin, Krüger, Jimmie Ericsson - Silfverberg. Trenér: Pär Marts.

Tabulka:
1. Švédsko 1 1 0 0 0 4:2 3
2. Švýcarsko 1 1 0 0 0 1:0 3
3. Lotyšsko 1 0 0 0 1 0:1 0
4. ČR 1 0 0 0 1 2:4 0