Francouzi, jejichž hlavním cílem je setrvání mezi elitou, ale skóre otočili, když se trefili Damien Fleury a Antoine Roussel.

Francouzi byli zpočátku překvapivě aktivnějším týmem a několikrát vyzkoušeli Košečkina, který se jako třetí gólman na turnaji postavil do ruského brankoviště. Brzkou přesilovku při vyloučení Denisova ovšem nevyužili. Stejně dopadl na druhé straně i soupeř, který působil hodně ospalým dojmem. Úvodní třetinu dokonce prohráli Rusové na střely 6:7.

V první polovině druhé dějství to vypadalo, že se zápas začíná vyvíjet očekávaným směrem, jenže gólman Hardy stále držel čisté konto. A uhájil ho i v situaci, kdy Hecquefeuille zahákoval unikajícího Radulova a sudí nařídili trestné střílení. Radulov zkusil zakončení bekhendovým blafákem, puk však skončil v Hardyho lapačce.

Uběhlo pouhých 15 vteřin a sborná šla v končící 27. minutě přece jen do vedení záslouhou Pěrežogina. Zvýšit mohl vzápětí Mozjakin, jenže neuspěl a jako by tím předznamenal velký pád favorita. V polovině zápasu napřáhl od hrazení Fleury a propálil Košečkina.

Hardy vzápětí vychytal ostrostřelce Kovalčuka a ve 35. minutě ho zachránila po Pěrežoginově lehkém nahození tyč. O chvilku později už přišla velká chvíle dalšího dnešního hrdiny ve francouzském dresu – Roussel získal puk u mantinelu, namířil si to k brance a poslal tým do vedení. Ještě před druhou přestávkou mohl smazat náskok Petrov, Hardy byl ovšem znovu proti.

Rusko dostalo lekci

Rusové sice vyhráli třetí třetinu na střely 11:5, jenže do optimálního tempa už se nedostali a se skóre nepohnuli. Naopak zvýšit mohl Raux. V závěru se proti Hardymu neprosadil Soin a při závěrečné power play ani Radulov.

Francouzi ve čtvrtek slavili mimořádný zápis do historie. Z dosavadních pěti vzájemných zápasů s Rusy, které na MS sehráli od roku 1992, neměli na kontě jediný bod při celkovém skóre 8:31. "Je naprosto fantastické porazit obhájce titulu a ty nejlepší hráče na světě. Pro francouzský hokej je to něco obrovského, těžko to lze vůbec popsat," uvedl kouč Dave Henderson.

Poraženým naopak hodně zhořkl den, který Rusko slaví jakožto Den vítězství. "Jsem zklamaný s naší hrou po všech stránkách. Ta porážka je velmi nepříjemná a jen těžko hledat odpověď, zda je na ní možné najít něco pozitivního. Dostali jsme každopádně lekci," prohlásil kouč Zinetula Biljaletdinov.

Skupina B (Helsinky):

Rusko - Francie 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 27. Pěrežogin (Popov, Bělov) - 30. Fleury (Bellemare, Hecquefeuille), 37. Roussel. Rozhodčí: Fraňo (ČR), Rantala (Fin.) - Hunnius (Něm.), Morrison (USA). Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 3173.

Rusko: Košečkin - Nikulin, Birjukov, Tjutin, Medveděv, Denisov, Bělov, Rjasenskij - Loktionov, A. Radulov, Kovalčuk - Popov, Pěrežogin, Anisimov - Mozjakin, Těreščenko, Petrov - Kokarev, Soin. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.
Francie: Hardy - Manavian, Auvitu, Bachet, Hecquefeuille, Janil, Besch, Moisand - Y. Treille, Guttig, Desrosiers - Fleury, Bellemare, S. Treille - B. Henderson, Roussel, Da Costa - Bozon, Raux, Bertrand - Ritz. Trenér: Dave Henderson.