Třinečtí hokejisté se možná nadobro vymanili z bídného rozjezdu extraligové sezony a jsou zpátky na vítězné vlně. V nedělní repríze uplynulého finále doma přetlačili pražskou Spartu 4:2, navíc úplně poprvé s nevšední posilou. 

A byl to právě slovenský útočník Samuel Buček, kdo si tak trochu nedobrovolně podmanil veškeré dění před i po šlágru extraligového kola. Jeho premiéra v dresu s drakem na prsou vzbudila další vlnu negativních emocí, s ostrými reakcemi okamžitě přispěchala řada fanoušků i hokejových expertů.

„Oceláři, jste ostuda českého hokeje,“ napsal na svůj twitter bývalý extraligový forvard a dnes televizní expert Jakub Koreis, pro kterého znamená kontroverzní podpis Bučka v Třinci ztrátu veškerých morálních hodnot tamějšího vedení. 

Velká kritika, ale i zastání

„Nejsmutnější je, že Třinec rozhodně nebyl jediný, kdo chtěl Samuela Bučka. Ten teď otevřel cestu ostatním, kteří se budou chtít vrátit. A Třinec zase klubům, které je budou brát. Za chvíli už se nad tím přestaneme pozastavovat,“ glosoval v průběhu nedělního utkání. 

„Samuel Buček udělal skutečně velkou chybu, zatím ale bohužel nepochopil jakou,“ umístil na svůj profil komentátor České televize Michal Dusík. 

A kritika se na mladého útočníka, který ještě před nedávnem dobrovolně bruslil po stadionech ruské KHL v dresu Nižněkamsku, valila ze všech stran. „Ještěže už tam není Vašek Varaďa, ten by vás s celým Bučkem poslal do řiti,“ komentoval bez ostychu držitel tří Stanley Cupů Jiří Hrdina. 

Podpis někdejšího kanonýra slovenské Nitry na severu Moravy namíchnul také obrovské množství fanoušků, někteří psali o veškeré ztrátě vybudovaného respektu, jiní dokonce přispěchali s oznámením, že už nebudou nadále podporovat třinecký hokej. 

„Buček svým jednáním zostudil sebe, svou rodinu, slovenský hokej a podpořil diktátorský režim, který zabíjí nevinné lidi. Třinec by si měl uvědomit, že jsme národem Kubišů a Gabčíků a pro zrádce tu není místo,“ napsal Tomáš Jirsa. 

Našli se ovšem i tací, pro něž přesun Bučka do kabiny úřadujících šampionů nic špatného neznamená. Slovenského útočníka se hrdě zastali, a dokonce mu přáli hodně štěstí do nové životní kapitoly. 

Hráči mlčeli, Peterek Bučka omlouval

„Nemyslím si, že by měl být rituálně vyobcovaný z hokeje. Druhou šanci si zaslouží každý. Zaráží mě však jeho mizivá sebereflexe i po tom všem. Nelituje odchodu do Ruska, lituje jen toho, že si vybral klub, kde dostal málo prostoru,“ napsal novinář Luboš Brabec. 

Při své premiéře proti Spartě nastoupil Buček až ve čtvrté formaci, na ledě strávil něco málo přes sedm minut a do žádných větších příležitostí se nedostal. Stejně tak se však nic převratného neodehrálo ani na tribunách, k žádnému pískotu či nenávistným transparentům nakonec vůbec nedošlo. 

close Útočník Samuel Buček poprvé v dresu úřadujících šampionů z Třince. info Zdroj: ČTK / Pryček Vladimír zoom_in Útočník Samuel Buček poprvé v dresu úřadujících šampionů z Třince.

Suma sumárum, takový normální nedělní večírek. Fanoušci v poklidu skandovali klubové chorály, hráči při rozhovorech s médii mlčeli a na všechny otázky odpovídali slovy „nevíme, co bychom k tomu měli říct“.  

A takový útočník Sparty Roman Horák byl dokonce zaskočen otázkou na slovenskou posilu Třince. „Abych řekl pravdu, na ledě jsem si ho ani nevšiml. Ale, ale, nevím…“ kroutil hlavou a povzdechl. 

Sportovní ředitel Ocelářů Jan Peterek pak omlouval celou kauzu slovy o tom, že Buček přesvědčil vedení, že mu jde primárně o to, aby hrál co nejlepší hokej a pomohl týmu k úspěchu. Svým vyjádřením si však příliš fanoušků na svou stranu (pochopitelně) nepřihrál. 

A možná se skutečně nemá čemu divit. Do týmu sice přivedl posilu, která možná ještě více vyztuží třineckou ofenzívu, ovšem tento výběr, byť jen symbolicky zakázaného ovoce, mu v českém hokejovém rybníčku jen tak nezapomenou.