Syn světového šampiona, olympijského vítěze, nyní úspěšného trenéra a šéfa pražské Slavie věří, že se národní tým bude za dva týdny vracet z Finska s medailí.

A to i přesto, že letošní sezona se reprezentační osmnáctce moc nevydařila. Paradoxně by to podle Růžičky mohl být plus. Soupeři by český tým prý mohli podcenit. "A my můžeme jen překvapit. Věříme si na medaili," uvedl osmnáctiletý útočník Slavie v rozhovoru se spolupracovníkem ČTK.

Růžička nastupuje v elitní formaci společně s Jakubem Kachlíkem a Tomášem Kubalíkem a spolupráci si pochvaluje. "S Jakubem hraji ve Slavii. Tomáš je devadesátý ročník a odvádí tu černou práci, je rychlý a důrazný. Vyhovuje nám to," řekl Růžička, který by měl být jednou z ofenzivních zbraní týmu.

Jako jediný nasbíral v juniorské extralize více než 50 kanadských bodů v základní části. Na šampionátu by na to rád navázal. "Musím makat a to se teprve ukáže, jak se mi bude dařit. Všechny týmy jsou silné a bude to hrozně těžké. Musíme jít zápas od zápasu a postoupit do finále," plánoval.

V týmu s ním působí hned sedm spoluhráčů ze Slavie, kde trénuje i hlavní kouč reprezentace Martin Pešout. "Je dobře, že nás trenéři vybrali. Ale myslím si, že je jedno, odkud hráči jsou, protože jsou tady všichni v pohodě. Máme výborný kolektiv," tvrdil Růžička, kterého za kapitána určil Pešout. "Řekl, že by byl rád, kdybych byl kapitán, tak jsem to přijal," uvedl s úsměvem.

Čeští hokejisté do Tampere přiletěli v úterý navečer, dnes je čeká první zápas turnaje proti Švýcarsku. "Cesta proběhla dobře, nebylo žádné zpoždění, dorazili jsme v pořádku a ještě večer jsme si stihli zatrénovat," pochvaloval si Růžička, kterému vyhovuje i ubytování v centru města. "Je skvělé. Už jsme se byli i projít. Docela foukal vítr a byla zima, což nebylo úplně příjemné, ale město je docela pěkné," dodal.