Škoda, pohár se vzdaluje. Lev si vynutil prodloužení, ale srazil ho Mozjakin

Magnitogorsk - Gagarinův pohár se vzdaluje. Hokejisté Lva Praha dnes prohráli páté finále KHL, na ledě Magnitogorsku neuspěli v prodloužení (1:2). Metallurg má poprvé v sérii navrch, vede 3:2 na zápasy a v pondělním utkání v Praze může získat Gagarinův pohár.

26.4.2014 AKTUALIZOVÁNO 26.4.2014

Lev Praha vs. Magnitogorsk: Justin Azevedo Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Lev vstoupil do zápasu o mečbol hodně důrazně, jako kdyby chtěl dát domácím hned od úvodního buly najevo, že nedostanou zdaleka tolik prostoru v porovnání s posledním soubojem v Praze. První velkou šanci měl bek Oystrick, ruský celek však zachránil gólman Košečkin. Na druhé straně těsně minul v oslnivé formě hrající Mozjakin.

Další příležitost Pražanů měl Ridderwall. Lvi následně zmáčkli Metalurg v jeho obranném pásmu a hlediště nespokojeně pískalo. Uklidnit fanoušky mohl v 17. minutě po chybě v rozehrávce hostů Zaripov, z ideální pozice ale ani on nepřekonal Vehanena a do kabin se šlo za bezbrankového stavu.

Změnu stavu zařídila až obávaná první formace Magnitogorsku. Kovář se ve 26. minutě parádně proháčkoval do útočného pásma, našel mezi kruhy najíždějícího Mozjakina a ten nezaváhal. Gól posadil ruský tým na koně a Vehanen byl v permanenci. Obránce Lee se před něho dostal tváří v tvář, ale nedal.

Pražané se ale poté dostali zpět do hry a hodně horko začalo být domácím. Chvílemi to dokonce vypadalo, že Lev hraje přesilovku, kterou v zápase neměl ani jeden z týmů, jenže z tlaku se mu nedařilo vytěžit kýžený vyrovnávací gól. Parádní ranou bez přípravy to zkoušel Mäenpää, po něm také Thörnberg, ovšem Košečkin vytáhl výstavní zákroky.

Strhující podívaná v obrovském tempu a nasazení na obou stranách pokračovala i ve třetí části.

A hosté velmi rychle smazali svou ztrátu. V končící 43. minutě střílel od modré čáry Ševc, před Košečkinem projíždějící Azevedo tečoval mimo jeho dosah a potvrdil výtečnou střeleckou formu. Kanaďan s portugalskými kořeny se trefil i v pátém finálovém klání.

Hokejistům Lva narostla po vyrovnání křídla, vedení na svou stranu ale nestrhli a se začátkem poslední desetiminutovky základní hrací doby naopak přitlačil Magnitogorsk. Vehanen ale vychytal Kazionova i Brentův bekhend zblízka.

Lítý boj, který zvedal diváky ze sedaček, mohli při přečíslení dvou na jednoho rozhodnout Kovář s Mozjakinem, ale Ševc vše zachránil.

V prodloužení přežili Pražané klinickou smrt při skrumážích ve svém brankovišti, jenže Magnitogorsk měl i nadále navrch a svoji převahu promítl i do skóre. V 69. minutě rozhodl svou další trefou Mozjakin, suverénně nejproduktivnější hráč play off.

"Byl to těžký a vyrovnaný zápas, ve kterém byli vynikající oba brankáři. V takových zápase se ukážou velcí hráči jako náš kapitán Mozjakin," oddechl si domácí trenér Mike Keenan. Jeho protějšek s těmito slovy souhlasil. "Odehráli jsme dobrou druhou i třetí třetinu. Hráli jsme odvážně, vytvořili jsme si hodně šancí a nakonec se nám podařilo i vyrovnat. Prodloužení je ale prodloužení. Soupeř měl jednu šanci a rozhodl," dodal Kari Jalonen.

Finále play off Kontinentální hokejové ligy - 5. zápas:

Metallurg Magnitogorsk - HC Lev Praha 2:1 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 26. Mozjakin (Jan Kovář), 69. Mozjakin (Zaripov, Jan Kovář) - 43. Azevedo (Zackrisson, Ševc). Rozhodčí: Bulanov, Odinš - Sivov, Šeljanin. Bez vyloučení. Diváci: 7700. Stav série: 3:2.
Magnitogorsk: Košečkin - Antipin, Birjukov, Těreščenko, Chabarov, Lee, Ibragimov - Zaripov, Kovář, Mozjakin - Kosov, Kazionov, Potěchin - Paré, Juňkov, Osala - Timkin, Brent, Platonov. Trenér: Mike Keenan.
Lev: Vehanen - Ševc, Mäenpää, Němec, Oystrick, O'Byrne, Gragnani, Jaakola, Nakládal - Azevedo, Novotný, Zackrisson - Thörnberg, Vrána, Sekáč - Řepík, Kapanen, Ullström - Matai, Cingel, Ridderwall. Trenér: Kari Jalonen.

26.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
Theresa Mayová na pondělním banketu
3

Mayová prohrála. O konečné podobě brexitu bude rozhodovat parlament

Studenti pod tlakem. Desetina jich polyká antidepresiva

Fosfáty v kebabu nejsou problém, rozhodli europoslanci

Evropský parlament neschválil námitku proti používání fosfátů v kebabech, které navrhla povolit Evropská komise (EK). Výrobci tohoto pokrmu tím získali souhlas europoslanců, aby do masa přimíchávali látky, které údajně zlepšují chuť masa.

Projev Pelty vnímám jako zinscenovaný, říká místopředseda FAČR Zlámal

/ROZHOVOR/ Někteří jeho rivalové si přáli jeho konec, on však dál získal podporu moravské komory. Důvěru i pro druhé funkční období v pozici místopředsedy za Moravu dostal ve Výkonném výboru FAČR kroměřížský podnikatel Zdeněk Zlámal, který s náskokem tří hlasů (38:35) porazil svého největšího rivala Františka Juru.