Ano, základní část je ještě dlouhá. Ale zatím to z pohledu Flames vypadá dobře.

Tým s plápolajícím písmenem „C" ve znaku se už pět let v řadě nedostal do play-off, což by se tentokrát mohlo konečně změnit. Tým šlape, během listopadu nabral velmi solidní formu. Naposledy vyhrál hladce v Arizoně 3:0, z třinácti listopadových mačů uspěl devětkrát (a to většinu zápasů sehrály Plameny venku).

„Hrát proti nám soupeře bolí. Naše góly a úspěchy pocházejí z tvrdé práce. A když držíme puk, máme dost talentovaných kluků, kteří umí tvořit. Také oba naši gólmani jsou dobří," pochvaloval si po víkendovém vítězství na ledě Kojotů český útočník Jiří Hudler.

Na výhře 3:0 měl lví podíl - jeden gól vstřelil sám a na dalších dvou se podílel asistencí. Trefil se už ve čtvrtém utkání v řadě.

V nejlepší formě

„Předvádí teď to nejlepší, čeho je schopný. Nejde přitom jen o ofenzivu, ale o jeho hru ve všech třetinách kluziště," chválí Hudlera trenér Bob Hartley. Třicetiletý český forvard prožívá v Calgary další povedenou sezonu s 23 body už se posunul do druhé desítky kanadského bodování NHL a mezi Čechy je druhý za Jakubem Voráčkem.

Přesto v tuzemsku platí tak trochu za „skrytou" hvězdu. Mnoho fanoušků si o Hudlerovi v jeho mladších letech vytvořilo představu jakéhosi hejska, kterou sám některými neuváženými výroky a činy podporoval. Od té doby ale uplynulo hodně času a vidět Hudlera i dnes touhle optikou je dost nefér. Stal se z něj uznávaný mazák a v Calgary dobře vědí, co v něm mají.

„Náš tým teď šlape mimo jiné právě díky tomu, že máme hodně veteránů, kteří jdou příkladem našim mladým talentovaným hráčům. V první řadě je to Jiří, jehož přístup k pomoci mladším klukům je přesně to, co potřebujeme," prohlásil trenér Hartley na Hudlerovu adresu.

Není to tak dlouho, co někdejší hvězda Vsetína čekala na pořádnou šanci v našlapané sestavě Detroitu. Talentovaný šikula si připadal nevyužitý, v jednu chvíli dokonce vzdorovitě zamířil za lepšími penězi do Ruska (po roce se kajícně vrátil).

Role se změnila

V Calgary, kde na něj spoléhají jako na klíčového útočníka, po všech stránkách vyzrál.

„Jeho role se změnila. Naučil se vést ostatní, naučil se jednat s mladšími kluky. Proto s nimi často hrává v lajně umí jim předat své zkušenosti," všiml si Hudlerův spoluhráč, obránce Ladislav Šmíd.

Co Hudlerovi stále chybí, alespoň v očích českých fanoušků, je velký úspěch s národním týmem.

Málo platné, může zářit v NHL a mít na kontě i legendami opředený Stanley Cup, pokud ale nepomůže reprezentaci k co nejblyštivější medaili, náročné tuzemské publikum si nezíská. Co v květnu na domácím mistrovství světa? Hudler by do výběru Vladimíra Růžičky určitě patřil, při pohledu na aktuální výsledky Calgary ale vůbec není jisté, že bude nároďáku k dispozici. Play-off je mocné lákadlo…