Nejrůznější válečné symboly, plakáty či billboardy s kontroverzním politickým kontextem. To všechno plní od jara letošního roku tribuny i okolí ruských hokejových stadionů.  

Do aktivní podpory válečné strategie prezidenta Putina se zapojilo hned několik celků KHL, pověst propagandistické soutěže, která svými postoji napomáhá k bombardování sousední Ukrajiny, však ani přesto neodradila řadu odvážlivců ze západního světa.

Nový kouč Dmitrije Jaškina na lavičce Petrohradu Roman Rotenberg.
Kam mizí Jaškin? Šéfovat mu bude Putinův nohsled, který se považuje za Mourinha

Mezinárodní hokejová federace upozornila na nevhodné chování tamějších činovníků už v březnu, kromě toho rovněž vyloučila ruské a běloruské reprezentace ze všech akcí pod záštitou IIHF. Včetně světových šampionátů.

Požadované reakce z druhé strany se jí ovšem dosud nedostalo. Rusové odmítli podniknout jakékoliv kroky k zastavení propagandy války na Ukrajině, stejně tak nikdy neohlásili porušení pravidel ze strany klubů KHL i dalších domácích soutěží. 

Napomenutí jako první varování?

Etická rada IIHF tak nedávno postoupila případ Disciplinární komisi, která dostala za úkol prošetřit možné porušení Etického kodexu Mezinárodní hokejové federace ze strany ruských klubů a lig, jež spadají pod její výkon. 

A po mimořádném zasedání bylo rozhodnuto o tom, že IIHF udělí Ruské hokejové federaci sankci v podobě napomenutí. „Ruský svaz ledního hokeje byl povinen dávat pozor na chování týmů a lig pod jeho jurisdikcí. Neučinil tak, proto se Disciplinární komise rozhodla pro potrestání touto formou,“ stojí v prohlášení.  

„Do budoucna musí být ostražitý a okamžitě zasáhnout, aby zajistil, že takové jednání opět nezůstane bez jakéhokoliv řešení,“ dodává IIHF.

Disciplinární komise navíc přihlížela i k tomu, že ruské kluby včetně samotných soutěží nepodnikly žádné kroky k omezení toho, aby fanoušci nevnášeli na stadiony předměty přímo podporující válečnou agresi na Ukrajině, včetně šíření podobného obsahu na týmových nebo ligových účtech na sociálních sítích.

Kanadský útočník a nová posila bratislavského Slovanu Matteo Gennaro.
Válka? Ničeho jsem si nevšiml, chválí si Kanaďan angažmá v Rusku. Fanoušci zuří

Pověřený výbor rozhodl, že Ruská federace ledního hokeje je povinna přijmout opatření a od nynějška řešit situaci se všemi kluby a ligami pod její jurisdikcí, aby posílila zásadu, že propagace nebo podpora války není v rámci hodnot IIHF přijatelná.  

Co to ve finále znamená? Pro Putina a spol. první zdvižený prst. A jasný vzkaz, že takové chování nebude na mezinárodní scéně tolerováno. Nicméně o tom, jakou hodnotu má ve finále takové napomenutí, už můžeme jenom polemizovat.