V soukromém sportovním muzeu, které vybudoval Josef Hošek, je k vidění řada zajímavostí a kuriozit. Každý předmět nebo pamětihodnost má svou historii či příběh. Nejvíc jich je pochopitelně z hokeje, na nějž je lánská síň primárně zaměřená.

Už si málokdo uvědomuje, že památné mistrovství světa ve Stockholmu v roce 1969, kde českoslovenští hokejisté krátce po obsazení země „spřátelenými“ armádami dvakrát porazili nenáviděnou sbornou a národ to bral jako pomstu za okupaci, se původně mělo konat v pražské Sportovní hale.

Šampionát se do Prahy vrátil až za normalizace

Po vpádu bratrských vojsk bylo jasné, že uspořádat v Holešovicích šampionát za účasti SSSR, by mohlo skončit obřími protesty a policejní represí. Proto se Československo pořadatelství MS světa raději zřeklo. V Lánech lze k této historické události najít plakát, který upozorňoval na šampionát, který se nikdy neuskutečnil.

Basketbalistky Žabin Brno v pondělním druhém finále ukončily jedenáctiletou sérii výher USK Praha, doma zvítězily 71:69 a vyrovnaly sérii. Ilustrační foto.
Zápis do historie. Žabiny ve finále skolily USK. Pražanky padly po 301 zápasech

Na okolnosti zavzpomínal brankář Jiří Holeček. „My hokejisté jsme se nic konkrétního nedozvěděli, ale je jasné, že to bylo z politických důvodů. Prostě nám řekli, že se to v Praze ruší a na šampionát se jede do Švédska. Byl jsem rád, že jsem se dočkal o tři roky později,“ zavzpomínal legendární gólman, který si díky své pružnosti vysloužil přezdívku „fakír“.

Do Prahy se pak hokejová elita vrátila v roce 1972, kdy už tehdejší společnost před husákovskou normalizací sklonila hlavu a „kontrarevoluce“ byla zadupána. Bylo však částečným zadostiučiněním, že tenkrát hokejisté vybojovali titul mistrů světa a fanoušky potěšili alespoň s odstupem.

Oštěpařské stříbro, které se změnilo ve zlato

Ve vitríně Barbory Špotáková visí veliká stříbrná medaile, kterou vybojovala na mistrovství světa 2011 v korejském Tegu. Nejzajímavější na ní však je, že už pozbyla svou platnost. Tehdejší přemožitelka české světové rekordmanky Maria Abakumovová z Ruska totiž přišla kvůli dopingu o titul.

„Řekla bych, že ta stříbrná je hezčí než ta, co jsem dostala dodatečně,“ přemítala bývalá oštěpařka při pohledu na trofeje a artefakty, které darovala lánské síni. „Najednou jsem měla medaile dvě, tak jsem si řekla, proč sem jednu neumístit. Stříbro má pro mě možná větší cenu, užila jsem si ho na stupních vítězů.“

Lucie Hlaváčková se zaskvěla čtvrtým místem
Skvělá premiéra v elitní konkurenci. Osmnáctiletá Hlaváčková doběhla čtvrtá

Na finále v Tegu hodně vzpomíná. „Byl to nejkvalitnější závod oštěpařek. Abakumovová hodila 71,99, já byla druhá za 71,58,“ vzpomínala Špotáková a přidala ještě jednu úžasnou historku z doby, kdy se v roce 2018 dozvěděla, že se stříbro změní ve zlato. „Zazvonil telefon a já jsem měla zrovna u prsu kojícího se Darečka,“ smála se při vzpomínce na okamžik s mladším synem v náručí.

Ve vitríně „sousedí“ s největšími legendami českého sportu - oštěpařkou Danou Zátopkovou a gymnastkou Věrou Čáslavskou. „Je pro mě obrovská čest. Obě v mé kariéře sehrály velkou roli. Možná byly i trochu moje sudičky. Obě uměly předpovídat a českému sportu hodně přály,“ pokyvovala hlavou.

Veslo Svojanovských se nevešlo ani do garáže

Když v roce 2016 přijeli veslařští bratři Pavel a Oldřich Svojanovští poprvé do Lán, domluvili se, že by se jejich trofeje, ceny a dresy mohly stát součástí sportovní síně. Při další návštěvě přivezl Pavel veslo.

Armand Duplantis
Tyčkař Duplantis při vstupu do sezony vylepšil světový rekord, skočil 624 cm

„Divil jsem se, že je dost krátké, vlastně bylo uříznuté,“ vzpomínal Josef Hošek. „Pavel mi vyprávěl, že ho měl roky uložené v garáži, ale v původním rozměru se tam nevešlo, a tak ho musel zkrátit.“

Cenné podpisy olympijských medailistů na veslo přibyly až letos. Bylo to jen několik týdnů před tím, než Pavel Svojanovský na Velikonoce nečekaně zemřel.