Je libo příklad? Channel One Cup, nejbližší turnaj Euro Hockey Tour, začíná ve čtvrtek 13. prosince. V KHL se přitom hraje ještě den předtím, včetně dvou týmů s českými reprezentanty. Naproti tomu Petrohrad a CSKA Moskva (tedy mužstva, z jejichž hráčů se z drtivé většiny skládá ruská sborná), končí už v neděli, potažmo v pondělí.

„Oni to přizpůsobují těmto dvěma týmům,“ kritizuje Říha zavedenou ruskou praxi. „Vrátili se zpátky k tomu, co jim fungovalo. Dřív se sborná skládala jen z hráčů CSKA, teď je ze dvou klubů. Snaží se tím vyrovnat Švédům, kteří jsou na tom tak, že dnes můžou postavit čtyři nároďáky,“ vysvětlil zkušený trenér.

Nesedět jen u videa

Channel One Cup se koná v Moskvě a je jasné, že domácí dělají vše pro vítězství. Říha se místo toho musí vyrovnat s tím, že během reprezentačního srazu nebude mít nominovaný kádr zcela pohromadě. Kromě KHL se totiž hraje i Liga mistrů s účastí Plzně a Komety.

„Máme minimální prostor, jsme vlastně jenom takoví skládači mužstva. Je málo času dělat na změnách, aby se nároďák malinko posunul a byl hokejovější,“ postěžoval si Říha.

Nominace na Channel One Cup
BRANKÁŘI: Patrik Bartošák (Vítkovice), Šimon Hrubec (Oceláři Třinec), Dominik Furch (Čerepovec/KHL).

OBRÁNCI: Milan Doudera, David Musil (oba Třinec), Ondřej Němec, Jan Štencel (oba Kometa Brno), Filip Pavlík, Petr Zámorský (oba Hradec Králové), Jakub Kindl (Plzeň), Michal Jordán (Chabarovsk/ KHL), Jakub Krejčík (Lukko Rauma/Fin.), Ondřej Vitásek (Kunlun/KHL).

ÚTOČNÍCI: Dominik Kubalík, Jiří Novotný (oba Ambri-Piotta/Švýc.), Milan Gulaš (Plzeň), Radovan Pavlík (Hradec Králové), Ondřej Roman (Vítkovice), Michal Bulíř (Magnitogorsk/ KHL), Robin Hanzl (Spartak Moskva/KHL), Robert Kousal (Brynäs/Švéd.), Andrej Nestrašil (Nižněkamsk/KHL), Michal Řepík (Slovan/KHL), Jiří Sekáč (Kazaň/KHL), David Tomášek (Jyväskylä/Fin.), Hynek Zohorna (Pelicans Lahti/Fin.), Tomáš Zohorna (Chabarovsk/KHL).

O vyhlášeném praktikovi je známo, že nikdy příliš nedal na přehnané teoretizování a rozbory. To se snaží přenést i do své nové funkce.

„Nechceme sedět celý den u videa a říkat hráčům, kdo si má kam stoupnout, toho jsme se trošku zbavili. Pořád to používáme, ale minimálně. V tom je problém: místo abychom si vše vysvětlili na ledě, tak to řešíme někde v letadle,“ posteskl si reprezentační kouč.

Navrátilci do týmu

Říha, který po minulé sezoně vystřídal Josefa Jandače, se také snažil přesvědčit některé hráče, kteří chtěli v reprezentaci skončit, aby změnili názor. A úspěšně v nominaci na Channel One Cup jsou i Ondřej Němec a Milan Gulaš.

„Někteří cítí z minulosti křivdu, něco jim nesedělo,“ popsal Říha. „Nejtěžší to bylo s Milanem Gulašem, který už byl rozhodnutý, pomohl nám Martin Straka,“ řekl trenér, jenž má vysoké nároky, zároveň ale chce svým hráčům trochu uvolnit ruce.

„Už po prvním letním kempu se mezi hráči rozneslo, že jsme navodili dobrou atmosféru, že sice po nich chceme tvrdou práci, ale dáme jim prostor pro typický český hokej,“ doplnil trenér Říha.

Češi se nejprve ve čtvrtek 13. prosince utkají v Tampere s Finskem, o víkendu hrají v Moskvě s Ruskem a Švédskem.