Vrásky na tváři, šediny ve vlasech. Každý jednou zestárneme a dáme svým nejlepším létům zrání definitivní sbohem. Ledaže po kapsách nenosíme elixír věčného mládí.  

Ten však na trhu není jen tak k sehnání. Přístup k němu totiž má jen pár výjimečných. Dříve ho nosívali třeba Gordie Howe či Brett Hull, věrným odběratelem zůstal až do dnešních dní i hrající majitel kladenských Rytířů Jaromír Jágr. 

Ale málem bychom zapomněli ještě na jedno jméno. V NHL mu říkají nesmrtelný génius, doma v Rusku je nazýván hokejovým bohem. Zkrátka král Alex. Celým jménem Alexandr Ovečkin. 

Odchovanec moskevského Dynama, který byl v roce 2004 draftován jako suverénní jednička. A toto číslo jej provází v hlavním městě USA celých sedmnáct let. Tedy kromě osmičky, ta se stala úplným symbolem jeho úchvatných rekordů mezi hokejovou smetánkou.

Dmitrij Jaškin v reprezentačním dresu.
VIDEO: Zákrok na kriminál. Bek Nashvillu mohl Jaškinovi ukončit kariéru

Stanley Cup je splněný sen, ale já chci být nejlepší v historii 

Je mistrem světa mezi juniory, třikrát dotáhl svou zemi na výsluní také v mužské kategorii. Do slavné sbírky mu tak chybělo jediné: získat tak chtěný Stanleyův pohár. 

A tento sen se mu splnil před třemi lety, kdy s týmem Capitals prolomil léta táhnoucí se smůlu a konečně mohl jako kapitán pozvednout nad hlavu tento přes patnáct kilogramů těžký klenot. 

„The Great 8“, jak se Ovečkinovi přezdívá, však ani po těch všech splněných snech nezastavil. Daleko v hloubi duše totiž skrývá ještě něco mnohem silnějšího. Touha nebýt jen jedním z nejlepších, ale stát se absolutní jedničkou. 

Hráčem, který bude každým rokem překonávat jeden rekord za druhým. A jak slíbil, tak také udělal. Postupně se letos dostal až mezi pět nejlepších střelců v historii NHL, ani tam se však neohřál příliš dlouho. 

Před sobotním utkání na ledě Columbusu se nacházel na děleném čtvrtém místě s legendárním kanonýrem Brettem Hullem, oba střelci měli v tu chvíli na svém kontě neuvěřitelných 741 branek.

Gratulace k milníku přímo od legendárního útočníka 

Jenže v jedenácté minutě se od levého kruhu napřáhl šestatřicetiletý Rus a propálil vše, co mu stálo v cestě. A zasloužená radost byla na světě. Ovečkin slavil nejen další vítězství Capitals, ale rovněž klíčový gól s pořadovým číslem 742. 

„Je to výjimečný moment nejen pro mě, ale pro celou moji rodinu. Když začnete hrát hokej a přijdete do NHL, ani nesníte o tom, že se jednou ocitnete mezi takovými legendami,“ prozradil. 

V aréně mu aplaudovali nejen spoluhráči, ale rovněž domácí fanoušci. V průběhu utkání dokonce sbíral gratulace i od svých soupeřů. Z Ovečkina se stala jednoznačná hvězda večera. 

Zdroj: Youtube

Není se čemu divit. Počínaje sobotním ránem evropského času se totiž v historické tabulce střelců definitivně osamostatnil na čtvrtém místě před dvojnásobným vítězem Stanley Cupu. 

„Alexi, gratuluji. Dostál jsi své přezdívce „The Great 8“. Přeji ti hodně úspěchů,“ gratuloval Ovečkinovi na dálku „poražený“ Brett Hull. 

Ale tím ruská mašina rozhodně nehodlá ubrat nohu z plynu. Nyní už si mermomocí brousí zuby na třetího muže střelecké historie, kterým není nikdo jiný než česká ikona Jaromír Jágr. Na něj momentálně ztrácí už jen a pouze 25 zásahů.

Začíná hon za kladenským majitelem

A v nedohlednu není ani druhý Gordie Howe, velká legenda detroitského hokeje. Ten je pro změnu napřed o 59 gólů. A jak se zatím zdá, tak to by u ruského kanonýra mohla být otázka jednoho, maximálně dvou ročníků. 

Pár klidných večerů ještě nejspíš čeká nejlepšího hráče všech dob Wayna Gretzkého, který má na čele tabulky prozatím pohodlný náskok 152 přesných zásahů. Jenže ten se bude každým zápasem razantně zužovat. 

Hokejista Washingtonu Alexandr Ovečkin se raduje ze svého 741. gólu v NHL.
Kanonýr Ovečkin vyrovnal Hulla. Teď bude ruský sniper stíhat Jágra

Každý si myslel, že „Ovi“ malinko zpomalí. Nezpomalil. Naopak zařadil ještě o něco vyšší rychlostní stupeň a zatím byste v NHL jen marně hledali střelce s prudší, a hlavně přesnější ránou. 

„Je to pocta být s ním v jednom týmu. Jednou to budu vyprávět svým vnoučatům, že jsem s ním hrál na ledě,“ složil poctu Alexův spoluhráč T. J. Oshie. 

Klidné spaní tak nyní nemají nejen soupeři, ale už ani kladenský majitel. A Ovečkinova spanilá jízda za dalším milníkem právě započala.