Všichni jsme si rovni, ale někteří jsou si zkrátka rovnější. Toto historické heslo z repertoáru britského spisovatele George Orwella jako by doslova zrcadlilo letošní léto ruských hokejistů hájících barvy týmů zámořské NHL.

Někteří (v tomto případě téměř všichni) si letní návrat za svými rodinami nemohli dovolit, kvůli hrozícímu nástupu do povinného vojenského výcviku i možných peripetiích při snaze dostat se zpět za oceán se tato varianta postupně ukázala jako přespříliš riskantní.

Dmitrij Jaškin
Česko bez Jaškina. Svaz se rozhoupal. Kdo se upsal v KHL, nebude reprezentovat

I proto se většina ruských hvězd nakonec rozhodla pro setrvání v Americe. Tedy až na pár ojedinělých výjimek. Respektive ruského útočníka Alexandra Ovečkina, kterému krátká návštěva rodiny a přátel v rodné zemi nedělala žádné problémy. Pochopitelně. Přátelství s prezidentem Vladimirem Putinem je v tomto případě doslova esem vytaženým z rukávu. 

A tak se dalo čekat, že o kanonýra Washingtonu bude v Rusku obrovský zájem. Miláček domácích fanoušků se v červenci ukázal na fotbalové exhibici Dynama Moskva, o pár týdnů později si střihl vystoupení také na akci stejnojmenného hokejového klubu. Tréninky pro děti, autogramiády a úsměvy na všechny světové strany. 

Suma sumárum, jako by se nechumelilo. Na východě byly poté spatřeny i další zámořské ikony Jevgenij Malkin s Nikitou Kučerovem, brankář New Yorku Islanders Ilja Sorokin se zase na novou sezonu připravoval individuálně v tréninkovém centru CSKA Moskva. 

Čaj o páté v zahradách moskevského Kremlu ovšem absolvoval pouze legendární střelec s číslem 8. Tím je však veškerý seznam odvážných domácích dovolenkářů definitivně u konce. 

Většina Rusů se návštěvě domova vyhnula

Pak je tu totiž i druhá strana mince. Ta diametrálně odlišná. „Letos se domů do Moskvy výjimečně nevydám,“ prozradil ruský brankář Alexandr Georgijev, jenž se po výměně z organizace NY Rangers stane novým parťákem Pavla Francouze v brankovišti Colorada. 

Vladimir Putin je vášnivým hráčem ledního hokeje.
Car s dobře seřízenou hokejkou. Jak se z Putina stal nejlepší kanonýr všech dob

Navzdory tomu, že návštěva domoviny po dlouhé sezoně pro něj byla každoroční tradicí. Letos ovšem musel udělat razantní rozhodnutí. Důvody jsou všem nejspíš jasné. Georgijev o nich i přesto raději mlčí a novinářům pouze sdělil své zážitky z letošního léta. 

„Hned po skončení sezony jsem odjel na pár dní na Bahamy. Tam jsem si výborně odpočinul. Také jsem byl na dovolené ve Finsku,“ pronesl. „Léto je ale vždy hrozně krátké, takže nyní je zase čas na práci,“ dodal gólman s bulharsko-ruskými kořeny. 

Takový obránce Philadelphie Flyers Ivan Provorov vážně přemýšlel o krátké návštěvě rodné vlasti, ovšem poté, co se doslechl o zadržení brankáře a nyní už i spoluhráče Ivana Fedotova, dal od nákupu letenek směrem na východ Evropy ruce pryč.

Ruští hokejisté se stříbrnými medailemi po prohře s Finskem ve finále ZOH v Pekingu, uprostřed brankář Ivan Fedotov.
Milost u soudu? Fedotov se bude násilnému odvedení do ruské armády bránit

Stejná rozhodnutí pak učinili i kanonýr Rangers Artěmij Panarin, zadák Calgary Nikita Zadorov a také čerstvý držitel Stanley Cupu Valerij Ničuškin. Návrat do Ruska zkrátka nepřicházel v úvahu. A v případě Panarina, jenž se už delší dobu netají kritikou Putinova režimu, už vůbec ne. 

A co bude příští rok? Třeba se ruští legionáři za mořem zase jednou vrátí, třeba taky ne. Dost možná si však budou muset sáhnout až na úplné dno. Návod jistě najdou u kolegy Ovečkina.