Jisté je, že aktuální kauza přinesla kromě Růžičkova odchodu od reprezentace minimálně ještě jednu věc, znovu se rozhořela debata o zmiňovaném odstupném. To je věc, která se v českém hokeji vždy jednou za čas vynoří, vášnivě se o ní diskutuje a pak zase zapluje pod hladinu.

Nastal čas na větší změny? „Odstupné je problém, který se řeší dlouhodobě. Má hluboké kořeny. Není možné ho zrušit ze dne na den, protože má spoustu souvislostí s financováním českého hokeje, hlavně toho mládežnického," říká šéf hokejového svazu Tomáš Král. Podobně mluví i zástupci klubů. Po posledních událostech jsou ale přece jen nakloněni jednat o reformě systému.

Dnes má každý hráč danou finanční hodnotu podle své věkové kategorie, určenou svazovými řády. V případě starších dorostenců či juniorů už jde o statisícové částky. Při přestupu mladého hokejisty zaplatí odstupné buď jeho nový klub (tomu se do toho ovšem nemusí chtít, pokud nejde o špičkový talent), nebo rodiče. A tady je kámen úrazu.

Dvojí pohled na věc

Jedni tvrdí, že tenhle systém dělá z hráčů a rodičů jakési nevolníky klubů. „Vystoupíš proti někomu z klubu, ale po té roztržce nemůžeš odejít jen tak jinam. I když se vrátíš po čase, zase patříš klubu a s nimi se musíš dohodnout, musíš jim zaplatit minimálně za přestup. Už dříve jsem psal, že český systém vyhání naše děti z vlasti. Odejít do zahraničí je levnější a snadnější než přestoupit ze Slavie do Sparty," tvrdí dlouhodobý kritik odstupného a svazového vedení Pavel Zacha, otec talentovaného útočníka Pavla Zachy juniora.

Druhá strana má za to, že jinak se výchova mladých hokejistů financovat nedá. „Příspěvky státu na mládež dělají v přepočtu 300 korun na hlavu, z toho se skoro nic nezaplatí," upozorňuje Král. Podle něj stávající systém většině lidí vyhovuje. „Přes devadesát procent dětí za svou kariéru nikdy na problém odstupného nenarazí, prostě hrají za svůj klub."

Náklady? Malé nejsou

Nutno říct, že tabulkové odstupné není specialita hokeje, najdeme ho ve většině sportů. U hokeje je ale citelně vyšší, protože i náklady na tenhle sport nejsou malé. Není to ani novinka, nějaký výdobytek českého kapitalismu. „Když jsem já šel v osmdesátých letech z menšího klubu do Dukly Jihlava, platila za mě 80 tisíc korun, což je v přepočtu vlastně víc, než se platí dnes," říká bývalý reprezentační zadák Bedřich Ščerban, dnes jednatel jihlavského klubu.

„Není to tak, jak to někdy vypadá v médiích. Kvůli odstupnému s hokejem skončí jedno až dvě procenta dětí," dodává další člen výkonného výboru svazu Aleš Pavlík z Vítkovic. S Králem se shoduje v tom, že je třeba hledat kompromis a systém změnit, ne však rozbít od základů.

Jak Pavlík, tak Ščerban tvrdí, že se ve svých klubech nikdy nesetkali s korupčním jednáním, ke kterému mělo docházet za Růžičky ve Slavii. Zní to pravděpodobně? „Ten systém tady je, je nemorální a podobné tlaky na rodiče umožňuje," varuje Zacha.

Doufejme, že alespoň v tomhle směru přinese zamotaná Růžičkova kauza ovoce. Změní se zavedené pořádky?