Čeští hokejisté budou hrát na mistrovství světa hráčů do 20 let stejně jako před rokem pouze ve skupině o udržení. Přímý souboj s Ruskem o postup do čtvrtfinále pro ně skončil ostudným debaklem 3:8, přičemž sborná vedla 8:2 již v polovině zápasu. Do bojů o zachování příslušnosti k elitě půjdou svěřenci kouče Miroslava Přerosta s tříbodovým ziskem za výhru nad Nory (2:0) v rámci základní skupiny.

Klíčový duel sice čeští mladíci dobře rozehráli a již po 113 vteřinách zaskočil soupeře Orsava, který bekhendem napodruhé dostal kotouč za záda gólmana Šikina, ovšem Rusy jako kdyby tento moment pouze nabudil. Vzápětí totiž musel na trestnou lavici Řezníček a již minutu a čtyři vteřiny po úvodní brance bylo vyrovnáno – bombou od modré čáry se prosadil Orlov.

Když pak v sedmé minutě vypadl puk za Mazancem v jeho brankovišti a pohodlně ho do branky doklepl Kuzněcov, Rusové už vedli. V polovině deváté minuty se po povedené akci Tarasenka prosadil úspěšným zakončením z úhlu do prázdné klece Golubjov a ruskou smršť zakončil v 11. minutě sám Tarasenko, když dorazil střelu Orlova do tyče české branky.

Čeští junioři sice za svým soupeřem po všech směrech zaostávali, přesto se zdálo, že přesilovková trefa Straky z úvodu druhého dějství by je ještě teoreticky mohla vrátit do hry o postup do vyřazovacích bojů o medaile.

Opak byl však pravdou a Rusové prakticky zkopírovali své střelecké manévry z první části hry. Čtyřmi góly v rozmezí mezi 25. a 31. minutou naprosto rozložili český tým, po šesté trefě vyhnali z branky Mazance, jehož nahradil Novotný, a především definitivně rozhodli o svém postupu mezi nejlepších šest týmů.

Třetí třetina se dohrávala pouze z povinnosti a čeští hráči mohli Rusům pouze děkovat, že ti ji odehráli v tréninkovém tempu a exhibičním duchu, neboť jinak by s velkou pravděpodobností došlo i na potupnou „desítku“. Na začátku 52. minuty už pouze kosmeticky upravil výsledek na konečných 3:8 v přesilovce Hlinka.

Ve skupině o udržení se český výběr střetne s Německem a poté se Slovenskem. S tříbodovým ziskem za úspěch v souboji s Nory zatím vede tabulku skupiny, neboť Slováci zdolali Němce až v prodloužení (2:1) a mají tak na kontě dva body, Německo jeden.

Švédové udolali na MS dvacítek Kanadu, Finové deklasovali Slováky

Hráči Švédska zdolali na mistrovství světa hokejistů do 20 let v duelu dvou favoritů celého turnaje v základní skupině B Kanadu 6:5 po samostatných nájezdech. Seveřané si tak zajistili přímý postup do semifinále šampionátu, kam postupují vítězové základních skupin. Ve skupině A utrpělo Slovensko debakl s Finy 0:6.

Kanaďané sice začali lépe a šli již po 58 vteřinách do vedení zásluhou gólu Couturiera, ale Švédové v přesilovce rychle vyrovnali a na konci 15. minuty je Klingberg poslal do vedení. Ovšem za dalších 43 sekund bylo po Howdenově trefě vyrovnáno na 2:2 a pouhou vteřinu před vypršením hracího času úvodní třetiny vrátil vedení zpět na stranu Kanady Hamilton.

Skóre se však přelévalo ze strany na stranu i nadále. Do 23. minuty zajistili další obrat Klingberg s Thörnbergem. Jenže necelé dvě minuty poté napodobil Klingberga s druhým zápisem do střelecké listiny také Kanaďan Hamilton a při vlastním oslabení vyrovnal na 4:4.

Ve třetím dějství souboje stříbrného mužstva (Kanada) s bronzovým týmem (Švédsko) z minulého šampionátu šel znovu do vedení zámořský výběr, když se ve 44. minutě trefil v početní výhodě Schenn. V 52. minutě ovšem srovnal Cehlin a zápas díky tomu dospěl nejen k prodloužení, ale nakonec i k samostatným nájezdům. V nich se ze tří švédských exekutorů trefili Lindberg a Lander, naproti tomu Kanaďané Ellis a Schenn neuspěli.

Odměnou za lépe zvládnutou bitvu před téměř 18 tisíci diváků je pro Švédy přímý postup do semifinále. "Ještě nikdy jsem dosud nevyhrál zápas proti Kanadě," hlásil po utkání šťastný švédský forvard Calle Järnkrok pro webové stránky IIHF. "Nyní jsme vyhráli skupinu, máme výhodu dalšího dne na trénink a budeme hrát o jeden zápas méně," dodal Järnkrok.

V utkání skupiny A vyprovodili Finové juniory Slovenska do skupiny o udržení debaklem 6:0, přičemž tento výsledek zářil na světelné tabuli už po druhé třetině. Tři branky vsítil tým Suomi v přesilovkách, jednou uspěl také v oslabení.

MS hokejistů do dvaceti let v Buffalu a Lewistonu (USA):

Skupina B: Kanada - Švédsko 5:6 po sam. nájezdech (3:2, 1:2, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávky:
1. Couturier, 16. Howden (Johansen, de Haan), 20. Hamilton (Johansen), 25. Hamilton (Schenn, Després), 44. Schenn (Johansen, de Haan) - 3. Friberg (Rakell), 15. Klingberg (Wännström), 21. Klingberg, 23. Thörnberg (Nemeth), 52. Cehlin (Erixon, Styrman), rozhodující sam. nájezd Lindberg. Rozhodčí: Kadyrov (Rus.), Fraňo - Bláha (oba ČR), Brown (USA). Vyloučení: 4:3. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 17.761.

Česká republika - Rusko 3:8 (1:4, 1:4, 1:0),
2. Orsava (Hlinka, Holík), 23. Straka (Nestrašil, Jeřábek), 52. Hlinka (Frk) - 3. Orlov (Tarasenko, Sobčenko), 7. Kuzněcov (Burdasov, Dvurečenskij), 9. Golubjov (Tarasenko, Panarin), 11. Tarasenko (Orlov, Sobčenko), 25. Berďjukov (Kicyn, Kuzněcov), 27. Sobčenko (Tarasenko, Orlov), 31. Panarin (Golubjov, Bočarov), 31. Kicyn (Kuzněcov, Berezin). Rozhodčí: Levonen (Fin.), Sjöberg - Winge (oba Švéd.), Tvrdoň (SR). Vyloučení: 9:13, navíc Dvurečenskij (Rusko) 10 min. Využití: 2:3. Diváci: 1400.

Sestava ČR: Mazanec (27. Novotný) - Jeřábek, Řezníček, O. Horák, Šenkeřík, Pláněk, Jank, Sedlák - Palát, R. Horák, Straka - Rachůnek, Nestrašil, Honejsek - Hlinka, Holík, Orsava - Frk, Culek, Soudek - Tůma. Trenéři: Miroslav Přerost, Jiří Fischer a Terry Christensen.

Slovensko - Finsko 0:6 (0:3, 0:3, 0:0)
Branky a nahrávky: 2. Salomäki (Junttila), 7. Jokipakka (Rajala, Virtanen), 11. Haula (Vatanen, Pulkkinen), 27. Donskoi (Pulkkinen, Armia), 29. Haula, 38. Virkkunen (Tallberg, Turtiainen). Rozhodčí: Jablukov (Něm.), Kaval - Morrison (oba USA), Kaspar (Rak.). Vyloučení: 4:6. Využití: 0:3. V oslabení: 0:1. Diváci: 13.371.

USA - Švýcarsko 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 11. Kreider (Coyle, Faulk), 34. Callahan (D'Amigo, Nelson) - 8. Pestoni (Hofmann, Trutmann). Rozhodčí: Claesson (Švéd.), Smith (Kan.) - Kiča (Ukr.), Winnekens (Něm.). Vyloučení: 1:3, navíc Scherwey (Švýcarsko) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 13.417.