Hodně pikantní přestup si přichystalo vedení Montrealu, které poslalo Tomáše Plekance ke kanadskému rivalovi do Toronta. Českému útočníkovi končí v létě smlouva, což bývá tradiční důvod k přesunům na poslední chvíli.

Zkušený forvard se po příchodu musel smířit s nečekanou ztrátou. U Maple Leafs vládne tvrdá ruka generálního manažera Lou Lamoriella a ten od hráčů vyžaduje mimo jiné hladce oholené tváře. Plekanec se tedy chtě nechtě zbavil svého typického porostu.

Plekanec má ambice

V mužstvu nabitém talenty se Plekanec představil ve dvou utkáních jako centr čtvrté formace. Žádné ofenzivní rejdy od něj nový zaměstnavatel nečeká, pětatřicetiletý Čech bude důležitým prvkem hlavně při obranných úkolech.

S Torontem má Plekanec alespoň šanci dojít daleko v bojích o pohár. Canadiens se letos opět trápili a play-off jim unikne. „S talentem, co tu je, a lidmi v organizaci, kteří mají na kontě vyhrané Stanley Cupy i olympijské hry, můžeme dojít daleko,“ pravil Plekanec.

A když už jsme u pikantních přesunů, jeden se odehrál také na mezi newyorskými Rangers a New Jersey. Devils se na současné působiště přesunuli v roce 1982 z Denveru a během té doby neproběhl přes řeku Hudson ani jeden trejd. Po šestatřiceti letech se tak letos psala historie.

Rangers byli na trhu hodně aktivní a evidentně už směřují k dalším sezonám. Ta letošní je pro ně totiž bídná, tým z Manhattanu strádá na chvostu Východní konference, a tak si díky zajímavým přesunům zajistil alespoň talentované hokejisty a volby v draftu.

Naopak z klubu se pakovali zkušení hráči. Kapitán Ryan McDonagh odešel v rámci největšího trejdu do Tampy. Součástí tohoto obchodu bylo pět hráčů a dvě volby v draftu. Do Rangers se tak stěhoval i český talent Libor Hájek.

Nash se uvedl gólem

Dalším, kdo opustil Madison Square Garden, byl Rick Nash. Kdysi vyhlášený kanonýr, jehož věhlas však v posledních letech notně povadl. Novou tvář mezi sebou přivítali v Bostonu. „Chtěl jsem jít někam, kde o mě budou stát a kde bude šance na Stanley Cup. Bruins obě věci splňují,“ prohlásil.

Zkušený forvard se hned ve druhém utkání gólově prosadil, po nahrávce Davida Krejčího se trefil proti Carolině. Zároveň předvedl i svůj defenzivní um, když na brankové čáře zachránil tým před jasným gólem.

Na nové adrese se spolu sešli čeští zadáci Michal Kempný a Jakub Jeřábek. Z trápících se celků Chicaga a Montrealu zamířili do ambiciózního Washingtonu. Fanoušci Canadiens nesli Jeřábkův odchod hodně těžce a nařkli generálního manažera, že ničí celý tým.

Oba beci už si stihli připsat premiéru v novém dresu. „Měsíc jsem nehrál, takže už jsem moc natěšený. Měl jsem hodně mítinků o tom, jak hrát. Snad budu připravený,“ říkal před vítěznou premiérou proti Ottawě Jeřábek. Do statistik se ani on, ani Kempný výrazněji nezapsali.

Mrázkův dobrý start

Posledním Čechem, který změnil dres, byl brankář Petr Mrázek. Sáhla po něm Philadelphia, kterou trápí zranění obou gólmanů Neu- virtha a Elliotta. Šestadvacetiletý strážce svatyně tak v NHL poprvé oblékl jiný než detroitský dres.

V dosavadních třech zápasech za Flyers si vedl výborně, ani jednou nepoznal hořkost porážky a připsal si i čisté konto proti Mont- realu. Mrázkovi může změna působiště jen pomoci, pokud bude pravidelně chytat. V létě mu končí smlouva a jistě by rád vyvrátil řeči o klesající formě a špatné povaze.

Nyní nastává čas, kdy se ukáže, které posily se vyplatily. Spousta týmů naznačila, že to s útokem na Stanley Cup myslí vážně. Radovat se však může jen jeden. Kdo to bude?