Marnost nad marnost. Trápení San Jose v letošní sezoně vygradovalo desetigólovým přídělem od Vancouveru. Bezzubí Žraloci v úvodních deseti zápasech ani jednou nevyhráli a s jediným bodem se krčí na posledním místě celé NHL. To je děsivá bilance týmu kolem české hvězdy Tomáše Hertla, kterou ve městě v Sanfranciském zálivu nepamatují. I když bída je to poslední dobou každý rok. Play-off se tady nehrálo už čtyři sezony.

„Je to trapné. Každý z nás by se měl podívat do zrcadla. Nikdo si nezaslouží klidný spánek,“ přiznal Hertl.

Lední hokej - ilustrační foto
Tragická smrt Johnsona mění svět hokeje. Probouzí se už i NHL

V nováčkovské sezoně 1991/92 sice San Jose Sharks zapsali v prvních šestnácti zápasech neuvěřitelných patnáct porážek, ale vítězství přišlo už ve třetím utkání. Dokonce i tým ze sezony 1992/93 kolem současných koučů NHL Deana Evasona a Mikea Sullivana, který prošel ročníkem s bilancí 11-73, dokázal vyhrál svůj úvodní duel sezony.

Jasně, sezona je teprve v zárodku, v zámoří se přesto začíná zmiňovat hrůzostrašný rekord Washingtonu ze sezony 1974/75. Capitals se tehdy při své premiéře v nejlepší lize planety zmohli jen na osm vítězství v osmdesáti utkání. Tak málo výher nikdo nikdy neměl. Historicky nejhorší je počet 446 inkasovaných branek. Při současném rozpoložení Žraloků a kvalitě týmu je dost možné, že největší propadák všech dob přepíší.

„Když se podíváte na celkový nedostatek špičkových talentů a poražené myšlení, které se může usadit, ptáte se, zda vůbec dosáhnou dvojciferného počtu vítězství,“ zamyslel se hokejový reportér Eric Stephens z webu The Athletic.

Odrazí se ode dna?

Marnost Žraloků asi nejlépe dokumentuje srovnání s třemi bratry Hughesovými. Sourozenci Jack, Quinn a Luke už posbírali víc bodů (41) než celá soupiska San Jose (24). Mimochodem, Kaliforňané vstřelili v deseti zápasech jen deset gólů.

„Když už nic jiného, musí se Žraloci na čtvrteční ostudu dívat jako na dno,“ zdůraznil novinář Stephens.

San Jose Sharks schytali historický debakl 1:10 od Vancouveru Canucks:

Zdroj: Youtube

Touhle optikou na to hledí i v San Jose. Ostatně, nic jiného jim ani nezbývá. „Abych byl upřímný, nikdy jsem nebyl v takové situaci, myslím, že nikdo z nás,“ sklopil hlavu útočník Nico Sturm. „Předpokládám, že jediná dobrá věc je, že níž už klesnout nemůžeme. Takže to je asi jediné pozitivum na téhle situace.“

Martin Kaut naskočil do nové sezony až v devátém kole. Nastupuje na křídle v elitní formaci
Martin Kaut: NHL mám stále v hlavě. Teď chci ale s Pardubicemi získat titul

Sharks teď třikrát za sebou hrají doma – v sobotu Pittsburgh, příští týden Philadelphia a Edmonton. Ani jeden z těchto týmů není rozjetým, takže pro San Jose ideální příležitost zmátořit se.