Tenhle turnaj, tradičně pořádaný na přelomu roku, má za velkou louží značnou oblibu. Prestiž a sledovanost dovádění mladých talentů v kolébce hokeje rozhodně předčí i seniorský světový šampionát, který bývá v našich končinách vrcholem mezinárodní sezony. Přilákalo by juniorské klání fanoušky ve stejné míře také v Česku?

Skromnější podmínky

O tom se přesvědčíme už za rok. MS dvacítek totiž bude pořádat Ostrava s Třincem a vyrovnat se kanadským organizátorům (letos se hraje ve Vancouveru a Victorii) je velká výzva. Češi ovšem mají s pořádáním velkých hokejových akcí značné zkušenosti. Stačí si vzpomenout na veleúspěšný šampionát dospělých před třemi lety.

„Šampionát dvacetiletých je trochu jiný, hlavně ve financování. Naší prioritou je, aby to byla špičková akce. Věříme, že turnaj bude úspěšný sportovně, divácky i ekonomicky,“ prohlásil na předvánoční tiskové konferenci Martin Urban, generální sekretář Českého hokeje.

Za velkou louží dokáží z juniorského mistrovství udělat slušně výdělečnou akci. Turnaje tam mívají zisk v řádu desítek milionů dolarů, a když se před třemi lety hrálo v hokejem poblázněném Torontu, nejdražší vstupenky na medailové duely stály v přepočtu přes padesát tisíc korun.

Podobné ceny pochopitelně nepřicházejí příští rok v Ostravě a v Třinci v úvahu. „Chci fanoušky ujistit, že ceny budou v přijatelné výši,“ uvedl Urban s tím, že vstupenky půjdou do prodeje na jaře. Český tým by měl hrát v Ostravě, složení skupin ale bude známé až 5. ledna.

Přispěje město i kraj

Pokud jde o případný finanční zisk, ani tady se Češi Kanaďanům zřejmě nepřiblíží. Rozpočet turnaj činí 94 milionů korun, z toho budou dvě třetiny pokryty z veřejných rozpočtů. Patnácti miliony má přispět Moravskoslezský kraj, stejnou částku přislíbilo město Ostrava. Probíhají jednání se sponzory z komerční sféry, ale organizátoři jsou připraveni krýt i případnou ztrátu.

Popularita juniorského šampionátu v Kanadě a USA poznamená začátky zápasů. „Roli hrají televizní práva, budeme tlačeni s ohledem na začátky zámořských týmů,“ uvědomuje si Urban.

Čekání na úspěch

Mistrovství světa dvacítek se v Česku konalo naposledy v roce 2008 v Pardubicích a v Liberci. Domácí celek tehdy vypadl ve čtvrtfinále, stejně jako v roce 2002 (to se turnaj konal v Hradci Králové a znovu v Pardubicích, Češi obhajovali zlaté medaile).

Na medaili čeká tuzemský juniorský hokej už od roku 2005. Tajným snem pořadatelů je, aby se domácí borci v Ostravě vrátili na stupně vítězů. Ale i kdyby to nevyšlo, turnaj bývá pro fanoušky šancí vidět na vlastní oči budoucí hvězdy NHL.

„I já jsem měl možnost chytat na šampionátu dvacetiletých a byl to pro mě jeden z vrcholů kariéry. Klukům chci popřát, aby se jim dařilo,“ vzkázal gólman Caroliny Petr Mrázek, který je patronem turnaje. Vzbudí jeho následovníci příští rok hokejové šílenství?