Vedení Mezinárodní hokejové federace (IIHF) dnes oznámilo, že má v plánu v příští sezoně obnovit Ligu mistrů. Záměr federace před týdnem schválila její rada. V sezoně 2011/12 by mělo soutěž stejně jako v dalších dvou letech hrát šestnáct týmů, mezi kterými by měli být i dva čeští zástupci.

IIHF projekt Ligy mistrů pozastavilo v loňském roce po celkem úspěšném prvním ročníku. Oficiálním důvodem byla ekonomická krize. Nyní by se soutěž měla rozjet znovu.

"První ročník Ligy mistrů ukázal, že evropský hokej je připraven na pankontinentální soutěž. Ukázalo se, že z ní mají výhodu všichni účastníci, ligy i fanoušci," uvedl prezident IIHF René Fasel, který poukázal na divácký potenciál hokeje. "Nejlepších 50 evropských klubů naláká ročně na stadiony 18milionů fanoušků. To žádný jiný sport mimo fotbalu nedokáže," podotkl Fasel.

Podle v pondělí zveřejněných plánů by ji měli hrát dva zástupci z České republiky, Finska, Německa, Ruska, Slovenska, Švédska, Švýcarska, vítěz Kontinentálního poháru v roce 2011 a šampion z roku 2009 Curych Lions. Jednotlivé národní ligy bude zastupovat mistr a vítěz základní části.

"První věc je, zda se celá věc podaří rozběhnout. Jde o nabídku, nejde o povinnost," uvedl generální sekretář Českého svazu ledního hokeje Martin Urban pro sport.cz. Podklady dnes přeposlal zástupcům Asociace profesionálních klubů ledního hokeje. Právě extraligové kluby se musí rozhodnout, zda mají zájem v Lize mistrů startovat.

Účastníci soutěže by měli být rozděleni do čtyř čtyřčlenných skupin, ze kterých dále postoupí vítězové a celky na druhých místech. Následovat bude čtvrtfinále, semifinále a finále. Celkem by se mělo odehrát 62 zápasů. Finálové duely se mají uskutečnit 18. a 25. ledna 2012.

Mezinárodní federace zároveň oznámila, že je připravena poskytnout klubům, které měly startovat ve zrušeném ročníku 2009/10, finanční kompenzaci. Za předpokladu, že ukončí své právní kroky vůči IIHF. Náhradu za zrušený ročník požadovaly i české kluby.