Král převzal řízení hokejového svazu v roce 2008 po Vratislavu Kulhánkovi a stejně jako v předešlých dvou případech neměl protikandidáta. Dnes dostal 60 z 61 hlasů, zdržel se pouze on sám.

"V předešlých letech jsem byl vždy zvolený jako krizový manažer a myslím, že to, co jsem měl za úkol, to jsem splnil. Takže jsem myslel, že moje mise je naplněná a je čas předat štafetu dál. Vnímal jsem ale podporu a důvěru a řekl si, že do toho půjdu i dále," uvedl Král.

Opět kandidovat se rozhodl i proto, že se neobjevila jména možných nástupců. "Poprvé jsem zvolený takříkajíc do hokeje, je to větší důvěra než dříve. Bude to těžší, než když jsem měl řešit, zda bude na letenky pro reprezentaci. Teď se musíme věnovat hokeji," podotkl Král, který převzal vedení hokejového svazu před osmi lety se ztrátou 23 milionů korun.

Zaměří se na samotný sport

Hlavním úkolem Tomáše Krále v třetím funkčním období v čele Českého svazu ledního hokeje bude zlepšit výsledky reprezentačních týmů. V předešlých osmi letech se se svými spolupracovníky soustředil zejména na zlepšení finanční situace svazu, což se mu podařilo. Nyní se chce věnovat hlavně samotnému sportu.

"V předešlých případech jsem byl zvolen spíše jako krizový manažer a nesouviselo to až tak s hokejem. Spíše se situací, jaká byla. Kdyby vše fungovalo, tak asi nebyl důvod, abych byl v čele hokeje. Věhlasných a výborných hokejových jmen má naše země řadu. A já jsem si toho byl vždy vědom," uvedl Král, který svaz v roce 2008 převzal s velkými dluhy.

Momentálně je však na tom ČSLH i díky loňskému úspěšnému mistrovství světa v Praze a Ostravě ekonomicky dobře a Král se tak může soustředit i na sportovní stránku.

"Z pohledu ekonomiky už toho moc nevymyslíme, neposuneme se nikam dále. Přichází doba, kdy se musíme věnovat hokeji a udělat pro něj maximum. Už to nebude o rozhodnutích seshora. Musí přijít roky týmové spolupráce a všichni musíme táhnout za jeden provaz," podotkl dvaapadesátiletý funkcionář, jemuž na konferenci v Praze dali hlas všichni delegáti. "Určitě bych chtěl vidět lepší hokejové výsledky," řekl Král směrem k dalším sezonám.

Seniorským ani juniorským reprezentacím se totiž v posledních letech na MS nedaří. Na seniorském šampionátu získalo Česko medaili naposledy v roce 2012. Osmnáctka sice získala před dvěma lety stříbro, jinak ale nedokázala od roku 2006 postoupit do semifinále. Dvacítka brala bronz před jedenácti lety a od té doby také v bojích o medaile nebyla.

Začít odspodu

"Dříve se dalo schovat za to, že základním úkolem bylo zachránit vůbec existenci a nastartovat vývoj. To se nám podařilo vyřešit a jsme stabilizovaní. Teď se můžeme věnovat hokeji, což je ale zároveň potřeba začít řešit odspodu. Děti, které přijdou v pěti šesti letech na hokej, tak jdou do klubu. Nepřijedou do Prahy na svaz. Proto mluvím o tom, že další čtyři roky by měly být obdobím týmové spolupráce," uvedl Král.

Hokejový svaz už řadu projektů pro děti a mládež spustil. Nyní je hlavním úkolem podle Krále začít vychovávat individuality a takzvané rozdílové hráče, čili hvězdy.

"Tam nás tlačí pata. V dřívější době to fungovalo dobře a dařilo se nám je vychovávat. K tomu se musíme vrátit. Musíme se začít věnovat sportovním detailům. Například bych chtěl, aby se mladí hráči dostali do profesionálního hokeje, to je na každém mistrovství rozdíl mezi námi a dalšími zeměmi," dodal Král.

Tomáš Král Datum a místo narození: 15. února 1964, Plzeň
Funkcionářská kariéra: předseda arbitrážní komise ČSLH (2004-08), prezident HC Plzeň (2004-08), předseda ČSLH (od 2008)
Rodina: ženatý, tři děti
Ostatní: vystudovaný právník, majitel advokátní kanceláře Král a spol.; v mládí hrál závodně tenis, na nižších úrovních rovněž fotbal a hokej, zúčastnil se i automobilového seriálu Ford Fiesta Cup; jako advokát zastupoval řadu známých osobností či aktérů mediálně známých kauz, například bývalého tenistu Milana Šrejbra, šéfa Sazky Aleše Hušáka nebo syna bývalého ředitele TV Nova Vladimíra Železného Davida; předsedou svazu byl jednomyslně zvolen v červnu 2008, o čtyři roky později ani letos neměl protikandidáta; během jeho vedení se podařilo dostat hospodaření svazu ze ztráty do kladných čísel, zlepšily se i vztahy s IIHF; ekonomickým úspěchem skončilo divácky rekordní MS 2015 v Praze a Ostravě, naopak se dlouhodobě nedaří vylepšit výsledky juniorských reprezentací, seniorský tým čeká na medaili z MS od roku 2012.