Naďa Jaškinová (sama zpěvačka a internetová „hudební umělkyně“) zveřejnila video z tohoto rozpustilého vystoupení hokejových hvězd na Instagramu. Jaškinovi a Ovečkinovi jsou si vůbec docela blízcí, třeba před dvěma týdny dorazili Dmitrij s Naďou i na první narozeniny synka slavného ruského útočníka. Jenže idylka brzy skončí.

Velké očekávání

Zatímco Ovečkin a Orlov se vydají za velkou louži do Washingtonu, kde je bude čekat další sezona NHL, Jaškin do zámoří nepoletí. Šestadvacetiletý český reprezentant (a rodák z Omsku) si odbude premiéru v KHL, kde bude hájit barvy bývalého Ovečkinova klubu Dynamo Moskva.

„Dynamu lze k téhle posile jedině blahopřát. Jaškin je fyzicky velmi silný hráč, urostlý, umí dobře pracovat i při bránění,“ komentoval v ruských médiích novou posilu Dynama zkušený hokejový manažer Leonid Weissfeld. Český útočník dal hned v prvním přípravném zápase gól, ovšem ještě má co zlepšovat.

Petr Straka
Takový hokej mě baví, prohlásil střelec Straka

„Hrál dobře, ale je to pro něj těžké. Zatím prostě není fyzicky připravený na sto procent, neabsolvoval přípravu s mužstvem,“ řekl trenér moskevského klubu Vladimir Krikunov. Od Jaškina si ambiciózní Dynamo slibuje hodně: měl by patřit k předním postavám celé KHL.

Pevné místo v sestavě

Je to pro něj značná změna. Odchovanec pražské Slavie se do NHL prosazoval od sezony 2013/2014, ve slavné lize odehrál přes 300 zápasů. V St. Louis si ale nikdy nevybudoval silné postavení mezi oporami, spíš platil za schopného adepta na černou práci. Prostoru se nedočkal ani po loňském přesunu do Washingtonu a novou nabídku nedostal. Proto raději zamířil do Moskvy.

I další čeští hokejisté dali letos v létě před zámořskou nejistou přednost pevnému místu v sestavě a solidní gáži v Rusku.

Třeba útočníci Tomáš Hyka a Lukáš Sedlák odešli do Čeljabinsku: první se neprosadil v Las Vegas, druhého zase unavila snaha přesvědčit přísného kouče Johna Tortorellu, že si v Columbusu zaslouží větší důvěru.

Kladno padlo v Bolzanu 3:7, tady bojuje Jakub Strnad
Jágrův hořký návrat do Bolzana, Rytíři inkasovali sedmičku

„Sezonu jsem začal jako třináctý útočník, takže z toho bylo jasné, jak moc mi trenér věřil,“ vypravoval Sedlák, který za velkou louží strávil včetně juniorských soutěží osm sezon.

Teď už se mu nechtělo bojovat o místo ve třetí nebo čtvrté lajně. „Jsem připravený být lídrem,“ slibuje šestadvacetiletý rodák z Českých Budějovic.

Létání mezi kluby

Hořkosladký sen o NHL opustili (alespoň prozatím) také obránci Andrej Šustr, Libor Šulák a Jakub Jeřábek. Čahoun Šustr si plácl s čínským členem KHL Kunlunem, Šulák vyměnil farmu Detroitu za Čerepovec a Jeřábek se vrátil do Viťazu Podolsk, kde hrál před odchodem na zámořský vandr.

Všichni si od změny slibují výraznější herní vytíženost a opomenout nelze ani finanční stránku věci. Málo platné: NHL je sice nejprestižnější hokejovou adresou, ale s nikým se nemazlí. Hráče s nižšími kontrakty někdy využívá jako „kanónenfutr“, vyždímá je a pak bez sentimentu odhodí.

„Bylo to takové vtipné. Člověk ani pořádně nevěděl, kam patří,“ vyprávěl Jeřábek, který za dvě sezony vystřídal dresy Montrealu, Washingtonu, St. Louis, dvou farmářských celků v AHL a chvíli patřil i Edmontonu. „Snažil jsem se pořád makat, ale postupem času už jsem byl vnitřně trošku rezignovaný,“ popsal účastník dvou světových šampionátů.

Nový ročník KHL je tu. I s chytrými puky
Už zítra odstartuje reprízou posledního finále mezi CSKA Moskva a Omskem nový ročník Kontinentální hokejové ligy. Do základní části tentokrát nastoupí 24 týmů, oproti loňsku schází Slovan Bratislava. Celkem tak v soutěži působí kluby ze šesti zemí: Ruska, Běloruska, Lotyšska, Finska, Kazachstánu a Číny.

Na soupiskách je zatím 17 českých hokejistů, nejpočetnější kolonie pětičlenná se sešla na Dálném východě v Chabarovsku. Tuzemský hokej zastupuje i trenér Josef Jandač v Magnitogorsku.

Favorité na zisk Gagarinova poháru jsou tradiční. Nejvíc se věří úřadujícím šampionům z CSKA, Petrohradu a Omsku. Prohánět by je měly hlavně týmy Magnitogorsku, Jekatěrinburgu či Kazaně.

Zajímavost: všechny zápasy se budou hrát jako v první soutěži na světě s tzv. „chytrými puky“, sbírajícími informace z čipů v hráčských dresech. V reálném čase tak budou k dispozici podrobné informace o rychlosti hráčů, kolik toho odbruslí za jedno střídání, jak přesně a tvrdě střílí na branku apod.