Jandač a jeho tým ale měli jasno na olympiádě není čas na experimenty.

Útok na vysněnou medaili ovšem nevyšel. Další šanci ukončit trudné (a dlouhé) čekání na úspěch bude mít národní tým už v květnu na mistrovství světa v Dánsku. A dá se čekat, že nominace bude vypadat o dost jinak než v Pchjongčchangu. Kouč už naznačil, že tentokrát se dostane i na neotrkané mládí. A dojde i na další změny.

„Příprava na mistrovství světa je jiná než na olympiá- du. Začínáme už koncem března, kdy začnou hráči vypadávat z play-off. Často se stane, že hokejista nastoupí do kempu s malou šancí na šampionát, ale nakonec se vše vyvine tak, že na něj jede,“ řekl Jandač, kterého čeká složitý proces hledání ideální sestavy.

Nabitý program

Zásadní rozdíl oproti letošní olympiádě spočívá v tom, že na světový šampionát mohou jet i legionáři z NHL pokud tedy jejich týmy neuspějí ve vyřazovacích bojích. To skládání mužstva dále komplikuje, protože dopředu lze jen velmi těžko odhadnout, kdo nakonec bude k dispozici. A kdo bude ochoten protáhnout si sezonu.

„Budou nějaké omluvenky, někomu skončí smlouva, budou zranění. Je to zkrátka složitější,“ uvědomuje si Jandač. Ten už 4. a 5. dubna povede národní tým v přípravných duelech v Příbrami proti Švýcarsku, následovat budou další dva zápasy ve Francii. Ve druhé polovině dubna jsou pak na programu turnaje Euro Hockey Tour v Pardubicích a ve Švédsku.

„Program je nabitý,“ uvedl Jandač. Nabité to Češi budou mít i přímo v Dánsku v základní skupině je čekají hned čtyři dvojzápasy, tj. čtyřikrát budou hrát dvě utkání ve dvou dnech. Jejich soupeři v Kodani budou Rusko, Švédsko, Švýcarsko, Bělorusko, Slovensko, Francie a Rakousko.

„Na mistrovství světa to bude kvůli čtyřem dvojzápasům hodně náročné, proto chceme vybrat mladší tým, který bude mít koncem sezony ještě dost energie,“ přiblížil Jandač.

Šanci mají hráči z nižších soutěží

Která jména by se tak mohla ocitnout ve finální nominaci? Pokud jde o NHL, tam to poměrně bledě vypadá s Chicagem (David Kämpf, Jan Rutta) nebo Detroitem (Martin Frk). Na hraně play-off jsou zatím New Jersey (Pavel Zacha), St. Louis (Vladimír Sobotka, Dmitrij Jaškin) či Anaheim (Ondřej Kaše).

Dočkat se však můžou i hráči z nižších zámořských soutěží. K nedávným oporám reprezentace například patřil obránce Radim Šimek, který se ale nedokázal prosadit do týmu San Jose a sezonu tak tráví jen na farmě. A jsou tu nadějní mladíci jako Filip Chytil, který už krátce nakoukl do kabiny New York Rangers.

Když připočteme prověřená jména z KHL a nejlepší hráče z extraligy (budou-li po play-off zdraví), rýsuje se silný mančaft. „Snad přijdou lepší časy,“ říkal Jandač po olympijské „bramboře“. Dočkají se fanoušci už v Dánsku? Český hokej čeká na medaili od roku 2012…