Jako by snad toho nebylo málo. Kolébka hokeje se v poslední době čím dál častěji potýká se sexuálními maléry, po odhaleném napadení na juniorském šampionátu před devatenácti lety spatřil světlo světa další ze série nechutných skandálů. 

Trenér juniorské reprezentace Radim Rulík na přípravném kempu před začátkem srpnového mistrovství světa.
Letní juniorská show za mořem? Přibývá absence hvězd i strach o comeback covidu

Ten se sice odehrál už v červnu roku 2018, naplno se ovšem provalil až před několika málo týdny. Žena, jež byla označena za oběť trestného činu, se totiž rozhodla promluvit. „Cítím se bezbranná a obnažená, musela jsem jít s pravdou ven,“ prozradila čtyřiadvacetiletá E. M. v rozhovoru pro The Globe and Mail. 

Juniorské zlato i navzdory skandálu

K celému incidentu došlo na srazu kanadské juniorské reprezentace, jehož součástí byl i tradiční večírek asociace Hockey Canada. Přímo na něm se měl jeden z hráčů v baru seznámit s mladou ženou, se kterou následně strávil celý večer a pod vlivem velkého množství alkoholu s ní také odešel do hotelu. 

Jenže tento zprvu hollywoodský příběh rázem nabral dosti nečekané obrátky. Do pokoje postupně dorazili i další spoluhráči a opilou ženu údajně znásilnili. Ta se okamžitě rozhodla ohlásit případ policii a následně podala žalobu na kanadský hokejový svaz včetně osmi nejmenovaných mladíků. 

Kanadský hokejista Kyle Beach.
Sexuální obtěžování v sobě dusil jedenáct let. NHL řeší obrovský skandál Chicaga

Ovšem žádné velké haló se rozhodně nekonalo. Po sexuální aféře se z ničeho nic slehla voda, kanadští junioři na sklonku roku ovládli celé mistrovství světa a život šel tak nějak směle dál. 

Poté, co skandál obletěl hokejový svět, se dlouho spekulovalo o různých jménech ze zlatého výběru, členy mistrů světa tehdy byli třeba čerstvý vítěz Stanley Cupu Cale Makar, Maxim Comtois či brankář Carter Hart. U spekulací a pouhých domněnek však tehdy také zůstalo.  

Vyslýchaní hráči všechno popřeli, pro soud tak bylo velice těžké vynést jakýkoliv rozsudek. Ještě když o několik málo dní později byla ze záhadných důvodů celá žaloba stažena. Až tehdy se stal případ údajného sexuálního napadení skutečným národním skandálem. 

Obránce Colorada Cale Makar letos ovládl i cenu pro nejužitečnějšího hráče play-off.Obránce Colorada Cale Makar letos ovládl i cenu pro nejužitečnějšího hráče play-off.Zdroj: NHL.com

Případ opět otevřen, kanadský hokej v úzkých

Do světa totiž pronikla informace o údajném vyrovnání mezi oběma stranami, navzdory tomu, že oběť podle vlastních slov o žádnou finanční částku nikdy nežádala. Pokus hokejových činovníků o umlčení mladé ženy a ututlání kauzy takříkajíc pod koberec naprosto selhal. 

V Kanadě odstartovalo rozsáhlé vyšetřování, později se dokonce přišlo na fungování speciálního fondu, který kanadský svaz využívá v rámci řešení podobných sexuálních stížností. Hockey Canada přišel o veškeré dotace, ruce pryč dali i všichni hlavní sponzoři.  

Fotbalisté Kanady oslavili historický postup na mistrovství světa po 36 letech čekání.
Zrušené zápasy, stávka hráčů i spory o odměny. Kanada řeší před MS řadu skandálů

Zneužitá žena byla tehdy obviněna z nespolupracování s policejními složkami, při obnoveném procesu proto dobrovolně podstoupila výslech na detektoru lži. „Dříve bylo naznačováno, že nevypovídala zcela upřímně. Detektor lži nyní potvrdil, že jednala naprosto čestně,“ pronesl její právní zástupce Rob Talach. 

Nicméně ani tato výpověď dosud neobjasnila, jak to v červnu před čtyřmi lety vlastně bylo. Zda žena s nabídkou k sexu souhlasila, nebo ji mladí hokejisté skutečně zneužili, jak sama vypověděla.  

Jedna strana tvrdí A, ta druhá zase B. A hledat pravdu je v tomto případě velice obtížné. Ze získaných videí a textových zpráv zase vyplývá, že první telefonát na policii neučinila mladá žena, nýbrž její matka. Navíc údajně proti její vůli. Sama prý nechtěla nikoho dostat do maléru. 

Případ na dlouhou dobu upadl do zapomnění, nyní se po téměř čtyřech letech vrací zpět na scénu. A údajná oběť dala novému vyšetřování zelenou. „Nikdy jsem na to nechtěla upozorňovat, jen jsem si přála, aby z těchto činů byly vyvozeny důsledky,“ dodala v rozhovoru.

A případ hotelového happyendu v podání mladých reprezentantů může přijít celý kanadský hokej pořádně draho. V kuloárech hokejového svazu je minimálně zase o čem klábosit.